Dzisiaj jest: 24 Czerwiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Danuta, Emilia, Jan

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1123 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Muzem sredzkie 0W kolejnej sali średzkiego muzeum podziwiać możemy ekspozycje z epoki żelaza i brązu. Jednak w tym odcinku opowiemy jedynie o kulturze brązu reprezentowanej na terenie powiatu średzkiego głównie przez kulturę łużycką.

Jednym z pierwszych elementów, na jaki zwracamy uwagą po wejściu do sali jest niezwykła ekspozycja przedstawiającą fragment cmentarzyska odkrytego w 2005 roku w Jarząbkowicach (gmina Kostomłoty) podczas wykopu fundamentów pod dom jednorodzinny. Wówczas, jak mówi dyrektor muzeum, dr Grzegorz Borowski, badacze odkryli blisko 40. grobów kultury łużyckiej. To odkrycie, a także cmentarzyska odkryte w Słupie i Brodnie, pozwoliły badaczom na określenie, w jaki sposób chowano zmarłych. Na tej podstawie Magda Bogucka wraz z Renatą Mazur stworzyły na ścianach sali ścianach sposobu pochówku.

 

- Zmarły najpierw był palony, a następnie jego szczątki wsypywano do urny, wokół której stawiano mniejsze naczynia, w których było jedzenie i picie, czyli wyposażanie poza światy. Tych naczyń przy jednej urnie mogło być ponad kilkadziesiąt. W Jarząbkowicach było ich kilkanaście - wyjaśnia dr Grzegorz Borowski.

Talerze, grzechotki, zdobione naczynia

Poza popielicami z kośćmi, na ekspozycji cmentarza zobaczyć możemy również płaskie naczynia z charakterystycznymi dołkami po paznokciach, naczynia z guzowatymi wypustkami, a także naczynia z malowanymi zdobieniami. Te ostatnie są charakterystyczne dla schyłku kultury łużyckiej datowanego na okres 500 lat przed Chrystusem. Niezwykle ciekawymi przedmiotami na wystawie są również grzechotki, liczące blisko 2500 lat. Były to małe przedmioty wypełnione drobnymi kamyczkami lub kawałkami gliny.

Zabytki kultury łużyckiej

Ciekawymi i godnymi uwagi są również znajdujące się w muzealnych gablotach różnego rodzaju ozdoby, z którymi chowano zmarłych. Brązowe szpile do spięcia szat, naramienniki, groty strzał i brzytwy, to tylko część z osobistych przedmiotów, na jakie trafiono podczas wykopalisk prowadzonych na terenie naszego powiatu. A i prezentowane na wystawie bransoletki czy pierścionki przykuwają uwagę swoją prostotą i jednocześnie swoistym urokiem.

Jeśli chcesz poznać historię

naszego powiatu, z pewnością warto zobaczyć prezentowane na wystawie eksponaty. Niestety, jak mówi dyrektor muzeum, od dwudziestu lat cmentarzyska są systematycznie rabowane, a ludzie, którzy zajmują się tym procederem potrafią rozkopać grób, sprofanować kości, a następnie zabrać znalezione na miejscu ozdoby i całe naczynia.

Czy przyjdzie nam zatem poznać dalsze ciekawostki związane z kulturą łużycką? Trudno powiedzieć, biorąc pod uwagę systematyczne rabunki grobów.

(isz) Fot. isz

Muzem sredzkie 1

Muzem sredzkie 2

Muzem sredzkie 3

Muzem sredzkie 4

Muzem sredzkie 5

Muzem sredzkie 6

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Jan
  Roland stał się już gazetą z większością informacji o straży

  Czytaj więcej...

   
 • Felix
  @Pati...Też miałem kiedyś psa rasy średni kundel...I on ginął mi dwa razy...Raz wrócił po 2 tygodniach ...

  Czytaj więcej...

   
 • WAffeL
  Bo Ci przywieźli swoje psy - a nasz już wszystkie bezpańskie wyłapał, a Ty pewnie niejednego zeżarłaś ...

  Czytaj więcej...

   
 • kurczak
  A mnie bardziej podobało się w Udaninie na PIEJO KURY PIEJO. Tam przynajmniej średnia zespołu jest ...

  Czytaj więcej...

   
 • Justyna
  Identyczne boisko w nowym Centrum sportuf na Kajakach od trzech lat jest wybudowane lecz wylaczone z ...

  Czytaj więcej...

   
 • waga
  Ludzi prawie nie ma, a Ci co są to większość z lekką nadwagą

  Czytaj więcej...

   
 • gzzzz
  nie przesadzasz?? nikt nie będzie robił ciągle imprez dla dzieci muszą się jakoś różnić

  Czytaj więcej...

   
 • mniam
  byłam próbowałam niektóre dania bardzo smaczne a orientalne super takich u wietnamskiego chińczyka w ...

  Czytaj więcej...

   
 • meloman
  Z roku na rok coraz większa chała! Ale ostatnie 4 lata to równia pochyła w dół. Brak pomysłu i nowości ...

  Czytaj więcej...

   
 • Beata
  Zgadzam się, bezradny radny - statysta... Zabłysnąć zechciał... A chociaż z własnej inicjatywy?

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box