piątek 19.04.2024

Imieniny: Adolfa Tymona

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Sport piątek, 11 sierpień 2023 19:16


VI Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej zakończona sukcesem

SkomentujW dniach od 21.07.2023 do 24.07.2023 w urokliwym mieście skarbów jakim bez wątpienia jest Środa Śląska odbył się Międzynarodowy Turniej w Warcabach Stupolowych "VI Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej". Zawody, jak zawsze odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3. Tym razem zamiast w sali gimnastycznej rozgrywki toczyły się w o wiele większej hali sportowej.


Fot. Adrian Franek Fot. Adrian Franek


Organizatorzy zapewnili wszystkim komfortowe warunki gry i całego pobytu. Do rywalizacji przystąpiło 69 zawodników z całej Polski oraz zawodniczka z Belgii i zawodnik z Białorusi mieszkający w Polsce. Zapewniono bardzo bogaty poczęstunek dla wszystkich grających oraz osób towarzyszących (rodzice, opiekunowie, asystenci i wolontariusze), poczęstunek zapewniony głównie przez Sołtys Sołectwa Jugowiec i właściciela Sieci Sklepów ABC Agnieszkę Malczewską składał się z wody mineralnej, napojów, kaw, herbat oraz słodyczy: ciastka, cukierki i wiele innych (łącznie około 300 kg). Dodatkowo Cukiernia Janiak ze Środy Śląskiej dostarczyła przepyszne pączki, Sklep Merkury Dariusz Hamkało ze Środy Śląskiej również w dniu zakończenia zawodów dostarczył pyszne przekąski.  Sędziowali Robert Sobczyk, Mirosław Grabski oraz Agata Zaremba-Franek. Ogrom pracy i wysiłku podczas zawodów włożyły pracownice Szkoły Podstawowej nr 3 pani Alicja i pani Dorota, wszyscy je chwalili. Również nie zawiedli nasi wolontariusze: Ewa Marczyk z Częstochowy oraz Beata i Andrzej Hubiak ze Środy Śląskiej. Podczas trwania zawodów po sali chodziła mrówka rozdająca gadżety ufundowane przez PSB Mrówka w Środzie Śląskiej. W sobotę jedna z zawodniczek – Aurelia Schalley z Belgii obchodziła urodziny, organizatorzy przygotowali dla Aurelii upominek z tej okazji i złożyli jej życzenia, wszyscy odśpiewali jej Sto Lat.

Otwarcie Turnieju nastąpiło o godzinie 18:00. Wszystkich zgromadzonych zawodników, osoby towarzyszące oraz zaproszonych gości w imieniu Organizatorów powitał Robert Sobczyk. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 pani Emilia Latos, która w ciepłych słowach powitała zebranych życząc wszystkim udanego pobytu oraz zawodnikom wspaniałych osiągnięć podczas trwania turnieju. Następnym zabierającym głos był Prezes Polskiego Związku Warcabowego Damian Reszka (który wystąpił również jako zawodnik),pan Prezes również przywitał wszystkich, wypowiedział wiele pięknych i budujących słów oraz życzył grającym świetnych wyników. Tuż po nim głos zabrała Agnieszka Malczewska (Sołtys Sołectwa Jugowiec i właściciel Sieci Sklepów ABC). Następnie przemówiła pani Monika Jewula reprezentująca jednego z głównych sponsorów nagród rzeczowych firmę HMT Polska z siedzibą w Komornikach koło Środy Śląskiej życząc wszystkim wspaniałej zabawy i bardzo dobrych wyników. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Środzie Śląskiej pani Marzena Sendyka-Bolmińska oraz Członek Zarządu pan Antoni Czechowicz, właściciel Hotelu Sarai Arkadiusz Olejnik oraz wiceprezes Średzkiego Gminnego Zrzeszenia LZS w Środzie Śląskiej pan Krzysztof Michalik. Obecni także byli grający Prezes Klubu Jutrzenka Częstochowa Wojciech Woźniak i wiceprezes Jutrzenki Andrzej Guźla a także Przewodniczący Zarządu Kolegium Sędziów Polskiego Związku Warcabowego Sylwester Flisikowski. Wszyscy mówcy życzyli każdemu wspaniałego turnieju i miłych wrażeń. Podczas pierwszej rundy zawodów tuż po inauguracji odwiedził nas Prezes UKS Roszada Lipno i zarazem Dyrektor Warcabowego Grand Prix Polski Zbigniew Myszuk, który przywiózł część nagród, Klub UKS Roszada Lipno zapewnił nam sprzęt turniejowy: warcabnice, pionki oraz zegary warcabowe.

Niestety, nie mógł przybyć na inaugurację pan Burmistrz Adam Ruciński, ponieważ był w delegacji. Pan Burmistrz odwiedził nas w sobotę podczas rund i kibicował wszystkim zawodnikom podziwiając ich fantastyczną, ciekawą grę. Również w sobotę po zakończeniu ostatniej tego dnia rundy pan Burmistrz dodrukował nam ponad 200 kart do zapisu partii za co serdecznie dziękujemy.

