środa 17.04.2024

Imieniny: Roberta Rudolfa

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Sport wtorek, 31 lipiec 2018 17:27


Turniej warcabowy - podsumowanie

8 Comments"II ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ". Sprawozdanie organizatora.Zakończyła się druga odsłona Złotej Korony Średzkiej. Cieszy fakt iż wyraźnie w górę poszła frekwencja, w roku ubiegłym udział wzięło 22 zawodników i zawodniczek, w bieżącym roku ta cyfra wyniosła 51 osób grających. Pomimo problemów z dostępnością miejsc hotelowych udało się zgromadzić aż tyle osób, niektórzy poszukali sobie miejsc na własną rękę, część osób dojeżdżała z Legnicy a część z Wrocławia. Podczas turnieju królowała młodość, większość zawodników którzy przybyli to dzieci i młodzież.

Do zmagań na stu polach warcabnicy przystąpili reprezentanci z różnych środowisk: oprócz osób zdrowych wystąpili także całkowicie niewidomi i niedowidzący oraz jeden zawodnik niepełnosprawny ruchowo. Przygotowania do turnieju trwały prawie rok, spotkania z Panem Burmistrzem Środy Śląskiej Adamem Rucińskim odbywały się cyklicznie, tak samo jak spotkania ze współorganizatorami i sponsorami. Jestem mile zaskoczony faktem, że sponsorzy tak licznie i hojnie wsparli nas podczas organizacji imprezy, za co szczerze i gorąco im dziękuję, w dalszej części mojego sprawozdania wyszczególnię ich wkład. Koordynatorem naszego międzynarodowego turnieju został tak jak w roku ubiegłym niewidomy Dariusz Bajor z klubu Jutrzenka Częstochowa, któremu szczerze i gorąco dziękuję nie tylko za kierownictwo, bardzo dużo pomógł mi załatwić spraw ze sponsorami, dokonywał zakupów i fundował nagrody. Samemu ciężko byłoby to załatwić.

Wystartowaliśmy o godzinie 18:00 dnia 19.07.2018 roku. Na rozpoczęcie zawodów przybył Pan Burmistrz który dokonał otwarcia turnieju. Po powitaniu wszystkich zawodników oraz przybyłych gości odbyła się krótka odprawa techniczna podczas której omówiono najważniejsze sprawy związane z zawodami. Po sprawdzeniu obecności oraz skojarzeniu par na pierwszą rundę rozpoczęły się zawody. Zmagania przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, każdy zawodnik dysponował czasem 90 minut na rozegranie partii. Sędzią głównym był Robert Sobczyk. Podczas wszystkich rund na sali gry w Szkole Podstawowej nr 3 była cisza. Panowała wspaniała atmosfera, każdy zawodnik, działacz czy opiekun przyczynił się do tego, by tę atmosferę pielęgnować, szczerze Wam wszystkim za to dziękuję. Zmagania zakończyły się w niedzielę 22.07.2018 roku o godzinie 12:00 na które przybył Pan Burmistrz Adam Ruciński, który powiedział wiele ciepłych słów do zawodników, działaczy, opiekunów, sponsorów i organizatorów. Następnie wręczał puchary i koronował Rodzinę Królewską, po czym zaprosił wszystkich do odwiedzania Środy Śląskiej jak również na przyszłoroczną trzecią edycję turnieju i dokonał uroczystego zamknięcia.

W drugim dniu zawodów (piątek, 20 lipca) zorganizowaliśmy wycieczkę dla chętnych do Kolejkowa we Wrocławiu. Pojechaliśmy w liczbie 21 uczestników. Tak się złożyło iż otrzymałem 20 bezpłatnych wejściówek do Kolejkowa i praktycznie wyszło dla wszystkich darmowe zwiedzanie tego uroczego miejsca. Oprowadziła nas pani Przewodnik która za pomocą mikrofonu opowiedziała nam o Kolejkowie, druga pani przewodnik oprowadziła osobę niewidomą. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni.

A teraz pokuszę się o podsumowanie w liczbach.

