piątek 16.04.2021

Imieniny: Cecyliana Bernadety

Zwiedzanie zamków na wiosnę - poznaj Szlak Zamków i Pałaców!

Zwiedzanie zamków na wiosnę - poznaj Szlak Zamków i Pałaców!

Zamki, dwory, pałace, wille, ruiny. Dolny Śląsk zamkami stoi. A jeden zamek drugiemu nierówny, bo każdy ma inną historię, lokalizację, skrywa inne tajemnice. W tym niezwykle malowniczym położonym na południowym wschodzie rejonie Polski spotkamy bowiem zamki zarówno z XII, jak i z XX wieku, te położone wysoko w górach i te na nizinach, bogate pałace w miastach i skromniejsze zamki w małych wioskach. Jedne były fundowane przez monarchów, książąt, rycerzy, inne przez zwykłych mieszczan, a jeszcze inne należały do instytucji kościelnych.Wśród nich są przykłady nieruchomości w renowacji, podczas gdy stan innych z upływem lat stale się pogarsza. Część z nich działa jako rezydencje i hotele, inne są udostępnione do zwiedzania turystom jako muzea. Mówią nawet, że w niektórych z nich straszy…

Wiosna nastraja do wycieczek, a wyprawa szlakiem zamków i pałaców może być naprawdę wyjątkową atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Odwiedzając obiekty zaznaczone na naszej mapie, każdorazowo otrzymasz pieczątkę do Twojej kolekcji. Zbierz je wszystkie i zostań zdobywcą Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców! Poniżej znajdziesz informację o zamkach Dolnego Śląska mieszczących się na szlaku.

Najciekawsze zamki na Dolnym Śląsku

Najbliżej Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska w miejscowości Ślęza leży Zamek Topacz Resort &ART SPA. Na terenie zamku o powierzchni parkowej 50ha i bogatej infrastrukturze do dyspozycji gości jest m.in. hotel ze 128 miejscami noclegowymi i 5 salami konferencyjnymi, SPA z basenem, sauną i jacuzzi, korty tenisowe, restauracja oraz Muzeum Motoryzacji.

Zamek w Leśnicy pochodzący z XII w. obecnie znany jest jako Centrum Kultury Zamek, miejsce imprez plenerowych, warsztatów, wystaw, spotkań oraz zajęć artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

11 Zamek w Leśnicy

 

Zamek Książąt Oleśnickich to obiekt powstały w epoce Renesansu będący siedzibą książąt oleśnickich do XIX. Pierwsze wzmianki o zamku sięgają wieku XIII.

Pałac w Krobielowicach położony 20 km od Wrocławia zachwyca swą renesansowo-barokową architekturą. Na terenie pałacu znajduje się obecnie hotel z restauracją oraz pole golfowe.

Zamek Książ to bez wątpienia najsłynniejszy tego typu budowla Dolnego Śląska, jeden z największych zamków w Polsce, jak i w Europie, a zarazem część niezbadanego kompleksu Riese. Zamek ten może się poszczycić niebywałymi dziejami . Dla turystów udostępnione są do zwiedzania zachowane w bardzo dobrym stanie zamkowe komnaty, a od niedawna również trasa podziemna. Będąc na Dolnym Śląsku, nie sposób pominąć takiej atrakcji!

Dalsza lista zamków i pałaców na Dolnym Śląsku

W pobliżu Książa, na granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich znajdują się ruiny Zamku Grodno. Nieopodal Grodna i Książa położony jest również Zamek w Bolkowie już z daleko widoczny dla turystów wjeżdżających do miejscowości. Kilka razy do roku odbywają się tutaj pokazy walk rycerskich oraz koncerty muzyki gotyckiej.

bol 2 Zamek w Bolkowie

Na południe od Grodna są położone: Pałac Kamieniec z hotelem, restauracją, ogrodem krajobrazowym oraz herbaciarnią; ufundowany w XVI wieku Zamek Książęcy w Ząbkowicach Śląskich; Zamek Sarny, obecnie jeden z najciekawszych architektonicznie kompleksów pałacowo-folwarcznych w regionie oraz Zamek Międzylesie ufundowany w XIV wieku i leżący jedynie 6 km od malowniczej doliny Zemská brána.

Nieopodal Jeleniej Góry wzrok przyciąga przepiękny Pałac w Wojanowie pełniący obecnie funkcję luksusowego hotelu. W pobliżu znajdują się również Zamek Chojnik wybudowany przez Bolka II Małego oraz tętniący życiem kulturowym barokowy Pałac Łomnica.

Jadąc na północny zachód od Jeleniej Góry nie sposób nie odwiedzić wyjątkowego Zamku Czocha wybudowanego już w 1247 roku i położonego tuż przy Jeziorze Leśniańskim. W okolicach Bolesławca warto zobaczyć Zamek Kliczków wybudowany we francuskim stylu, natomiast w okolicach Złotoryi jedyny w swoim rodzaju zamek wybudowany na wulkanie, a mianowicie Zamek Grodziec.

Oderwij się na chwilę od codziennej rzeczywistości, wdziej rycerską zbroję i wybierz się w wiosenną podróż Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda pełna zagadek, niewyjaśnionych tajemnic, intryg i sekretów skrywanych przez niejedne zamkowe mury.

Artykuł partnera


Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…