W niedzielę w Urzędzie Miasta i Gminy Środa Śląska pan Burmistrz podejmował Delegację złożoną z członków Zarządu Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Klub Jutrzenka z Częstochowy. Spotkanie było interesujące i owocne, podczas spotkania zacieśniona została współpraca Klubu Jutrzenka Częstochowa z Urzędem Miasta i Gminy Środa Śląska oraz panem Burmistrzem. Wymieniono si doświadczeniami i podjęto decyzję o dalszej potrzebie organizacji zawodów w mieście skarbów.

Organizatorzy, Sponsorzy i Partnerzy:

Urząd Miasta i Gminy w Środzie Śląskiej

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

HMT HELDENER METALLTECHNIK POLSKA SP. Z O.O. & CO. SP. K.

ELDISY POLSKA SP. Z O.O.

Średzki Dom Kultury

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej

Hotel Sarai Arkadiusz Olejnik

Bank Spółdzielczy w Środzie Śląskiej

UKS Złota Korona Środa Śląska

Średzkie Gminne Zrzeszenie LZS

UKS Roszada Lipno

Sklep Sportowy MH Sport Honc Michał

Sieć sklepów ABC Agnieszka Malczewska

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

Składbud w Środzie Śląskiej

PSB Mrówka w Środzie Śląskiej

Eurofirany Wrocław

Rubinet – Ubezpieczenia Allianz Marta Bronowicka w Środzie Śląskiej

OSIR Środa Śląska

Cukiernia Janiak Środa Śląska

Sklep Merkury Dariusz Hamkało Środa Śląska

OKS Sokół Wrocław

Patronat Medialny:

TVi Roland Gazeta w Środzie Śląskiej

Patronat Honorowy:

Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński

 

Dodatkowe podziękowania dla osób, które nam pomagały podczas trwania turnieju:

Mirosław Grabski – sędziowanie

Agata Zaremba - Franek - sędziowanie

Ewa Marczyk – wolontariat

Beata Hubiak – wolontariat

Andrzej Hubiak – pomoc przy organizacji, wolontariat

Pracownice SP 3 panie Alicja i Dorota – ogromne wsparcie podczas turnieju, włożyły w to swój trud i wiele serca

Paweł Borkowski – przywiezienie i odwiezienie podium, użyczanie auta do przewozu innych rzeczy

Antoni Czechowicz – przewóz nagród i innych rzeczy

Jan Chrząszcz – użyczanie auta, przewóz osób z i do hotelu, przewóz nagród i pomoc w ich wyborze

Artur Przydryga – przewóz osób do i z hotelu

Zbigniew Myszuk – użyczenie sprzętu do gry, użyczenie auta, przewóz osób i rzeczy

Piotr Wojtyszyn – przewóz osób do i z hoteluWitold Bożejewicz – przewóz osób do i z hotelu

Anna Juraszek – użyczenie auta, przewóz akcesoriów turniejowych

Adrian Franek Foto 4U2 – robienie zdjęć turniejowych

Arkadiusz Biadasiewicz – szata graficzna

Damian Reszka – materiały filmowe

TVi Roland Gazeta – zdjęcia i filmy oraz publikacje prasowe

Hotel Sarai – goszczenie zawodników

Dom Bankietowo-Gościnny Pod Winną Górą – goszczenie zawodników

Hotel Centrum – goszczenie zawodników

Dziękuję też tym, którym nie podziękowałem, za co przepraszam.

Atmosfera i rywalizacja

Podczas trwania turnieju panowała wspaniała atmosfera oraz czysta sportowa rywalizacja. Uczestnicy zmagań i osoby towarzyszące byli pod wrażeniem organizacji zawodów, niczego nie brakowało, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Podczas rywalizacji kręcony był materiał filmowy przez Prezesa PZWarc Damiana Reszkę. Turniej był również wspaniałą integracją między zawodnikami sprawnymi i niepełnosprawnymi. Dzięki uprzejmości OSIR Środa Śląska organizatorzy zapewnili wejściówki na basen, była to bez wątpienia fajna atrakcja stanowiąca wypoczynek po wyczerpującej grze. Nikt nie chodził głodny, poczęstunek dostępny był przez cały czas.

Same zawody stały na bardzo wysokim poziomie, zjechało wielu Mistrzów Federacji. Grę toczono w wielu przypadkach do ostatnich sekund dostępnego czasu. Podczas każdej partii emocje były ogromne, nie obyło się bez niespodzianek – zawodnicy często debiutujący ogrywali faworytów, małe dzieci ogrywały dorosłych a niewidomi pokonywali dobrze widzących. Podczas wszystkich partii mogliśmy podziwiać interesujące przemyślane kombinacje. Nie ma nic piękniejszego dla widza jak widok skupionych zamyślonych twarzy zawodników.

