niedziela 29.01.2023

Imieniny: Franciszka Józefa


Usuwanie lodu z szyb: skrobaczka czy płyn?

Nie wszyscy kierowcy dysponują możliwością garażowania swoich samochodów. Zresztą podczas dłuższego postoju na mieście i tak na szybach może zgromadzić się lód. Przez lata właściciele aut nie mogli obejść się bez pomocy tradycyjnego zestawu w postaci skrobaczki i szczotki do szyb. Dziś alternatywą dla tych klasycznych metod są płyny do odmrażania szyb dostępne w formie aerozolu lub z atomizerem.


Odśnieżanie szyb jest niezwykle istotne, ponieważ szyby choćby częściowo pokryte lodem znacząco ograniczają widoczność kierowcy. W dodatku właściciele aut, którzy nie dopełnili starannie swojego obowiązku, narażają się w ten sposób na mandat w wysokości do 500 zł, a ponadto aż 6 punktów karnych. Jak skutecznie usuwać lód i śnieg z szyb? Przy pomocy skrobaczki, a może płynu?

Dlaczego warto korzystać ze skrobaczki do szyb?

Standardowe zimowe akcesorium kierowcy w postaci skrobaczki do szyb jest dziś dostępne na rynku w naprawdę wielu zróżnicowanych wariantach. Do dyspozycji właścicieli pojazdów pozostają między innymi:

  • skrobaczki gumowe,
  • skrobaczki z mosiężną końcówką,
  • skrobaczki elektryczne,
  • skrobaczki z rękawicą,
  • skrobaczki ze szczotką.

Najbardziej ryzykowny wybór stanowią skrobaczki gumowe, ponieważ ich powierzchnia może się odkształcać, co obniża skuteczność narzędzia, a w dodatku może doprowadzić do powstawania rys na szkle. Wybierając tradycyjny wariant, lepiej zainwestować w sztywną i efektywną skrobaczkę mosiężną dopłacając do zakupu kilka lub kilkanaście złotych.

Wyposażenie tego prostego narzędzia w szczotkę znajdującą się na drugiej końcówce pomoże w usuwaniu śniegu, zanim właściciel pojazdu zabierze się za szron. Z kolei skrobaczki z rękawicą chronią dłoń kierowcy przed siarczysty mrozem. Skrobaczki elektryczne nie wymagają wysiłku przy usuwaniu lodu, za to należy je regularnie ładować, przy czym modele zasilane z gniazda zapalniczki są dodatkowym obciążeniem dla akumulatora.

Dobra skrobaczka mosiężna załatwia sprawę i wystarczy pamiętać, by nie przykładać jej do szyby pod kątem mniejszym niż 45 stopni – wówczas nie powinno dojść do porysowania się szkła.

Dlaczego płyn do usuwania lodu jest dobrym rozwiązaniem?

Cześć kierowców zamiast skrobaczek wybiera dzisiaj płyny do odmrażania szyb dostępne w formie aerozolu lub z atomizerem. Taki odmrażacz gwarantuje sporą wygodę w porównaniu do skrobaczki, bo wystarczy spryskać równomiernie powierzchnię szyby i odczekać kilka minut, a następnie usunąć pozostałości lodu przy pomocy ściereczki, by móc wyruszyć w drogę.

Niektóre preparaty tworzą dodatkowo na powierzchni szyb specjalną powłokę hydrofobową, która utrudnia gromadzenie się lodu w kolejnych dniach. Środki do odmrażania szyb renomowanych producentów działają skutecznie w ekstremalnie niskich temperaturach.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Jedną z nich z pewnością jest fakt, że preparat zachowuje najwyższą skuteczność w temperaturze pokojowej, dlatego po powrocie do domu nie powinno się zostawiać go w aucie. Poza tym kierowca musi pamiętać o zgromadzeniu zapasu płynu, by pewnego dnia nie okazało się, że pojemnik jest pusty i trzeba improwizować. Przeciwnicy płynów zwracają uwagę na ich ograniczoną skuteczność przy naprawdę grubej warstwie lodu.

Jak najskuteczniej radzić sobie z zamarzniętymi szybami?

Które rozwiązanie wybrać? Warto posiadać na wyposażeniu płyn, który jest rozwiązaniem komfortowym i niewymagającym większego wysiłku. Jednocześnie w schowku samochodowym powinna znajdować się zawsze niezawodna mosiężna skrobaczka ze szczotką, jaka uratuje kierowcę w ewentualnej kryzysowej sytuacji!

Zarówno solidne skrobaczki do szyb, jak i skuteczne odmrażacze w płynie można w bardzo atrakcyjnej cenie nabyć w sklepie internetowym Aparts – https://aparts.pl/.

Artykuł sponsorowany
 
 


Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

pralnia nowe godz

hydrotech do gazety nowa reklama

stihl