wtorek 16.07.2024

Imieniny: Eustachego Marii


Co jest i będzie modne – trendy w oświetleniu na najbliższe lata
Jak w wielu dziedzinach, tak i w sferze oświetlenia, mamy do czynienia ze zjawiskiem zmieniających się trendów. Mody przychodzą i odchodzą, niektóre zaś pozostają „wiecznie żywe”. Można się nimi kierować lub nie. Na pewno jednak warto się w nich orientować i czerpiąc z nich inspiracje – dostosowywać do własnych potrzeb.


Ogólne trendy wnętrzarskie

Z jakimi trendami w oświetleniu będziemy mieć do czynienia w najbliższym czasie?

To, co modne w szeroko rozumianej dziedzinie urządzania wnętrz, przekłada się też oczywiście na tendencje w oświetleniu. W 2023 roku można już zaobserwować kierunki, w których podążają projektanci wnętrz i prawdopodobnie w najbliższych latach będą się one, z drobnymi modyfikacjami, utrzymywać.

  • Jednym z najważniejszych założeń jest stworzenie możliwie jak największego komfortu funkcjonowania (głównie dotyczy to domów i mieszkań, ale i w biurach staramy się bardziej dbać o swoje samopoczucie). Coraz większą wagę przykłada się do tego, by wnętrze było oazą spokoju i wygody.
  • Po pandemii bardziej zwraca się uwagę na multifunkcjonalność (przejawiającą się np. łączeniem sypialni z przestrzenią do pracy). Trend ten, już nie najnowszy, utrzymuje się i wiele wskazuje na to, że szybko nie przeminie.
  • Powrót do natury, nurt „zero waste”. Naturalne materiały, rzeczy z drugiej ręki, ekologia – to kierunki, w których nadal będziemy podążać, także we wnętrzarstwie.
  • Coraz częściej staramy się urządzać wnętrza bez zbędnych dodatków, nieprzeładowane, proste. Prócz stylu minimalistycznego nieprzemijającą popularnością będzie się cieszyć styl loftowy. Można także zaobserwować rosnące zainteresowanie stylistyką art deco.
  • Zmiana roli oświetlenia. W związku z dużą wagą przykładaną do dbania o swoje samopoczucie staramy się dobierać oświetlenie w taki sposób, by budowało przyjemny nastrój i poprawiało komfort funkcjonowania.

Światło – aktualne i nadchodzące trendy

Ponieważ aktualnie w projektowaniu wnętrz ogromne znaczenie ma komfort użytkowników, oświetlenie projektuje się również w taki sposób, by miało pozytywny wpływ na koncentrację, samopoczucie, a nawet zdrowie. Jest to trend obserwowany wyraźnie w ostatnich latach i rozwijający się.

Warto zwrócić uwagę na znaczenie światła naturalnego. Jeśli tylko jest to możliwe, wpuszczamy je do pomieszczeń przez okna i przeszklenia. Lampy odgrywają jednak także istotną rolę i w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie.

Jeżeli chodzi o ogólne założenia dotyczące oświetlenia, ma ono budować nastrój i sprzyjać dobremu samopoczuciu. Wzrasta zatem znaczenie nie tylko stylistyki lamp, ale także ich rozmieszczenia we wnętrzu oraz temperatury barwowej światła. W nadchodzących latach będziemy na te aspekty zwracać coraz większą uwagę.

Najmodniejsze lampy

Urządzone zgodnie z naszym gustem i potrzebami pomieszczenia są nie tylko przyjemne dla oka. Estetyczna, spójna aranżacja wnętrza ma wpływ na nasz nastrój, a nierzadko także na zdolność koncentracji, wydajność i kreatywność. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy wnętrzarskie, można założyć, że w najbliższych latach królować będą głównie style minimalistyczny i loftowy. W niedalekiej przyszłości, wybierając oświetlenie, warto zatem brać pod uwagę następujące cechy lamp:

  • proste, lecz oryginalne formy, bazujące głównie na elementach metalowych;
  • surowe klosze, często o przemysłowym charakterze;
  • coraz modniejsze w ostatnim czasie szkło – najlepiej przydymione lub mleczne, co pozwala uzyskać miękkie światło, sprzyjające intymnej atmosferze;
  • konstrukcje w kolorach neutralnych (jak beż) lub czarne, z mody nie wychodzi także złoto;
  • energooszczędność jako odpowiedź na zmiany klimatyczne i szeroko pojęty kryzys (żarówki energooszczędne zużywają średnio o 80% mniej energii niż tradycyjne).

Warto znać aktualne trendy i czerpać z nich inspirację. Pamiętajmy jednak, by przy planowaniu oświetlenia kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami i potrzebami, a także zdrowym rozsądkiem. Niezależnie od indywidualnych preferencji ogromny wybór lamp we wszystkich możliwych stylach znajdziemy w internetowych sklepach z oświetleniem, np. lampystudio.pl.

Artykuł sponsorowany


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

glory

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.