Jak już wspomnieliśmy w turnieju wystąpiło 69 zawodników. Grano przy 34 stołach, rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim z tempem gry wynoszącym 90 minut na zawodnika, obejrzeliśmy 238 fascynujących partii warcabowych, wydrukowano 500 kart do zapisu partii (Średzki Dom Kultury i Urząd Miejski w Środzie Śląskiej), każdy uczestnik posiadał swoją zalaminowaną wizytówkę zawodniczą (druk i laminacja Średzkie Gminne Zrzeszenie LZS), swe umiejętności gry w warcaby zaprezentowali zawodnicy z 3 federacji, 23 klubów z całej Polski, jeden zawodnik niezrzeszony, w zawodach walczyło 18 przedstawicielek płci piękniejszej, 51 osób posiadało ranking PZWarc a 48 ranking FMJD. Najmłodszy zawodnik Leo Gancarz wystąpił jako siedmiolatek, najstarszy Arseniusz Grzelak ukończył 82 lata. Troje zawodników w dniu rozpoczęcia zawodów nie posiadało Licencji Zawodniczych, ich wnioski o wydanie Licencji zostały wysłane i opłacone. Rywalizowano w 12 klasyfikacjach: głównej OPEN oraz w: Najlepsze Kobiety, Junior 8, 10, 13, 17, Senior 50+, Debiutanci, Niepełnosprawni, Całkowicie Niewidomi, Ziemia Średzka Junior, Ziemia Średzka Senior.

Wyniki końcowe i klasyfikacje

Po pełne wyniki odsyłamy Państwa pod adres: https://wyniki.warcaby.pl/2023/0106/230721_1/

Skupmy się tylko na najlepszych w każdej klasyfikacji. Pragniemy zaznaczamyć jednak, że Tytułów Koronacyjnych nie powielamy, w przypadku gdy ktokolwiek z zawodników wygrał w dwóch lub więcej klasyfikacjach wtedy automatycznie następna osoba w tabeli otrzymuje Koronę. Patrząc na wyniki końcowe przyznać trzeba, że w każdej z grup klasyfikacyjnych był bardzo wysoki poziom zawodów.

Całkowicie Niewidomi

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Woźniak Wojciech

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

7

36

2

Hetnar Jan

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

5

30

Najmniej liczna grupa, jednak pamiętajmy, że Ci zawodnicy rywalizowali z każdym z kim zostali skojarzeni. Niewielu całkowicie niewidomych podejmuje grę z osobami zdrowymi. Panowie dwaj podeszli z ochotą i otwartością do rywalizacji. Pomimo swej dysfunkcji walczyli do końca jak równy z równym. Jan Hetnar na turniej do Środy Śląskiej przyjechał pierwszy raz, natomiast Wojciech Woźniak obronił Koronę Księcia z ubiegłego roku.

Niepełnosprawni

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Bajdak Józef

Wojewódzkie Zrzeszenie LZS Lublin

8

38

2

Karpiński Edward

UKS Roszada Lipno

8

37

3

Perdek Edward

LKS Czarna Damka Lututów

7

40

W tym roku niepełnosprawni stanowili liczniejszą grupę niż w poprzednich latach. Było ich 12, doliczyć jeszcze dwóch niewidomych – mamy 14 osób. Daje nam to jedną piątą całej turniejowej stawki. W tym gronie najlepszy okazał się Józef Bajdak (obronił Koronę Księcia z ubiegłorocznego turnieju), nieznacznie jednym małym solkiem wyprzedził drugiego na finiszu Edwarda Karpińskiego. Trzecie miejsce po ciężkich walkach zajął Edward Perdek. Na czwartym miejscu zameldował się Jan Biskupski, któremu do podium zabrakło tylko dwóch małych punktów. Po 6 dużych punktów uzyskali: Stanisław Rokicki z Jutrzenki Częstochowa oraz Ewa Chociszewska z klubu Cross Jastrzębie. O ich lokatach decydowały małe punkty wartościowania. Jak widać, wysoki poziom gry prezentują także niepełnosprawni. Życzymy im oraz niewidomym dalszych sukcesów.

Debiutanci

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Posiewała Mikołaj

Niezrzeszony

6

35

2

Zychla Marcin

LKS Czarna Damka Lututów

6

27

3

Czechowicz Antoni

UKS Złota Korona Środa Śląska

6

25

Ciekawa grupa. Powód? Te osoby pierwszy raz w życiu grają na turnieju rankingowym, niektórzy pierwszy raz w ogóle w życiu. Pomimo że początkują widać u nich po wynikach, że są talentami. Koronę Księcia w tej klasyfikacji zdobył Mikołaj Posiewała, który małymi punktami wyprzedził drugiego na podium Marcina Zychlę oraz trzeciego Antoniego Czechowicza. Cała trójka na podium zgromadziła po 6 dużych punktów, było więc ciasno. W tej klasyfikacji wystąpiło 7 osób grających. Średnio co dziesiąty to debiutant. Zawsze cieszy gdy pojawiają się nowi zawodnicy. Życzymy im, by w przyszłości dołączyli do ścisłej światowej czołówki.

