czwartek 18.04.2024

Imieniny: Alicji Bogusławy


Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania i domu?
Nieszczęśliwe zrządzenia losu zdarzają się każdemu, a nieszczęścia chodzą przecież parami.. Nie chodzi o czarnowidztwo, a jedynie o zdrowy rozsądek. Mieszkanie, dom czy jakakolwiek inna inwestycja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Zebraliśmy dzisiaj kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania i domu. Czym jest ubezpieczenie ruchomości domowych i od czego zależy suma ubezpieczenia? Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.


Ubezpieczenia mieszkania a jego zalanie


Zakres ubezpieczenia nieruchomości to przede wszystkim nieprzewidziane sytuacje losowe. Do takich sytuacji należy m.in. zalanie mieszkania. Oczywiście, znaczenie ma fakt, z jakiego powodu mieszkanie zostało zalane. Jeśli właściciel nie ponosi winy, może liczyć na szybką pomoc i rekompensatę. Jeżeli jednak winę ponosi właściciel mieszkania, również otrzyma pomoc, o ile wcześniej wykupi odpowiednią polisę dodatkową. Na wypłatę świadczenia towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni od dnia dostarczenia odpowiednich dokumentów. Jeśli sprawa wymaga dodatkowego wyjaśnienia, okres ten przedłuża się o 15 dni. Ubezpieczenie od zdarzeń losowych to jedna z ważniejszych formalności do załatwienia, zaraz po zakupie nieruchomości.

Kiedy właściciel mieszkania może liczyć na rekompensatę?

W swojej podstawowej formie, polisa obejmuje przede wszystkim straty poniesione w wyniku pożaru, ulewnego deszczu, obfitych opadów śniegu czy np. pękania mrozowego. W większości polis liczba takich zdarzeń oscyluje wokół 20. Warto wiedzieć, że mówimy tu o sytuacjach, gdy właściciel nie jest winny zaistniałej sytuacji. Aby możliwe było wypłacenie ubezpieczenia w przypadku wyrządzenia szkody przez samego właściciela mieszkania, konieczne jest wykupienie przez niego polisy OC w życiu prywatnym. Warto także wiedzieć, że ubezpieczyć można nie tylko elementy stałe i mury mieszkania, ale także jego wyposażenie czy np. piwnicę i garaż.

Ubezpieczenie mieszkania na parterze- o czym warto pamiętać?

Mieszkanie na parterze jest narażone w większym stopniu niż mieszkania ulokowane wyżej na zalanie czy kradzież. To właśnie od takich sytuacji mieszkanie na parterze powinno zostać ubezpieczone. Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają posiadania drzwi antywłamaniowych czy rolety lub kraty w oknie. Warunki te należy spełnić, by w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, móc liczyć na finansową rekompensatę.Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Niewiele! najtańsze oferty oscylują wokół 100 zł na cały rok. Wykupując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli w życiu prywatnym, klient może poszerzyć zakres ochrony o szkody wyrządzone osobom trzecim. Ofertę zawsze można dostosować do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie domu w pigułce

Cena ubezpieczenia domu jest zależna od sumy ubezpieczenia, ale także od jego wartości, a nawet lokalizacji. Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia pozostają także posiadane dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci drzwi antywłamaniowych. W dużym mieście domy są droższe, dlatego droższe są także ich ubezpieczenia. Na prowincji natomiast domy są znacznie tańsze, więc i za ich ubezpieczenie płaci się o wiele mniej. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie dla ubezpieczenia domu ma jego lokalizacja. Okazuje się, że naprawdę spore. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość wykupienia ubezpieczenia. Jeżeli jednak lokalizacja domu wpływa na znaczące zwiększenie ryzyka wystąpienia straty, czyli np. lokalizacja domu na terenie zalewowym, wypłata odszkodowania może być znacznie utrudniona. Jeżeli właścicielowi zależy na ubezpieczeniu właśnie od takiej sytuacji, będzie zmuszony wykupić polisę z wyższą składką. Niektórzy zastanawiają się, czy ubezpieczenie domu dotyczy tylko nieruchomości, czy może również całej posesji, na której stoi? Oczywiście, ubezpieczenie obejmuje dom czy nieruchomość, jak również obszar, na którym stoi.  Więcej informacji dostępne jest tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Ubezpieczenie nieruchomości a kredyt

Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe w przypadku osób posiadających kredyt hipoteczny. Co więcej, obowiązek ten obejmuje nie tylko zakup mieszkania i domu, ale także jego budowę. Polisa mieszkaniowa na ogólnych warunkach ubezpieczenia jest dla banku pewnego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem. Kredytobiorcy są zobowiązani do posiadania polisy mieszkaniowej aż zobowiązanie nie zostanie spłacone. Najczęściej, ofertę odnawia się co 12 miesięcy, jednak istnieje możliwość zmiany firmy ubezpieczeniowej na inną. 

Ciekawą opcją jest ubezpieczenie mieszkania online, czyli bez wychodzenia z domu. To szybki i bezpieczny sposób na znalezienie najlepszej oferty ze wszystkich, korzystając z wygodnej porównywarki ubezpieczeń. Wykupione ubezpieczenie nieruchomości będzie zabezpieczeniem od nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Wiele osób zastanawia się, czy nieruchomość na kredyt po wykupieniu ubezpieczenia można sprzedać. Okazuje się, że można, ale dopiero po uregulowaniu kwestii zobowiązania wobec banku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nieruchomość została zajęta przez komornika lub gdy współwłaściciel nie wyraził zgody na sprzedaż nieruchomości. 

Artykuł sponsorowany


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Nie przegap tych artykułów.