1 sędzia, 2 edycja, 3 organizatorów, 3 debiutantów, 4 dni zmagań, 4 kategorie wiekowe wśród dzieci i młodzieży, 6 osób zdobyło bądź podwyższyło swoje normy na kategorie, 7 rund, 7 odrębnych klasyfikacji końcowych, 18 sponsorów, 25 stołów (26 stół dla osoby pauzującej), 51 zawodników, 90 minut na partię dla każdej osoby grającej, 175 wspaniałych, przepięknych pojedynków.

Organizatorami byli tak jak w roku ubiegłym: Urząd Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej, Dom Kultury w Środzie Śląskiej oraz SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa. Każda z tych instytucji również sponsorowała Złotą Koronę Średzką. Wśród 51 osób grających z 15 klubów był zawodnik z Ukrainy - Egor Bobkov - reprezentujący klub OKS Sokół Wrocław. Wystąpiło 16 kobiet. 32 osoby posiadały zagraniczny ranking FMJD. Walczono o puchary w wielu kategoriach: OPEN, Najlepsza Kobieta, Najlepszy Niepełnosprawny, Najlepszy Niewidomy oraz Junior 8, Junior 10, Junior 13, Junior 17. Były też puchary dla najmłodszego i najstarszego uczestnika zawodów, dla najlepszego debiutanta oraz statuetka dla wyróżnionego działacza. Na głowy najlepszych nałożono korony, Rodzina Królewska w przyszłym roku posiada prawo startu bez opłaty wpisowego. Tuż po rozdaniu pucharów i po koronacji odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Losowania spośród wszystkich wizytówek zawodniczych dokonał specjalnie przybyły Członek Rady Klubu Jutrzenka niewidomy Wojciech Woźniak, a jego żona Jolanta zaangażowała się w rozdawanie nagród dla wszystkich zawodników. Każdy grający otrzymał koc. Wśród nagród do rozlosowania były m.in. tablety, młynek do kawy, torby, słuchawki, art. papiernicze i sportowe oraz wiele innych, dla tych którzy nie mieli szczęścia w losowaniu były długopisy, dla wszystkich były wafelki. Uczestnicy turnieju wraz z osobami towarzyszącymi mieszkali w 4 hotelach w Środzie Śląskiej, kilka osób mieszkało we wrocławskim hotelu, mieszkańcy Wrocławia i okolic a także przebywający w Legnicy dojeżdżali  każdego dnia.

Wszyscy jesteście wspaniali, bez Was nie byłoby turnieju, jesteśmy z Was dumni. Cieszymy się na widok każdego z Was, będziemy za Wami tęsknić i czekać na Was w przyszłym roku. Pamiętajmy, każdy z nas zostawił w Grodzie Rycerza Rolanda kawałeczek swego serca, a serce Środy Śląskiej Wam to odwzajemnia i dla Was bije.

Podziękowania:

Dziękujemy wszystkim za pomoc, wsparcie i przygotowanie turnieju.

Urzędowi Gminy i Miasta Środa Śląska za ogromny wkład w organizację zawodów oraz za hojny sponsoring. Pan Burmistrz Adam Ruciński jak zawsze otwarty do współpracy.

Domowi Kultury w Środzie Śląskiej za wkład w organizację i hojny sponsoring. Pan Dyrektor Grzegorz Ptaszyński jest jak co roku otwarty na takie idee.

Klubowi SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa za wkład w organizację i sponsoring.

Bankowi Zachodniemu WBK - Oddział w Środzie Śląskiej za ogromny wkład w zorganizowanie imprezy i hojny sponsoring, dodać należy że Bank Zachodni zorganizował tuż przed Złotą Koroną turniej "DNI WARCABOWE BANKU ZACHODNIEGO WBK". Pan Dyrektor Dariusz Antoszczyszyn to zwolennik gry w warcaby, bardzo się angażował w organizację Złotej Korony Średzkiej

Panu Mariuszowi Nowakowi właścicielowi sklepu Pewex w Środzie Śląskiej przy ulicy Kolejowej za wykonanie 12 kubków dla najlepszych zawodników w kategoriach wiekowych według projektu Arkadiusza Biadasiewicza. Pan Mariusz znacznie przyczynił się do powstania turnieju, oprócz wykonania pamiątkowych kubków wydrukował wizytówki zawodnicze oraz karty do zapisu partii (ponad 300 sztuk), dodatkowo wykonał dla mnie koszulkę sędziowską.