Senior 50+

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Wesołowski Zenon

UKS Lokator Gniezno

9

44

2

Flisikowski Sylwester

SRW Rychlik

9

43

3

Sawczyk Ryszard

UKS Złota Korona Środa Śląska

9

39

Klasyfikacja najstarszych wiekowo zawodników, tylko podziwiać ile energii jest w tych ludziach. 24 osoby walczyły o zwycięstwo w tej kategorii wiekowej. I tutaj były zacięte boje, pierwsza trójka uzyskała po 9 oczek podstawowej punktacji a o podziale miejsc decydowały ponownie małe punkty. Od czwartego do dziewiątego miejsca zawodnicy zgromadzili po 8 dużych punktów. Pięć osób miało po 7 oczek dużych. Zenon Wesołowski ponownie obronił tytuł Księcia i został ukoronowany. Szanowni Seniorzy, w Was drzemie ogromna siła, trzymamy za Was wciąż kciuki i życzymy dalszych wielkich i spektakularnych sukcesów.

Junior 8

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Kalinowski Jakub

LKS Olymp Błonie

8

30

2

Gancarz Leo

Warcaby z pasją Futory

7

33

3

Wojtyszyn Krzysztof

LKS Unia Horyniec-Zdrój

6

32

Najmłodsza grupa wiekowa turnieju. Pomimo młodego wieku widać po punktacji w tabeli jaki poziom prezentują dzieci, osiem punktów Jakuba Kalinowskiego świadczy o jego wielkich umiejętnościach gry w warcaby. Jakub został najmłodszym Księciem tegorocznej edycji Złotej Korony Średzkiej. Drugi na podium Leo Gancarz z dorobkiem 7 punktów to z kolei najmłodszy uczestnik zmagań na stu polach warcabnicy w Środzie Śląskiej, Leo jako najmłodszy uczestnik zawodów grał z najstarszym uczestnikiem turnieju Arseniuszem Grzelakiem, z którym zremisował. Na trzecim stopniu podium uplasował się Krzysztof Wojtyszyn który uzyskał 6 punktów. W gronie najmłodszych do gry przystąpiło łącznie 5 chłopców. Tym najmłodszym wspaniałym dzieciom życzymy wielu dalszych sukcesów oraz wspaniałego rozwoju w tę grę. Jesteście naszą warcabową przyszłością. Trzymamy za Was kciuki i gratulujemy wyników.

Junior 10

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Gancarz Marika

Warcaby z pasją Futory

8

40

2

Bożejewicz Danuta

UKS Komorzanka Komorze

7

32

3

Przydryga Adam

UKS Komorzanka Komorze

7

30

Również 5-cio osobowa grupa, prawie najmłodsi zawodnicy. W tej klasyfikacją górą były tym razem dziewczynki. Koronę Księżniczki turnieju zdobyła zwyciężając w tej klasyfikacji z dorobkiem 8 punktów Marika Gancarz. Drugie miejsce wywalczyła Danuta Bożejewicz z 7 punktami, trzecie miejsce również z siedmioma dużymi punktami wywalczył rodzynek wśród dziewczynek Adam Przydryga, kolega klubowy Danuty, o ich miejscach zadecydowały małe punkty. Dzieci z tego przedziału wiekowego pokazały nam swą siłę gry, niejeden dorosły zawodnik chciałby grać tak jak oni. Życzymy Wam także dalszych wspaniałych osiągnięć, Wy też jesteście naszą przyszłością. Jesteśmy z Was dumni.

Junior 13

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Rydz Maja

UKS Komorzanka Komorze

10

41

2

Gancarz Oliwia

Warcaby z pasją Futory

9

40

3

Burdajewicz Aniela

SRW Rychlik

9

38

4

Franek Hugo

UKS Roszada Lipno

9

37

Bardzo silna grupa wiekowa reprezentowana przez 10 przedstawicieli młodzieży młodszej. Choć w tej klasyfikacji oficjalnie wygrała Maja Rydz (Maja wygrała też klasyfikację Najlepszych Kobiet i tam została ukoronowana, była też wysoko w OPEN – 9 miejsce), to w związku z niepowielaniem koronacji druga na finiszu Oliwia Gancarz zdobyła tytuł Księżniczki Turnieju. W oficjalnej tabeli pierwsza trójka to dziewczęta, czwarty był Hugo Franek, również 9 punktów, brakło jednego małego sokolika. Poziom rywalizacji w tej kategorii wiekowej jak widać jest bardzo wysoki, oni już stanowią ścisłą czołówkę, a co dopiero jak dorosną? Wtedy wszystkich będą ogrywać czego z całego serca im życzymy.

