niedziela 14.04.2024

Imieniny: Bereniki Waleriana


Usuwanie lodu z szyb: skrobaczka czy płyn?
Nie wszyscy kierowcy dysponują możliwością garażowania swoich samochodów. Zresztą podczas dłuższego postoju na mieście i tak na szybach może zgromadzić się lód. Przez lata właściciele aut nie mogli obejść się bez pomocy tradycyjnego zestawu w postaci skrobaczki i szczotki do szyb. Dziś alternatywą dla tych klasycznych metod są płyny do odmrażania szyb dostępne w formie aerozolu lub z atomizerem.


Odśnieżanie szyb jest niezwykle istotne, ponieważ szyby choćby częściowo pokryte lodem znacząco ograniczają widoczność kierowcy. W dodatku właściciele aut, którzy nie dopełnili starannie swojego obowiązku, narażają się w ten sposób na mandat w wysokości do 500 zł, a ponadto aż 6 punktów karnych. Jak skutecznie usuwać lód i śnieg z szyb? Przy pomocy skrobaczki, a może płynu?

Dlaczego warto korzystać ze skrobaczki do szyb?

Standardowe zimowe akcesorium kierowcy w postaci skrobaczki do szyb jest dziś dostępne na rynku w naprawdę wielu zróżnicowanych wariantach. Do dyspozycji właścicieli pojazdów pozostają między innymi:

  • skrobaczki gumowe,
  • skrobaczki z mosiężną końcówką,
  • skrobaczki elektryczne,
  • skrobaczki z rękawicą,
  • skrobaczki ze szczotką.

Najbardziej ryzykowny wybór stanowią skrobaczki gumowe, ponieważ ich powierzchnia może się odkształcać, co obniża skuteczność narzędzia, a w dodatku może doprowadzić do powstawania rys na szkle. Wybierając tradycyjny wariant, lepiej zainwestować w sztywną i efektywną skrobaczkę mosiężną dopłacając do zakupu kilka lub kilkanaście złotych.

Wyposażenie tego prostego narzędzia w szczotkę znajdującą się na drugiej końcówce pomoże w usuwaniu śniegu, zanim właściciel pojazdu zabierze się za szron. Z kolei skrobaczki z rękawicą chronią dłoń kierowcy przed siarczysty mrozem. Skrobaczki elektryczne nie wymagają wysiłku przy usuwaniu lodu, za to należy je regularnie ładować, przy czym modele zasilane z gniazda zapalniczki są dodatkowym obciążeniem dla akumulatora.

Dobra skrobaczka mosiężna załatwia sprawę i wystarczy pamiętać, by nie przykładać jej do szyby pod kątem mniejszym niż 45 stopni – wówczas nie powinno dojść do porysowania się szkła.

Dlaczego płyn do usuwania lodu jest dobrym rozwiązaniem?

Cześć kierowców zamiast skrobaczek wybiera dzisiaj płyny do odmrażania szyb dostępne w formie aerozolu lub z atomizerem. Taki odmrażacz gwarantuje sporą wygodę w porównaniu do skrobaczki, bo wystarczy spryskać równomiernie powierzchnię szyby i odczekać kilka minut, a następnie usunąć pozostałości lodu przy pomocy ściereczki, by móc wyruszyć w drogę.

Niektóre preparaty tworzą dodatkowo na powierzchni szyb specjalną powłokę hydrofobową, która utrudnia gromadzenie się lodu w kolejnych dniach. Środki do odmrażania szyb renomowanych producentów działają skutecznie w ekstremalnie niskich temperaturach.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Jedną z nich z pewnością jest fakt, że preparat zachowuje najwyższą skuteczność w temperaturze pokojowej, dlatego po powrocie do domu nie powinno się zostawiać go w aucie. Poza tym kierowca musi pamiętać o zgromadzeniu zapasu płynu, by pewnego dnia nie okazało się, że pojemnik jest pusty i trzeba improwizować. Przeciwnicy płynów zwracają uwagę na ich ograniczoną skuteczność przy naprawdę grubej warstwie lodu.

Jak najskuteczniej radzić sobie z zamarzniętymi szybami?

Które rozwiązanie wybrać? Warto posiadać na wyposażeniu płyn, który jest rozwiązaniem komfortowym i niewymagającym większego wysiłku. Jednocześnie w schowku samochodowym powinna znajdować się zawsze niezawodna mosiężna skrobaczka ze szczotką, jaka uratuje kierowcę w ewentualnej kryzysowej sytuacji!

Zarówno solidne skrobaczki do szyb, jak i skuteczne odmrażacze w płynie można w bardzo atrakcyjnej cenie nabyć w sklepie internetowym Aparts – https://aparts.pl/.

Artykuł sponsorowany


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Nie przegap tych artykułów.