Dzisiaj jest: 20 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksandra, Klaudia, Anatol

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1475 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Muzem sredzkie 0W kolejnej sali średzkiego muzeum podziwiać możemy ekspozycje z epoki żelaza i brązu. Jednak w tym odcinku opowiemy jedynie o kulturze brązu reprezentowanej na terenie powiatu średzkiego głównie przez kulturę łużycką.

Jednym z pierwszych elementów, na jaki zwracamy uwagą po wejściu do sali jest niezwykła ekspozycja przedstawiającą fragment cmentarzyska odkrytego w 2005 roku w Jarząbkowicach (gmina Kostomłoty) podczas wykopu fundamentów pod dom jednorodzinny. Wówczas, jak mówi dyrektor muzeum, dr Grzegorz Borowski, badacze odkryli blisko 40. grobów kultury łużyckiej. To odkrycie, a także cmentarzyska odkryte w Słupie i Brodnie, pozwoliły badaczom na określenie, w jaki sposób chowano zmarłych. Na tej podstawie Magda Bogucka wraz z Renatą Mazur stworzyły na ścianach sali ścianach sposobu pochówku.

 

- Zmarły najpierw był palony, a następnie jego szczątki wsypywano do urny, wokół której stawiano mniejsze naczynia, w których było jedzenie i picie, czyli wyposażanie poza światy. Tych naczyń przy jednej urnie mogło być ponad kilkadziesiąt. W Jarząbkowicach było ich kilkanaście - wyjaśnia dr Grzegorz Borowski.

Talerze, grzechotki, zdobione naczynia

Poza popielicami z kośćmi, na ekspozycji cmentarza zobaczyć możemy również płaskie naczynia z charakterystycznymi dołkami po paznokciach, naczynia z guzowatymi wypustkami, a także naczynia z malowanymi zdobieniami. Te ostatnie są charakterystyczne dla schyłku kultury łużyckiej datowanego na okres 500 lat przed Chrystusem. Niezwykle ciekawymi przedmiotami na wystawie są również grzechotki, liczące blisko 2500 lat. Były to małe przedmioty wypełnione drobnymi kamyczkami lub kawałkami gliny.

Zabytki kultury łużyckiej

Ciekawymi i godnymi uwagi są również znajdujące się w muzealnych gablotach różnego rodzaju ozdoby, z którymi chowano zmarłych. Brązowe szpile do spięcia szat, naramienniki, groty strzał i brzytwy, to tylko część z osobistych przedmiotów, na jakie trafiono podczas wykopalisk prowadzonych na terenie naszego powiatu. A i prezentowane na wystawie bransoletki czy pierścionki przykuwają uwagę swoją prostotą i jednocześnie swoistym urokiem.

Jeśli chcesz poznać historię

naszego powiatu, z pewnością warto zobaczyć prezentowane na wystawie eksponaty. Niestety, jak mówi dyrektor muzeum, od dwudziestu lat cmentarzyska są systematycznie rabowane, a ludzie, którzy zajmują się tym procederem potrafią rozkopać grób, sprofanować kości, a następnie zabrać znalezione na miejscu ozdoby i całe naczynia.

Czy przyjdzie nam zatem poznać dalsze ciekawostki związane z kulturą łużycką? Trudno powiedzieć, biorąc pod uwagę systematyczne rabunki grobów.

(isz) Fot. isz

Muzem sredzkie 1

Muzem sredzkie 2

Muzem sredzkie 3

Muzem sredzkie 4

Muzem sredzkie 5

Muzem sredzkie 6

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Modesta
  Hi, Deebra at A.S.K. I just want to say that I liked reading this page. my webpage: knitting patterns ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kolarz
  Człowieku co Ci jedno piwo przeszkadza podczas meczu? Facet jestes czy baba? Każdy chłop jak ogląda mecz ...

  Czytaj więcej...

   
 • halt
  żebyś miał / miała zagadkę, ale masz problem no naprawdę...

  Czytaj więcej...

   
 • nn
  to dlaczego od razu więcej nie napisali?

  Czytaj więcej...

   
 • hmmm
  niby to samo ale tu więcej piszą

  Czytaj więcej...

   
 • Sebek
  Przepraszam bardzo ale właśnie jem tort z Grzesiem i innymi w Starostwie więc prosze mi nie przeszkadzac ...

  Czytaj więcej...

   
 • Cc
  Pewnie zabronić alko na polonia nie dość że frekwencja mała to już wolę nikt nie przyjdzie

  Czytaj więcej...

   
 • Jano
  Profesjonaliści z Lutyni ! Drabinę maja, ale chyba profesjonalnie nie przygotowana do akcji,bo zamiast ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Apel do Rolanda Proszę nie pisać tytułów drukowanymi literami, ponieważ jest to na prawdę denerwujące...

  Czytaj więcej...

   
 • Jurek
  No widocznie nie miał kto pojechać, bo podnośnik z Wrocławia, a przecież Osp Lutynia też ma drabinę.

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box