Muzeum Regionalnemu w Środzie Śląskiej za gadżety oraz za pięć 5-osobowych karnetów rodzinnych na bezpłatne zwiedzanie Muzeum w którym znajduje się słynny średzki Skarb Tysiąclecia z Koroną.

Sławomirowi Sobczykowi właścicielowi firmy BUD-OM z Jugowca za ufundowanie tabletu ze słuchawkami

Robertowi Pietryce właścicielowi firmy PHU ELRO z Jugowca za ufundowanie tabletu

Spółce KOMNET Handel - Usługi Krzysztof Socha ze Środy Śląskiej przy ul. Malczyckiej za ufundowanie nagród rzeczowych

Agencji Niań i Opiekunek Nasze Nianie Justyna Szczepańska-Bajor z Wrocławia przy ul. Murarskiej za wsparcie w organizacji turnieju, transporcie oraz za ufundowanie nagród rzeczowych. Agencję podczas całego turnieju reprezentował Dariusz Bajor

Spółce As Line Meble w Środzie Śląskiej (salon meblowy) przy ulicy Legnickiej za ufundowanie nagród rzeczowych

Kopalni Kruszyw Naturalnych Halina Sadowska z Jugowca za ufundowanie nagród rzeczowych

Spółce Kolejkowo Wrocław za ufundowanie 20 darmowych wejściówek i miłe nas przyjęcie

Pani Wandzie Musiał właścicielce sklepu Art. Papiernicze POL - DRUK w Środzie Śląskiej przy Pl. Wolności za ufundowanie nagród rzeczowych

Spółce Sklep Biegacza z Wrocławia przy ul. Legnickiej za ufundowanie nagród rzeczowych

Hotelowi Sarai w Środzie Śląskiej przy ul. Wrocławskiej 11 za ufundowanie nagród rzeczowych i miłe przyjęcie gości biorących udział w turnieju

Właścicielom Sklepu Oskar we Wrocławiu przy ul. Bednarskiej za ufundowanie wafelków dla wszystkich

Właścicielowi Pokoje Gościnne Manami z Proszkowa k/Środy Śląskiej za wspaniałą atmosferę stworzoną dla zawodników którzy na czas turnieju tam mieszkali oraz za niską cenę i dobre warunki pobytu dla tych osób

Hotelowi Pod Winną Górą w Środzie Śląskiej za wspaniałą atmosferę i warunki pobytu dla zawodników i ich opiekunów którzy na czas turnieju tam przebywali

Hotelowi Duet w Środzie Śląskiej za wspaniałą atmosferę i warunki pobytu dla zawodników którzy na czas turnieju tam przebywali.

Dziękuję też klubom OKS Sokół Wrocław, UKS Lokator Gniezno, UKS Roszada Lipno za pomoc w dostarczeniu sprzętu do gry w warcaby.

Arkadiuszowi Biadasiewiczowi z Sokoła Wrocław za oprawę graficzną turnieju, projekty, pomoc w organizacji oraz wiele innych spraw. Człowiek zawsze życzliwy i pomocny.

Tymoteuszowi Myszukowi z Roszady Lipno za ogromny dar pomocy. Tymek, choć jest osobą niepełnoletnią bardzo dużo pomagał mi w rozkładaniu wizytówek, kart do zapisu partii oraz w wielu innych czynnościach, wykonywał to sumiennie i starannie. Zawsze chętny i otwarty do pomocy

Sławkowi Rakowi z Lokatora Gniezno za wszelką pomoc w transporcie oraz pomoc na sali gry. Sławek, ledwo przyjechał do Środy Śląskiej od razu po mnie przyjechał, pomógł mi w zakupach na zawody i przywiózł na salę gry. Zawsze chętny i otwarty do pomocy

Dziękuję Szkole Podstawowej nr 3 za wynajem sali do gry, za wrzątek i naczynia.

Roland Gazecie za Patronat Medialny nad imprezą.

Dziękuję również wszystkim tym, którzy w większym lub mniejszym stopniu zaangażowali się w pomoc.

 A teraz wyniki końcowe:

Kategoria OPEN:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

Rso (-1,-2,..