Junior 17

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Vydzerka Heorhi

UKS Roszada Lipno

12

47

2

Flisikowski Kamil

SRW Rychlik

10

44

3

Zawitaj Tymoteusz

MUKS Wieża Kórnicka Kórnik

10

40

4

Zawitaj Aleksander

MUKS Wieża Kórnicka Kórnik

9

42

W tej kategorii rywalizację podjęło 11 przedstawicieli młodzieży starszej. Oficjalnym zwycięzcą tej klasyfikacji był Heorhi Vydzerka, jednak wygrał również w OPEN i tam był koronowany. W związku z niepowielaniem koronacji tytuł Księcia Turnieju przypadł w udziale Kamilowi Flisikowskiemu, który zarazem stanął na pierwszym stopniu podium. Tuż za nim uplasowali się bracia Tymoteusz i Aleksander Zawitaj. Wystarczy spojrzeć na tabelę końcową by się przekonać o zaciętej rywalizacji. Trzymamy za Was kciuki gdyż do polskiej młodzieży przyszłość warcabowa należy. Gratulujemy Wam szczerze z całego serca.

Ziemia Średzka Junior

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Mazur Bartłomiej

UKS Złota Korona Środa Śląska

6

29

2

Sulicz Szymon

UKS Złota Korona Środa Śląska

5

31

3

Czechowicz Karol

UKS Złota Korona Środa Śląska

4

31

Reprezentanci Ziemi Średzkiej zrzeszeni w klubie UKS Złota Korona Środa Śląska. W porównaniu z poprzednim rokiem zawodnicy miejscowi poczynili duże postępy. Dodatkowo zdobywają rankingi i kategorie, a nawet je podwyższają. Koronę Księcia Turnieju po rocznej przerwie zdobył Bartłomiej Mazur który zdobył 6 punktów, o jeden punkt mniej uzyskał powracający po przerwie do gry Szymon Sulicz. Czteropunktowy dorobek Karola Czechowicza pozwolił mu na zajęcie wysokiej 3 pozycji. Tyle samo punktów uzyskała Nikola Borkowska, brakło jej do podium 4 małych oczek wartościowania. Piąty był Marceli Niemiec (najmłodszy w tej grupie) z dorobkiem 3 punktów. Szóste miejsce stało się udziałem Marcjana Myszkowskiego, również 3 duże punkty, o kolejności miejsc zadecydowały mniejsze oczka. Życzymy dzieciom i młodzieży z Ziemi Średzkiej dalszych sukcesów oraz dalszego i efektywnego wzbogacania wiedzy warcabowej. Wierzymy w Wasze możliwości i trzymamy za Was kciuki. Szczerze Wam gratulujemy.

Ziemia Średzka Senior

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Sawczyk Ryszard

UKS Złota Korona Środa Śląska

9

39

2

Hubiak Andrzej

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

8

33

3

Czechowicz Antoni

UKS Złota Korona Środa Śląska

6

25

      Wśród dorosłych mieszkańców Ziemi Średzkiej najlepszy okazał się Ryszard Sawczyk z bilansem 9 punktów, punkt mniej wywalczył będący na 2 miejscu Andrzej Hubiak, trzecie miejsce wywalczył Antoni Czechowicz (również jako przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Środzie Śląskiej) z dorobkiem 6 punktów. Na pozostałych lokatach uplasowały się: Magdalena Niemiec, Janina Juraszek oraz Ewelina Czechowicz. Dla dwóch ostatnich pań był to pierwszy turniej w życiu. Wszystkim lokalnym Seniorom gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy Państwu dalszych owocnych występów połączonych z sukcesami. Trzymamy za Was kciuki.

Najlepsze Kobiety

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Rydz Maja

UKS Komorzanka Komorze

10

41

2

Tomczak Patrycja

UKS Komorzanka Komorze

9

41

3

Gancarz Oliwia

Warcaby z pasją Futory

9

40

      W turniejowych potyczkach udział wzięło 18 przedstawicielek płci piękniejszej. Wyniki końcowe pokazują jasno, że panie potrafią dzielnie rywalizować z panami. W tym przypadku nie ma Księżniczki Turnieju, w tej klasyfikacji mamy Królową Turnieju którą została Maja Rydz, Maja zdobyła aż 10 dużych punktów. Tuż za nią zameldowała się jej klubowa koleżanka Patrycja Tomczak która uzyskała 1 punkt mniej. Tyle samo punktów dużych co Patrycja, lecz o 1 mały punkcik mniej wywalczyła trzecia na finiszu Oliwia Gancarz. Dwa małe oczka do podium zabrakło Anieli Burdajewicz. W żeńskiej rywalizacji widać jak ciężkie były pojedynki, w czołówce było bardzo ciasno. Drogie panie i dziewczęta, życzymy Wam dalszych tak wspaniałych wyników i sukcesów. Jesteśmy z Wami. Gratulacje.

OPEN

M-ce

Nazwisko Imię

Klub

Pkt.

