wtorek 13.04.2021

Imieniny: Przemysława Idy

W trosce o bezpieczeństwo seniorów. Spotkanie z policjantami w Udaninie

W trosce o bezpieczeństwo seniorów. Spotkanie z policjantami w Udaninie

Cz, 21.11.2019 10:16

Bezpieczeństwo seniorów, a w szczególności przeciwdziałanie oszustwom metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, wciąż jest tematem aktualnym i niezwykle istotnym.Średzcy policjanci, realizując założenia wojewódzkiego programu profilaktycznego „Wzorowy senior”, a także mając na uwadze kategorię przestępstw, jaką są oszustwa na szkodę osób starszych, spotkali się 14 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej z seniorami z Udanina, aby porozmawiać o sposobach unikania zagrożeń.

Była to również okazja do przybliżenia słuchaczom założeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji mobilnej „Moja Komenda” i „Blisko”.

Uczestników przywitał wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk, który podkreślił, jak ważne są  takie spotkania z policjantami, które z jednej strony są okazją do zwrócenia mieszkańcom uwagi na występujące zagrożenia, a z drugiej do zwiększenia świadomości społecznej na temat sposobów radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych.

Policjanci przybliżyli seniorom metody, jakimi posługują się przestępcy, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Omówili sposoby manipulowania osobami starszymi przez oszustów, którzy tak potrafią poprowadzić rozmowę telefoniczną, aby „ofiara” dała się przekonać, ze rozmawia z krewnym, który z racji znalezienia się w trudnej sytuacji, potrzebuje pilnej pożyczki pieniężnej.

Podczas spotkania, w którym uczestniczył również dzielnicowy Udanina, zwrócono również uwagę na inne aspekty bezpieczeństwa, w tym właściwego zabezpieczenia mieszkań i domów na czas zbliżających się świątecznych wyjazdów, pilnowania torebek, portfeli i saszetek podczas przedświątecznych zakupów, czy podczas korzystania z transportu komunikacji publicznej.

Policjanci mając też na uwadze bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym jako pieszych, przypomnieli zasady prawidłowego przechodzenia na drugą stronę drogi. Podkreślili, jak istotne jest upewnienie się przez pieszego, czy może wejść na pasy. Mając na uwadze szybko zapadający zmrok i to, że wcześnie rano jest ciemno, funkcjonariusze zwrócili uwagę na obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Seniorzy mieli okazję do poznania zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zasad korzystania z tego narzędzia oraz podejmowanych przez mundurowych w wyniku zgłoszenia zagrożenia czynności. Ponadto omówiono założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji mobilnej „Moja Komenda” oraz „Blisko”.

Chociaż w spotkaniu uczestniczyły osoby starsze, policjanci wykorzystali ten fakt, aby za ich pośrednictwem dotrzeć do młodszych członków rodziny i przekazać informacje o zasadach naboru do służby w policji, poszczególnych etapów rekrutacji, wymaganych dokumentów oraz cyklu szkolenia.

Wszystkim zgromadzonym przekazano ulotki i broszury informacyjne, a na zakończenie zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez panie bibliotekarki.

(rol/ms) / fot. gu, kpp
powrót na górę
 • Kolega z pracy powiedział(a) Więcej
  Prawnik? Bo pracował na biurze podawczym sądu :0 9 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  w ramach przyprawy 9 godzin temu.
 • Edek powiedział(a) Więcej
  Sesje Rady 9 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  Policja dla PISu straciła całkiem już odremontowany... 10 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Udanin

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…