Dzisiaj jest: 18 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Cyryl, Edward

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1513 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

dworzec 0Od kiedy spółka Polbus systematycznie zawiesza kolejne kursy, mieszkańcy gminy Środa Śl. uskarżają się na problemy z dojazdami. Rozwiązaniem kłopotów ma być komunikacja gminna. Kiedy wyruszą pierwsze autobusy i na jakich zasadach?

O trudnej sytuacji pasażerów z terenu naszej gminy pisaliśmy niejednokrotnie. Kolejne wycofane kursy przez spółkę Polbus powodują, że mieszkańcy mają coraz większe trudności z transportem. Jak zapowiadał jakiś czas temu burmistrz Środy Śl. rozwiązaniem w tak trudnej niewątpliwie sytuacji ma być komunikacja gminna. Kiedy ruszy inwestycja i na czym będzie polegała?

- Na terenie gminy Środa Śląska sieć komunikacji autobusowej jest niewystarczająca. Około jednej czwartej miejscowości gminy nie ma połączeń autobusowych z innymi miejscowościami, w tym przede wszystkim z miastem Środa Śląska. Istniejące połączenia ograniczone są pod względem ilości oraz pod kątem godzin oferowanych kursów – czytamy w Strategii Rozwoju Gminy Środa Śląska na lata 2015-2022. - Brak połączeń autobusowych pomiędzy miejscowościami, a przede wszystkim z centralnym ośrodkiem miejskim istotnie ogranicza nie tylko mobilność mieszkańców, a tym samym wpływa na niski poziom życia i rozwoju, ale także tworzy bariery dostępu do edukacji, rynku pracy, infrastruktury publicznej. Dodatkowym problemem komunikacyjnym jest brak rozwiązań alternatywnych. Przebiegająca przez teren Gminy linia kolejowa zlokalizowana jest na słabo zurbanizowanym terenie, bez możliwości rozbudowy infrastruktury o nowe stacje kolejowe – czytamy dalej.

Rozwiązaniem sytuacji, a także odpowiedzią na rzeczywiste problemy komunikacyjne, ma być zakup własnej floty autobusowej. Koszt całkowity brutto inwestycji to 11 713 044,00, przy czym wnioskowane dofinansowanie RPO WD, to kwota 8 094 380,00. W ramach inwestycji planowany jest zakup czterech autobusów elektrycznych klasy midi (w tym 1 rezerwowy), pięciu autobusów ON klasy mini (w tym 1 rezerwowy), a także czterech minibusów elektrycznych wolnobieżnych (w tym 1 rezerwowy).

Bilety i dopłaty do Kolei Dolnośląskich

Jak informuje urząd miasta, w planowanej komunikacji obowiązywać będą bilety jednorazowe i okresowe, zarówno normalne jak i ulgowe. Ich cena będzie zależała od strefy, w której autobusy będą się poruszały. Dzięki porozumieniu z Kolejami Dolnośląskimi pasażerowie korzystający z kolei, dzięki dopłacie do posiadanego już biletu będą mogli korzystać zarówno z komunikacji gminnej, jak i kolei.

I etap inwestycji

Do końca grudnia tego roku zakończony zostanie I etap inwestycji obejmujący zakup 9 busów, autobusów i minibusów niezbędnych do obsługi komunikacyjnej północnej cześci gminy Środa Śląska, stacji PKP, podstref LSSE, a także Środy Śląskiej. W tym czasie autobusy z dworca PKS i rynku będą odjeżdżały w kierunku stacji kolejowej i przystanku kolejowego Przedmoście-Święte. Do końca roku planowany jest również transport do sześciu miejscowości w północnej części gminy, a także połączenie Środy Śląskiej z LSSE. Jak zapowiadają urzędnicy, w tym czasie na ulice Środy Śląskiej wyjadą wolnobieżne minibusy elektryczne obsługując trzy połączenia miejskie.

II etap inwestycji

Realizacja drugiego etapu inwestycji ma zostać zakończona w grudniu 2018 roku. W tym czasie planowany jest zakup 4 autokarów niezbędnych do obsługi 15 miejscowości w południowej części gminy.

Komunikacja gminna w liczbach

Koszt całkowity inwestycji - 11 713 044,00,

Wnioskowane dofinansowanie - RPO WD: 8 094 380,00,

W tym etap I

Koszty całkowite brutto - 8 417 689,50

Wnioskowane dofinansowanie - RPO WD: 5 817 102,50

Etap II

Koszty całkowite brutto - 3 295 354,50

Wnioskowane dofinansowanie - RPO WD: 2 277 277,50

Iza Szczygieł Fot. Gazeta "Roland"

dworzec

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • edek
  A miał kto pojechac - no przeciez wszystkie jednostki byly w Konarach.

  Czytaj więcej...

   
 • edek
  To jest jakiś absurd , kto tym zarzadza. Tyle jednostek wysłac co za głupota

  Czytaj więcej...

   
 • kris
  no coz jaka wladza takie drogi.skoro nikt nie wymaga i nie naciska tak tez sa sprawowane obowiazki.przykre ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gul skoczy
  Po co tyle jednostek??? Widocznie poszło takie zgłoszenie... A kto zapłaci ? zapłaci gmina na to ...

  Czytaj więcej...

   
 • Karrina
  Rany po co tyle jednostek strazackich do jednego samochodu. Kto zaplaci za wyjazdy OSP?

  Czytaj więcej...

   
 • Tff
  Oraz lans zapomniałeś napisać no bo trzeba się jeszcze utrzymać tak jak mawiał Nikodem Dyzma wytrzyma ...

  Czytaj więcej...

   
 • ep
  Bo kto to widział, żeby zima trwała dwa tygodnie ( w tym dwa dni opadów śniegu). Przecież żadna firma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  To jest droga wojewódzka, więc loozik :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • reklama google
  reklamy wyświetlają się z ciasteczek, historii wyszukiwania czy przeglądania stron 8) może Ty lepiej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kierowca
  Proponuje zadzwonić do telewizji i powiedzieć ze jest zima

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box