MSolk

1

Vydzerka Heorhi

UKS Roszada Lipno

12

47

2

Kuczewski Filip

UKS Roszada Lipno

11

49

3

Kosobudzki Łukasz

MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki

11

48

4

Reszka Damian

UKS Lokator Gniezno

11

41

Klasyfikacja generalna turnieju. Zwycięzcą VI ZŁOTEJ KORONY ŚREDZKIEJ O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ został pochodzący z Białorusi a mieszkający w Polsce Heorhi Vydzerka, który jednocześnie został Królem Turnieju. Na drugim stopniu podium zameldował się Filip Kuczewski (oboje UKS Roszada Lipno). Trzecią pozycję wywalczył Łukasz Kosobudzki, natomiast czwarty Damian Reszka stracił do podium zaledwie kilka małych punktów. Spójrzmy zatem na tabelę końcową, 12 dużych oczek u Heorhi, potem trzej panowie uzyskali po 11 punktów, o ich lokatach decydowały małe oczka. Ciasno, prawda? A dalej? Dalej też ciasno. Sześć osób zdobyło po 10 dużych punktów, dziesięciu zawodników po 9 punktów, dalszych jedenastu po osiem dużych oczek, po 7 punktów również uzyskało 11 zawodników. Uwidacznia nam to jak wyrównany i silny był ten turniej, jaki był wysoki poziom zawodów. Wszystkim zawodnikom życzymy dalszych wspaniałych partii i wielu zwycięstw. Dziękujemy Wam wszystkim za grę fair play i świetną sportową rywalizację, dużo od Was nauczyliśmy się. Zapraszamy do nas za rok na VII edycję Złotej Korony.

Najmłodszy zawodnik – Leo Gancarz – 7 lat

Najstarszy zawodnik - Arseniusz Grzelak – 82 lata

Rodzina Królewska

Nazwisko Imię

Klub

Tytuł

Klasyfikacja

Vydzerka Heorhi

UKS Roszada Lipno

Król Turnieju

OPEN

Rydz Maja

UKS Komorzanka Komorze

Królowa Turnieju

Najlepsze Kobiety

Kalinowski Jakub

LKS Olymp Błonie

Książę Turnieju

Junior 8

Gancarz Marika

Warcaby z pasją Futory

Księżniczka Turnieju

Junior 10

Gancarz Oliwia

Warcaby z pasją Futory

Księżniczka Turnieju

Junior 13

Flisikowski Kamil

SRW Rychlik

Książę Turnieju

Junior 17

Wesołowski Zenon

UKS Lokator Gniezno

Książę Turnieju

Senior 50+

Posiewała Mikołaj

Niezrzeszony

Książę Turnieju

Debiutant

Bajdak Józef

Wojewódzkie Zrzeszenie LZS Lublin

Książę Turnieju

Niepełnosprawni

Woźniak Wojciech

SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

Książę Turnieju

Całkowicie Niewidomi

Mazur Bartłomiej

UKS Złota Korona Środa Śląska

Książę Turnieju

Ziemia Średzka Junior

Sawczyk Ryszard

UKS Złota Korona Środa Śląska

Książę Turnieju

Ziemia Średzka Senior

Rodzina Królewska posiada przywilej, w następnym roku nie płaci wpisowego. Aby nie płacić wpisowego w kolejnych latach należy ponownie wywalczyć Koronę i wejść w skład Rodziny Królewskiej.

Normy na tytuły i kategorie warcabowe:

Lp.

Nazwisko Imię

Klub

Kategoria dotychczasowa

Norma

1

Burdajewicz Aniela

SRW Rychlik

II

M

2

Zawitaj Tymoteusz

MUKS Wieża Kórnicka Kórnik

II+

I

3

Schalley Aurelia

LKS Grom Złota Dama Poczesna

III

II

4

Gancarz Leo

Warcaby z pasją Futory

IV

III

5

Kalinowski Jakub

LKS Olymp Błonie

IV

III

6

Niemiec Magdalena

UKS Złota Korona Środa Śląska

IV

III

7

Posiewała Mikołaj

Niezrzeszony

Bez kategorii

IV

8

Czechowicz Karol

UKS Złota Korona Środa Śląska

V

IV

9

Juraszek Janina

UKS Złota Korona Środa Śląska

Bez kategorii

IV

10

Borkowska Nikola

UKS Złota Korona Środa Śląska

V

IV

11

Zychla Marcin

LKS Czarna Damka Lututów

Bez kategorii

V

12

Czechowicz Antoni

UKS Złota Korona Środa Śląska

Bez kategorii

V

Oscary Warcabowe

Jak co roku w Środzie Śląskiej przyznawane są Oscary Warcabowe dla wybitnych osobistości warcabowego świata. W tym roku przyznano wyjątkowo dwa Oscary. Pierwszy Oscar otrzymał Sylwester Flisikowski, wiersz odczytał i Oscara wręczył Laureatowi Prezes Polskiego Związku Warcabowego Damian Reszka. Pan Sylwester był bardzo wzruszony wyróżnieniem, powiedział do wszystkich że w Środzie Śląskiej był już na turnieju w 1990 lub 1991 roku, mówił że bardzo lubi tu przyjeżdżać.

