środa 17.04.2024

Imieniny: Roberta Rudolfa


Zrównoważony rozwój gminy to nie tylko inwestycje ale również rozwój usług społecznych
Po sesji nadzwyczajnej dotyczącej utworzenia Średzkiej Rady Senioralnej, co oczywiście jest bardzo ważną i potrzebną inicjatywą, pojawiła się refleksja o działalności Gminy w zakresie rozwoju polityki senioralnej i innych działań prospołecznych.


Przedstawiono wnikliwą analizę i diagnozę potrzeb w zakresie funkcjonowania seniorów na terenie naszej gminy. Specjaliści z GOPS, w sposób bardzo profesjonalny, pokazali trendy naszej gminnej pomocy społecznej. W obliczu starzejącego się społeczeństwa, niżu demograficznego, wskazano kierunki działań obecnej polityki senioralnej i są to bardzo ważne zadania na kolejne lata pracy samorządu. W naszej gminie również wzrasta liczba osób w podeszłym wieku, które nie tylko wymagają działań aktywizacyjnych czy edukacyjnych ale przede wszystkim wsparcia i opieki w codziennym funkcjonowaniu. Czy nasza gminna pomoc w tym zakresie jest wystarczająca? Czy jednak wymaga dalszego rozwoju i intensyfikacji w działaniach pomocowych dla osób starszych? Słusznie zauważyła Pani Dyrektor GOPS, że opieka nad osobami starszymi wymaga już teraz działań interwencyjnych, bo liczba osób zależnych, schorowanych, samotnych wzrasta,  co potwierdziła w swoich badaniach Pani Kierownik Dziennego Domu Seniora +, prezentując szczegółowe dane demograficzne w Gminie Środa Śląska oraz niezbędne działania w tym kierunku. 

Uważam, że aspekt opieki nad osobami starszymi to jeden z najważniejszych punktów moich działań w roli Burmistrza i przyszłej Rady Miejskiej. To ogromne wyzwanie, bo wymaga nakładów finansowych i kadrowych. Dalszy rozwój usług opiekuńczych jest konieczny, jeśli nie w zasobach własnych to zlecając usługi podmiotom specjalizującym się w tym zakresie. Ponadto, należy wdrożyć działania inicjatyw społecznych jak rozwój usług sąsiedzkich czy nawet wolontariatu. Konieczny jest również rozwój placówek opieki całodobowej dla osób starszych, bo na pewno są takie osoby, które wymagają pilnego umieszczenia w domach opieki. Proponuję, przy współpracy z Powiatem, zorganizować taki oddział w obecnym budynku naszego szpitala, zapewnić opiekę całodobową osobom samotnym, w podeszłym wieku. Dojmującym problemem seniorów jest samotność, dlatego musimy rozwijać i zwiększać miejsca w opiece dziennej, zarówno w dziennym domu seniora jak i klubach senioralnych. Warto pomyśleć o domu międzypokoleniowym.

Arkadiusz Gruszczyński
Kandydat na Burmistrza Środy Śląskiej

Sfinansowano ze środków KWW Arkadiusza Gruszczyńskiego

Uważam, że aspekt opieki nad osobami starszymi to jeden z najważniejszych punktów moich działań w roli Burmistrza Środy Śląskiej i przyszłej Rady Miejskiej - podkreśla Radny RM Gruszczyński Arkadiusz (Sfinansowano ze środków KWW Arkadiusza Gruszczyńskiego)

Posted by Roland Gazeta Środa Śląska Powiat Średzki on Wednesday, March 27, 2024


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Nie przegap tych artykułów.