Dzisiaj jest: 17 Październik 2017    |    IMIENINY: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 963 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

GIMNASTYKA KOREKCYJNA DLA DZIECI…

Gabinet Zdrowia i Urody GOGA w Środzie Śląskiej zaprasza na... Czytaj więcej

DOM CAŁODOBOWEJ OPIEKI "NA…

Dom Całodobowej Opieki "Na zaciszu" w Krynicznie położony jest w... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ujazd 0Trwa walka rodziców o zachowanie budynku szkoły w Ujeździe Górnym. Już w poniedziałek i czwartek odbędą się dwa spotkania w tej sprawie z udziałem rodziców, władz gminy, a także kuratora.

Kilka dni temu na łamach naszego portalu prezentowaliśmy oficjalne stanowisko wójta gminy Udanin, Teresy Olkiewicz, w sprawie likwidacji szkoły w Ujeździe Górnym. W piątek w redakcji spotkaliśmy się z rozgoryczonym rodzicem, biorącym udział w komisji, o której wspomina włodarz gminy.

- Naszym zdaniem sesja była zrobiona po cichu. Nie mieliśmy możliwości przyjścia na sesję, aby zobaczyć jak przebiega i jak wygląda głosowanie w sprawie szkoły – mówi jeden z rodziców. - Wstępnie mówiono, że tego dnia miały spotkać się komisje. Natomiast spotkanie to przekształcono w sesję gminy, podczas której podjęto decyzję o likwidacji szkoły w Ujeździe Górnym – dodaje.

Celowość komisji

To nie jedyny zarzut, o którym mówi członek komisji. Zdaniem naszego rozmówcy, celem powołanej komisji nie było podjęcie decyzji o likwidacji bądź zachowaniu szkoły w Ujeździe Górny.

- W wypowiedzi pani wójt jest powiedziane, że to komisja podjęła decyzję o likwidacji szkoły. Ale tak nie było. Składająca się z jedenastu osób komisja spotykała się raz w tygodniu na dwie godziny. Stworzona była po to, by przedstawić radnym na sesji zarys dwóch wariantów – jednej szkoły i dwóch szkół. Jak podkreślano w rozmowach z członkami komisji, jej celem nie była decyzyjność co do zasadności funkcjonowania jednej lub dwóch szkół. Decyzje miały zostać podjęte na sesji przez radnych na podstawie przedstawionych przez komisję danych – wyjaśnia.

Sfałszowane ankiety i zastraszanie dzieci

Nasz rozmówca nie kryje rozgoryczenia na sposób, w jaki przedstawiono sprawę w oficjalnym komentarzu. Jednocześnie zwraca uwagę na kwestię ankiet oraz sposobu ich przekazywania dzieciom i rodzicom. Z oburzeniem wskazuje jednocześnie na próby zastraszania dzieci przez niektórych nauczycieli z Udanina. Jak dodaje celem przeprowadzonej ankiety składającej się z jednego pytania: „Do jakiej szkoły chciałbyś/chciałabyś, żeby chodziło Twoje dziecko? było jedynie ustalenie obwodów obu szkół.

- Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że ankiety zostały sfałszowane. Rodzice zostali zastraszeni przez nauczycieli z Udanina. Podczas przekazywania ankiet dziecku nauczyciel jednocześnie przestrzegał je – „pamiętaj, gdzie stawiasz krzyżyk i do jakiej szkoły chcesz iść, bo będziesz chodził na pieszo” – mówi nasz rozmówca.

Część rodziców nie oddaje ankiet. W Jarostowie wielu uczniów wraca do domu z płaczem w obawie, że w przypadku wyboru szkoły w Ujeździe Górnym, do krórej chciałyby uczęszczać, będą zmuszone do szkoły chodzić pieszo. Piesze wędrówki do szkoły grożą również dzieciom z Jarosławia, czy Karnic.

W rozmowie z nami pojawia się jeszcze wiele innych aspektów sprawy, na które zwraca uwagę rodzic – zawyżone aż trzykrotnie koszty utrzymania szkoły w Ujeździe Górnym przygotowane przez gminę, lekcje W-F w holu szkoły podstawowej w Udaninie, kwestia niepewnego bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do jedynej szkoły podstawowej w gminie. Przypomnijmy, że jeśli decyzja o likwidacji szkoły zostanie uchwalona, w roku 2017/2018 do szkoły uczęszczać będzie około 450 uczniów.

Nasuwają się pytania...

Podczas rozmowy pojawiają się również pytania:

- Skoro do tej pory gminę stać było na utrzymanie obu szkół, cóż zmieniło się w tym roku?

- Jeśli potencjalnie stać gminę na utrzymanie dwóch przychodni w Ujeździe Górnym (bo planowane jest przekształcenie budynku gimnazjum w Ujeździe na drugą już w miejscowości przychodnię), to dlaczego nie stać gminy na utrzymanie dwóch szkół?

Myślę, że wszystkie pytania stawiane przez rodziców znajdą swoje odpowiedzi podczas dwóch spotkań, które zaplanowano na najbliższy poniedziałek i czwartek.

- W poniedziałek, 13 marca, o godzinie 18. w Świetlicy Wiejskiej w Ujeździe Górnym,

- W czwartek, 16 marca, o godzinie 17. w Szkole Podstawowej w Udaninie z udziałem wójt gminy Udanin, Teresy Olkiewicz i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Romana Kowalczyka.

O rozwoju sytuacji i dalszych losach szkoły będziemy Państwa na bieżąco informować.

Iza Szczygieł, Fot. W. Kalita

 

 

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
30
31

Najnowsze komentarze

 • uzytkownik
  To zaburzy tryb treningowy. Wjazd musi być od Oławskiej.

  Czytaj więcej...

   
 • rooster
  Świeta prawda nic dodac,nic ując

  Czytaj więcej...

   
 • Cykcyk
  Straty na 80 tyś jak bo nie rozumiem

  Czytaj więcej...

   
 • Marco
  You have made some decent points there. I checked on the net for more info about the issue and found ...

  Czytaj więcej...

   
 • jahu
  To są najważniejszy argument kolego!

  Czytaj więcej...

   
 • uzytkownik
  Kto "zamiata" drogę? SAMOCHODY.

  Czytaj więcej...

   
 • kwiato
  jahu to nie są żadne argumenty , a prawda jest taka że "kolaże szosowi " myślą że są kimś wyjątkowym ...

  Czytaj więcej...

   
 • kwiato
  to wjeżdżaj od Wiejskiej

  Czytaj więcej...

   
 • marcin
  proszę nie mylic z przeglądem rejestracyjnym, jest to sprawdzenie skuteczności hamulców, układu ...

  Czytaj więcej...

   
 • deacon86
  To wstyd i hańba dla władz całego powiatu. Szczycimy się nowym rynkiem,będzie nowe targowisko,jest ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box