Niestety, jeden z LaureatówJan Artymowicz, Oscara nie mógł odebrać, gdyż zatrzymały go inne ważne służbowe obowiązki. Oscar dla tego Laureata zostanie przekazany w innym terminie. Niech Oscary dodadzą energii i sił wyróżnionym na dalsze lata ich ciężkiej pracy na rzecz popularyzacji i rozwoju warcabowego rzemiosła.

Sylwester Flisikowski

Laureat tegorocznego Oscara jest bardzo zasłużoną osobą dla sportu warcabowego. Swą przygodę z warcabami rozpoczynał jako nastolatek. W dalszych latach swej warcabowej przygody dał się poznać nie tylko jako wytrawny zawodnik, lecz także i przede wszystkim jako wybitny działacz i organizator, sędzia i wychowawca wielu pokoleń warcabistów. Prowadzi z powodzeniem kursy i szkolenia dla sędziów (jest Przewodniczącym Zarządu Kolegium Sędziów Polskiego Związku Warcabowego), udziela się jako instruktor warcabowy, prowadzi obecnie klub SRW Rychlik i nadal jest czynnym zawodnikiem.

Dziękujemy Tobie Sylwestrze za Twój trud i wkład, za Twe poświęcenie dla naszej ukochanej dyscypliny jaką są bez wątpienia warcaby oraz za Twą Pasję i Miłość do warcabów. Życzymy Tobie dalszych sukcesów na dalsze lata pracy i współpracy. Bądź zawsze z nami i zaszczepiaj w nas to, co najpiękniejsze w warcabach.

A oto wiersz na Oskarze Sylwestra Flisikowskiego:

„Od ponad trzydziestu pięciu już lat

Wzbogacasz Cudowny Warcabowy Świat,

Przemierzasz drogi, osiągasz wyznaczone cele;

A pracy przed Tobą z nami jeszcze bardzo wiele.

Za Twe zasługi i  poświęcenie, owe wyróżnienie

Niech będzie dla Ciebie mocą i natchnieniem

Na dalsze pracy lata, miej siłę do wszystkiego.

Oskar Warcabowy dla Sylwestra Flisikowskiego”

Jan Artymowicz

Laureat tegorocznego drugiego Oscara jest również wybitną postacią w warcabowym świecie. Zaistniał jako zawodnik, następnie sędzia i organizator, wychowawca wielu pokoleń, instruktor warcabowy, działacz i Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego.

Janie, dziękujemy Tobie za krzewienie i popularyzację sportu warcabowego, za Twój wkład i trud w wychowaniu wielu pokoleń. Życzymy Tobie dalszych wspaniałych sukcesów na dalsze lata ciężkiej pracy. Zaszczepiaj w nas Miłość do warcabów, bądź zawsze blisko i wspieraj wszystkich tych, którzy tego potrzebują.

A oto wiersz na Oskarze Jana Artymowicza:

„Przez dziesięciolecia przy warcabach trwasz,

Ty je rozumiesz, Ty je bardzo dobrze znasz;

Wspieraj nas nadal i racz nas swoją wiedzą,

Wykorzystamy ją w kraju a także za miedzą.

To nie koniec Twych zasług, gdyż czeka Cię wiele

Obfitej, ciężkiej pracy w warcabowym dziele;

Miej zdrowie i siłę, niech nic Cię nie ogranicza.

Oskar Warcabowy dla Jana Artymowicza”

Zakończenie

W poniedziałek 24 lipca 2023 roku równo o godzinie 12:00 rozpoczęła się ceremonia zakończenia turnieju połączona z nagradzaniem zawodników. Wśród nagród były przepiękne puchary dla najlepszych trójek w poszczególnych klasyfikacjach, Korony dla zwycięzców klasyfikacji, dyplomy i nagrody rzeczowe (komplety pościeli) dla wszystkich zawodników. Pierwsza szóstka w OPEN otrzymała nagrody finansowe. Dodatkowo pod koniec ceremonii wylosowano wielu szczęśliwców z numerów startowych. Losowania dokonał Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. Wśród losowanych nagród były m.in. książki, powerbanki, słuchawki, podkładki pod mysz, suszarka do włosów, młynek do kawy, smartfon i wiele innych nagród.

Na ceremonię zakończenia turnieju przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, Prezes Polskiego Związku Warcabowego Damian Reszka, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej Magdalena Ryniewicz, Dyrektor Domu Kultury w Środzie Śląskiej Grzegorz Ptaszyński, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Środzie Śląskiej Krzysztof Kwiatkowski wraz z delegacją Banku Spółdzielczego w Środzie Śląskiej w osobach Marzena Sendyka-Bolmińska oraz Antoni Czechowicz. Wśród naszych gości byli również: Prezes UKS Roszada Lipno i zarazem Dyrektor warcabowego Grand Prix Polski Zbigniew Myszuk, Sołtys Sołectwa Jugowiec i właściciel Sieci Sklepów ABC Agnieszka Malczewska, Prezes Klubu Jutrzenka Częstochowa Wojciech Woźniak oraz Wiceprezes Jutrzenki Andrzej Guźla, właściciel Hotel Sarai Arkadiusz Olejnik, Radny Gminy Środa Śląska i zarazem Prezes Średzkiego Gminnego Zrzeszenia LZS Arkadiusz Gruszczyński, Przewodniczący Zarządu Kolegium Sędziów Polskiego Związku Warcabowego Sylwester Flisikowski, Członek Zarządu Kolegium Sędziów Polskiego Związku Warcabowego i autor szaty graficznej naszego turnieju Arkadiusz Biadasiewicz (który odwiedził nas również w niedzielę, przywiózł przepiękne dyplomy), Sekretarz UKS Złota Korona Środa Śląska Andrzej Hubiak (który pomagał w organizacji turnieju).

