piątek 24.01.2020

Imieniny: Rafala Felicji Franciszska

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Udanin w pierwszej setce prestiżowego rankingu „Rzeczpospolitej”

Udanin w pierwszej setce prestiżowego rankingu „Rzeczpospolitej”

17.12. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

92. miejsce na 1548 sklasyfikowanych gmin wiejskich zajęła Gmina Udanin w tegorocznym rankingu samorządów "Rzeczpospolitej", uznawanym za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce.

To najwyższa pozycja spośród wszystkich gmin powiatu średzkiego. W zeszłorocznym rankingu zajęliśmy 492. miejsce. Poczynione inwestycje, uzyskane dofinansowania zewnętrzne oraz reorganizacja Urzędu, dokonana w 2019 roku to elementy, które miały znaczący wpływ na zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości gminy Udanin i tak spektakularny awans w rankingu dziennika.

Od 15 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Kryteria oceny to około 50 wskaźników.

W kategorii trwałość ekonomiczno-finansowa oceniane były wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego.

W kategorii „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Brano tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreacji, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymaga dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi).

W kategorii trwałość środowiskowa kładziono nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych.

W czwartej kategorii sprawdzano jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, w szczególności radnym Rady Gminy oraz pracownikom Urzędu.

Gmina Udanin

79409193 3182616101748460 4747142058513268736 n

 

 
Komentarzy (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

A DO POWIATU NIE MA CZYM DOJECHAĆ.

This comment was minimized by the moderator on the site

Hejterzy zatkało kakao.. I teraz macie zatwardzenie... Tyle w temacie brawo dla gminy Udanin że tak preznie się rozwija i oby tak dalej

This comment was minimized by the moderator on the site

Wielki sukces dla gminy Udanin oraz Wójta awans o 400 miejsc i to w pierwszym roku urzędowania to pokazuje jak szybko rozwija się gmina . Gratulacje ?

This comment was minimized by the moderator on the site

I cóż tak raptem zamilkli ?

This comment was minimized by the moderator on the site

no po prostu wszystkich zatkało :-)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację