sobota 03.06.2023

Imieniny: Leszka Tamary


5 punktów, po których poznasz korzystną umowę najmu
Przeprowadzki są kosztowne i pracochłonne. Dlatego mieszkania najczęściej wynajmuje się od razu na kilka lat. Aby było to korzystne rozwiązanie, przed zawarciem umowy warto dokładnie poznać okolicę, sprawdzić, kim jest właściciel, oraz ustalić, czy nieruchomość nie ma żadnych wad. Nie można zapominać także o dokładnym przeczytaniu umowy najmu. Poznaj 5 punktów, które powinien zawierać korzystny kontrakt pomiędzy najemcą a właścicielem.


Jasno określone opłaty i sposób ich regulowania

Określenie wysokości czynszu, kosztów eksploatacyjnych i innych opłat to podstawowe informacje, które powinny znaleźć się w każdej dobrej umowie najmu. Ponadto należy w niej wskazać sposób regulowania należności – np. przelewem.

Dzięki temu najemca dokładnie wie, ile ma przekazać właścicielowi i w jaki sposób. Pozwala to znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieporozumień pomiędzy dwiema stronami umowy. Natomiast jeśli lokator nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, wynajmujący ma podstawę do ubiegania się o zwrot należności przed sądem. 

Określone zasady podnoszenia czynszu

W dobrej umowie nie powinno zabraknąć informacji odnośnie do podwyżek czynszu. Warto dokładnie określić, jak często właściciel może podnieść ceny na wynajem i ile procent mogą wynieść podwyżki. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego się spodziewać, i odpowiednio zaplanujesz swój domowy budżet.

Zgodnie z tą zasadą postępuje np. PFR Wrocław, czyli firma, która udostępnia mieszkania na podstawie najmu instytucjonalnego. Czynsz za te nieruchomości jest podnoszony korygowany w oparciu o wskaźnik inflacji tylko raz w roku. Zapewnia to duże poczucie bezpieczeństwa.

Wysokość kaucji, sposób jej wykorzystania i data zwrotu

Określenie wysokości kaucji jest niezwykle istotne. Po kilku latach łatwo zapomnieć, ile dokładnie zostało wpłacone podczas zawierania umowy. To naraża na stratę pieniędzy. Oprócz wysokości kaucji, w dobrze sformułowanym kontrakcie między najemcą a właścicielem powinny znaleźć się:

  • informacja o sposobie wykorzystania kaucji – czy ma być ona przeznaczona na pokrycie strat wynikających ze zniszczenia mieszkania, czy czynszu za np. ostatnie miesiące wynajmu,
  • data zwrotu kaucji – dzięki temu właściciel nie będzie zwlekać w nieskończoność ze zwróceniem Ci należności.

Umieszczenie tych informacji w umowie pozwoli uniknąć konfliktów przy opuszczaniu mieszkania.

Długi okres wypowiedzenia

Według przepisów prawa okres wypowiedzenia nie może być krótszy niż 15 dni. Jednak dwa tygodnie to często zbyt mało, aby móc uporać się ze wszystkimi czynnościami. 

Dlatego w dobrej umowie okres wypowiedzenia powinien wynosić co najmniej 30 dni. 

Dzięki temu będziesz mieć dużo czasu na znalezienie nowej nieruchomości, spakowanie się, opróżnienie lokalu i doprowadzenie go do pierwotnego stanu. 

Prawa i obowiązki obu stron

Konflikty pomiędzy najemcą a wynajmującym często dotyczą tego, kto powinien się zająć usterkami w mieszkaniu, kto pokrywa koszty napraw i kto jest odpowiedzialny np. za konserwację czy ulepszanie lokalu. Dlatego dobra umowa powinna zawierać dokładne informacje o prawach i obowiązkach obu stron – zarówno lokatora, jak i właściciela. 

W korzystnej umowie powinny znaleźć się także:

  • Informacje o sposobie użytkowania nieruchomości,
  • zasady nocowania osób, które nie są najemcami,
  • reguły składania wizyt przez właściciela,
  • zakres zmian, jakie lokator może wprowadzać podczas mieszkania.

Umieszczenie tych danych w dokumencie pozwoli uniknąć konfliktów, które mogłyby doprowadzić do nagłej eksmisji najemcy.

Pamiętaj! Dobrze skonstruowana umowa najmu to gwarancja, że jesteś chroniony jako lokator. Dzięki temu w razie problemów możesz dochodzić swoich praw w sądzie.

Artykuł sponsorowany   Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...
Z innej beczki - czy ktoś wie gdzie Gmina Środa Śląska publikuje wyniki naborów na stanowiska ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

taxi stas

przyjeciapozegnalne postfb