1

Sebastian Wieczorek

UKS Roszada Lipno

11

47

58(-1) 51(-2)

2

Przemysław Oderkiewicz

LKS Czarna Damka Lututów

11

47

58(-1) 50(-2)

3

Marcin Chęsiak

OKS Sokół Wrocław

10

46

57(-1) 50(-2)

Jak widać walka była zacięta do końca. Decydowały małe punkty. Dwóch pierwszych zawodników uzyskało po 11 dużych punktów, małe punkty w wartościowaniu były identyczne, dopiero trzecie wartościowanie pokazało nam kto był lepszy. po 10 dużych punktów uzyskali zawodnicy od 3 do 11 miejsca. Poziom bardzo wyrównany. Startowało 51 zawodników. Trzeba przyznać, iż dzieci i młodzież atakują coraz bardziej, to nasza przyszłość. Zwyciężył zawodnik UKS Roszada Lipno Sebastian Wieczorek, drugi był Przemysław Oderkiewicz z LKS Czarna Damka Lututów, trzecie miejsce po zaciętej walce zajął Marcin Chęsiak z OKS Sokół Wrocław.

Kategoria Junior 8:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Bartosz Jóśk

UKS Struga Marki

7

34

2

Krystian Jóśk

UKS Struga Marki

7

28

Najmłodsi też nie mieli łatwo w swej kategorii wiekowej. Ta sama ilość dużych punktów, dopiero różnica w wartościowaniu wyłoniła zwycięzcę w tej grupie wiekowej w której wystąpiło 2 chłopców z klubu UKS Struga Marki: Bartosz oraz Krystian Jóśk.

Kategoria Junior 10:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Mateusz Muzaj

UKS Struga Marki

8

37

2

Michał Muzaj

UKS Struga Marki

7

31

3

Filip Domaradzki

OKS Sokół Wrocław

6

33

W tej kategorii wiekowej była jak widać większa różnica punktowa między zawodnikami. W tym gronie na 9 startujących najlepszy okazał się Mateusz Muzaj uzyskując 8 dużych punktów, tuż za nim uplasował się jego brat Michał Muzaj (oboje UKS Struga Marki), trzeci był Filip Domaradzki z OKS Sokół Wrocław.

Kategoria Junior 13:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Amadeusz Zyber-Moszak

UKS Roszada Lipno

10

45

2

Michał Węgrzyn

OKS Sokół Wrocław

8

38

3

Karolina Pawlak

OKS Sokół Wrocław

8

37

Rywalizacja 9 zawodników w tej kategorii pokazuje nam że walka o 2 miejsce była także zacięta. Bezkonkurencyjny okazał się Amadeusz Zyber-Moszak z Roszady Lipno który uzyskał 10 dużych punktów. Drugie miejsce przypadło w udziale Michałowi Węgrzynowi a trzecie Karolinie Pawlak (oboje z OKS Sokół Wrocław).

Kategoria Junior 17:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Sebastian Wieczorek

UKS Roszada Lipno

11

47

2

Martin Banaszek

UKS Struga Marki

10

45

3

Tymoteusz Myszuk

UKS Roszada Lipno

10

40

Najstarsza grupa wiekowa reprezentowana przez 10 zawodników. Tutaj poza konkurencją był zwycięzca całego turnieju Sebastian Wieczorek który wywalczył 11 dużych punktów. Po 10 dużych punktów uzyskało troje zawodników w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce przypadło w udziale Martinowi Banaszkowi.  Trzeci był Tymoteusz Myszuk, klubowy kolega Sebastiana Wieczorka, który z Martinem Banaszkiem przegrał tylko wartościowaniem. Na 4 miejscu zameldowała się Zuzanna Bosak z klubu MUKS Libero Basznia Dolna która miała identyczne duże i małe punkty. Jak widać, walka w tej grupie toczyła się do ostatnich chwil. Bardzo wyrównany i wysoki poziom zawodników ukazuje nam potencjał jaki nam wyrasta.

 Kategoria Najlepsza Kobieta:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Zuzanna Bosak

MUKS Libero Basznia Dolna

10

40

2

Jagoda Bajkowska

OKS Sokół Wrocław

9

35

3

Emilia Lepak

UKS SW Jeziorany

9

34

 Wśród pań rywalizowało o tytuł 16 zawodniczek. W tym gronie poza konkurencją była Zuzanna Bosak. Pozostałe rywalki uzyskały o 1 punkt mniej. Panie walczyły do końca prezentując wysoki poziom gry.