Jako pierwszy głos zabrał Prezes UKS Złota Korona Środa Śląska Robert Sobczyk, który przywitał i przedstawił zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. Pan Burmistrz w ciepłych słowach podsumował turniej i jego organizację, podziękował wszystkim zaangażowanym w jego tworzenie oraz wszystkim zawodnikom i ich osobom towarzyszącym, zaprosił wszystkich na nasze następne turnieje oraz do częstszego odwiedzania naszego miasta skarbów i okolic. Następnie głos zabrał Damian Reszka – Prezes Polskiego Związku Warcabowego. Pan Prezes dziękował organizatorom za wspaniale zorganizowany turniej, za gościnność i atmosferę, mówił też o ciężkiej pracy osób tworzących turniej. Głos zabrała również Wicedyrektor SP 3 Magdalena Ryniewicz która przemawiała w imieniu pani Dyrektor Emilii Latos. Z ust pani Wicedyrektor padło wiele ciepłych słów na temat współpracy w organizacji Złotej Korony Średzkiej o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej, podziękowała wszystkim zaangażowanym w to dzieło a także wszystkim przybyłym i zaprosiła na następne turnieje. Głos zabrał jeszcze Radny Gminy i Prezes LZS w Środzie Śląskiej Arkadiusz Gruszczyński oraz Prezes Klubu Jutrzenka Wojciech Woźniak. Panowie podziękowali wszystkim za przybycie oraz za stworzenia super rodzinnej atmosfery jednocześnie zapraszając na następne nasze wydarzenia. Głos zabrał również Zbigniew Myszuk – Prezes UKS Roszada Lipno i Dyrektor Grand Prix Polski, który wypowiedział też wiele ciepłych i budujących słów.

Po przemówieniach nastąpił najważniejszy moment – dekoracja najlepszych. Puchary, Korony, nagrody rzeczowe i finansowe oraz dyplomy wręczali zaproszeni goście. Do odczytywania wyników końcowych w imieniu sędziów i organizatorów poproszony został Zbigniew Myszuk, uczynił to w przepięknym stylu. Wszelkie nagrody rzeczowe, Korony i puchary zakupione zostały za środki finansowe od naszych wspaniałych sponsorów, pozostałe nagrody rzeczowe (również losowane) oraz nagrody finansowe zakupione zostały ze środków uzyskanych z wpisowego. Część wpisowego pokryła jeszcze koszty związane z organizacją turnieju. Po dekoracji i wręczeniu nagród pan Burmistrz odczytał listę sponsorów, partnerów i organizatorów, następnie dokonał uroczystego zamknięcia turnieju.

Podsumowanie

Turniej został zarejestrowany w Polskim Związku Warcabowym oraz w Światowej Federacji Warcabowej FMJD celem naliczenia uzyskanych norm kategoriowych i rankingów: lokalnego i międzynarodowego. Zarówno w PZWarc jak i w FMJD turniej został już pozytywnie rozliczony.

„VI ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ” to tak naprawdę festiwal warcabowy. Wszyscy byli zadowoleni, bawiliśmy się dobrze, emocje podczas rund były ogromne, niczego nie brakowało, panowała super przyjazna i rodzinna atmosfera, szkoła zapewniła nam świetne warunki do gry, były wejściówki na basen, hotele zapewniły nam miły i udany wypoczynek. Mamy nadzieję, że Państwo wywieźli z naszego turnieju i miasta pozytywne wrażenia. Jeszcze raz jako organizatorzy dziękujemy wszystkim z całego serca za przybycie i odwiedziny naszego pięknego Regionu Ziemi Średzkiej.

Zapraszamy do Środy Śląskiej 10 września 2023 roku na Grand Prix Polski połączone ze Świętem Wina (08 – 10.09.2023, wśród atrakcji występ zespołu Kombi).

Następna VII Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej odbędzie się w terminie od 12 do 15 lipca 2024 r. (jest to termin prawdopodobny, istnieje cień nadziei na wydłużenie Złotej Korony o jeden dzień by było 9 rund).

Robert Sobczyk

Autor zdjęć i filmu Adrian Franek

warcaby


Media
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

glory

taxi stas

handlo

Nie przegap tych artykułów.