 Kategoria Najlepszy Niepełnosprawny:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Edward Perdek

LKS Czarna Damka Lututów

8

40

2

Krzysztof Kusowski

GKSONiS Jantar Gdańsk

6

33

3

Ryszard Czesław Rewoliński

SNiS Kaszub Wejherowo

6

33

W grupie osób niepełnosprawnych wystąpiło 6 zawodników. W tej grupie wyodrębnić należy jeszcze 3 osoby całkowicie niewidome, które podjęły walkę z osobami zdrowymi, wielkie brawa dla nich za odwagę. Najlepszym niepełnosprawnym zawodnikiem turnieju został Edward Perdek z Lututowa, pokonał konkurencję różnicą 2 dużych punktów.

Kategoria Najlepszy Niewidomy:

M-ce

Zawodnik

Klub

Pkt

M Solk

1

Henryka Szałecka

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

5

29

2

Dariusz Bajor

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

4

26

3

Wiktoria Giec

SNiS Kaszub Wejherowo

2

27

W gronie całkowicie niewidomych najlepsza okazała się Henryka Szałecka z Jutrzenki Częstochowa, która zgromadziła 5 punktów. Henryka Szałecka, Dariusz Bajor oraz Wiktoria Giec postanowili rywalizować jak równy z równym ze wszystkimi zawodnikami pomimo że są niewidomi.

Najlepszy debiutant:

Debiutant - osoba która pierwszy raz w życiu wystąpiła na turnieju warcabowym. W tym gronie najlepszy okazał się Gracjan Myszkowski z OKS Sokół Wrocław który wywalczył 5 punktów.

Najmłodszy i najstarszy zawodnik:

Najmłodszym uczestnikiem zmagań na stu polach warcabnicy okazał się Krystian Jóśk a najstarszą zawodniczką tych zmagań okazała się Wiktoria Giec.

Wyróżniony Działacz:

Statuetkę za dotychczasową pracę na rzecz rozwoju sportu warcabowego otrzymał Witold Bajkowski z OKS Sokół Wrocław. Niechaj to wyróżnienie doda Panu Witoldowi sił i energii na dalsze lata pracy.

Rodzina Królewska:

Rodzina Królewska liczy 7 osób. W skład Rodziny Królewskiej wchodzą: najlepszy mężczyzna turniejowych zmagań (król), najlepsza kobieta (królowa), najlepszy niepełnosprawny (książę), najlepsi w kategoriach wiekowych (książęta). W tym roku w kategorii wiekowej Junior 17 księciem został zawodnik zajmujący 2 miejsce, ponieważ zwycięzca tej grupy wygrał cały turniej i został ogłoszony królem. Rodzina Królewska w roku przyszłym jest zwolniona z opłaty wpisowego. a oto jej skład:

Król turnieju

Sebastian Wieczorek

UKS Roszada Lipno

Królowa turnieju

Zuzanna Bosak

MUKS Libero Basznia Dolna

Książę turnieju

Edward Perdek

LKS Czarna Damka Lututów

Książę turnieju

Bartosz Jóśk

UKS Struga Marki

Książę turnieju

Mateusz Muzaj

UKS Struga Marki

Książę turnieju

Amadeusz Zyber-Moszak

UKS Roszada Lipno

Książę turnieju

Martin Banaszek

UKS Struga Marki

Normy na kategorie wykonali:

Zawodnik

Klub

Norma

Zuzanna Bosak

MUKS Libero Basznia Dolna

AM

Grzegorz Siwik

LKS Czarna Damka Lututów

II

Ewelina Guza

OKS Sokół Wrocław

II

Mateusz Muzaj

UKS Struga Marki

III

Bartosz Jóśk

UKS Struga Marki

IV

Tomasz Ruks

DKKFSiTNiS Sudety Kłodzko

V

Do zobaczenia na następnych turniejach.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO ŚRODY ŚLĄSKIEJ W PRZYSZŁYM ROKU!!!

Ze sportowym pozdrowieniem

W imieniu organizatorów

Robert Sobczyk

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

Nie przegap tych artykułów.