Dzisiaj jest: 21 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Albert, Janusz, Konrad

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1591 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kanalizacja 0Trudno uwierzyć, że nadal są miejsca, w których mieszkańcy nie mają podłączonej kanalizacji. Kiedy udajemy się na ulicę Dworcową w Malczycach okazuje się, że z trzech drewnianych toalet znajdujących się na podwórku korzysta siedem rodzin.

Jedną z bohaterek programu „Damy i wieśniaczki” emitowanego na TTV była Agnieszka Kotowska z Malczyc. Podczas naszej rozmowy na ten temat okazało się, że rodzina pani Agnieszki, podobnie, jak i sześć innych zamieszkujących budynek przy ulicy Dworcowej w Malczycach, nie posiada kanalizacji.

- Kiedy rok temu zamienialiśmy się na mieszkania, byliśmy pewni, że jest tu kanalizacja i toalety. W łazience zresztą stała toaleta. Okazało się jednak, że nie jest podłączona. Tylko wolno stała. W naszym domu jest piątka dzieci, w tym dwójka jeszcze małych. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że w nocy miałabym z dziećmi iść do toalety, która znajduje się na zewnątrz. Zresztą wtedy jeszcze najmłodszy synek był zupełnie malutki. Jak miałabym iść do tej toalety na zewnątrz z niemowlakiem na rękach? - opowiada pani Agnieszka.

Tuż po przeprowadzce, pani Agnieszka razem z mężem zdecydowali się na zakup przenośnej toalety, którą co drugi dzień muszą opróżniać.

- W sumie jest nas tu siedem rodzin, które zmuszone są korzystać z toalety na zewnątrz. Są trzy toalety po jednej dla dwóch rodzin. Wiem, że sąsiedzi, którzy mieszkają tu już od dawna, pytali w gminie o kanalizację. Jakiś czas temu byli u nas przedstawiciele z gminy, coś mierzyli, ale od tej pory nic się nie ruszyło, a toalety jak były na zewnątrz tak są dalej. Mamy już XXI wiek i kanalizacja w domu, to podstawa. Kiedy przyjechała ekipa nakręcać program, to też byli bardzo zdziwieni, że w takich czasach w mieszkaniach może jeszcze nie być toalety - mówi pani Kotowska.

Warunki są tam straszne

O trudnej sytuacji mieszkańców opowiada również dawna mieszkanka bloków przy ulicy Dworcowej. Kobieta podkreśla fakt, że bez toalety w domu, zwłaszcza w okresie jesiennym czy zimowym, żyje się bardzo trudno.

- Dzieci boją się chodzić tam załatwiać. Boją się, że wpadną czy też myszy im wyskoczą. A nie wspomnę o smrodzie w lecie, że okien nie da się otworzyć. Nie mówię już o innych rzeczach, jak eternit na dachu, czy wilgoć w domach. Przecież to szkodliwe dla ludzi i dzieci – opowiada.

Kobieta podkreśla fakt, że w mieszkaniach przy ulicy Dworcowej mieszkają również ludzie pracujący. We własnym zakresie każdy stara się remontować swoje mieszkania, wymieniają okna, czy robią łazienki. Nie wszystkie prace, jak przeprowadzenie kanalizacji, mogą jednak wykonać na własny rachunek.

Podobne zdanie mają inni mieszkańcy

- Od lat obiecywano nam kanalizację i nigdy nic nie zrobiono. W przypadku niektórych rodzin, mieszka tu już trzecie pokolenie. Na własny koszt remontujemy mieszkania, a potem koszty poniesione przez nas są odpisywane z czynszu – opowiadają mieszkańcy. - Szambo od tych toalet wymieniane jest raz do roku, a wszystko wypływa na podwórko. Latem jest taki smród, że nie idzie wytrzymać. A przecież na podwórku biegają dzieci. Generalnie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Nic się tu nie robi, bo baraki. Ale tu nie ma żadnej patologii – przekonują.

Obiecali, że coś z tym zrobią

Podczas wizyty w jednym z mieszkań okazuje się, że kanalizacja to tylko jeden z wielu problemów, z którymi borykają się mieszkańcy. Azbest na dachu czy brak wylewki betonowej na podłodze, to kolejne utrudnienia, na jakie trafiają.

- Podczas remontu mąż myślał, że pod gumoleum jest wylewka. Jednak kiedy odsłonił podłogę okazało się, że nie ma żadnej wylewki betonowej. Jest tylko ziemia, potem dywan, a na to położone są panele. Kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy co znajduje się pod podłogą, mąż mocniej stanął i na środku zaczęła się nam zapadać podłoga. Dlatego teraz na środku stoi łóżeczko, żeby któreś z dzieci nie wpadło. Byłam w gminie zgłaszać. Powiedziane było, że coś z tym zrobią, ale nic się nie dzieje, a podłoga się zapada coraz bardziej – mówi pani Agnieszka.

Podobną historię opowiada nam jedna z mieszkanek, u której w kuchni popękały deski i powstała dziura wielkości pół metra. W efekcie lokatorzy na własny koszt wykonali wylewki, w trosce o bezpieczeństwo dzieci.

Kiedy ruszą prace?

Z zapytaniem o sytuację mieszkańców ulicy Dworcowej w Malczycach zwróciliśmy się do wójta gminy, Piotra Frankowskiego i Malczyckich Usług Komunalnych. To właśnie w gestii MUK leżą prace remontowe wykonywane na terenie gminy.

- Na ulicy Dworcowej nie ma kanalizacji, jednak jeszcze w tym roku będziemy ją wykonywali. Kończymy właśnie projekt i uzyskujemy ostatnie pozwolenia. Także w tym roku będzie. Niestety są jeszcze inne miejsca w Malczycach, gdzie nie ma kanalizacji. Dopiero ja wprowadziłem je do budżetu. Będziemy doprowadzać kanalizację do miejsc, w których jej nie ma, a w których najwyraźniej nikt wcześniej nie widział potrzeby budowania – mówi wójt.

Remont podłogi

- Pani Agnieszka złożyła podanie i wkrótce ruszą prace remontowe. Zdemontowana zostanie dotychczasowa podłoga, wymieniona zostanie podsypka. Podłoga zostanie ocieplona. Wylana będzie również posadzka – dowiedzieliśmy się w Malczyckich Usługach Komunalnych.

W przypadku azbestu znajdującego się na dachach budynku przy ulic Dworcowej, jak mówią pracownicy Urzędu Gminy Malczyce, koniecznym jest złożenie przez mieszkańców odpowiedniego wniosku do urzędu.

Pozytywny obrót spraw

Zgodnie z obietnicą MUK, 9 maja zakończono prace związane z wykonaniem podłogi w mieszkaniu pani Agnieszki. Jest również szansa, że kanalizacja, na której tak zależy mieszkańcom zawita i na ulicę Dworcową. Jak poinformowano nas dziś w Urzędzie Gminy Malczyce, dokumentacja inwestycji jest już kompletna. W tej chwili gmina będzie zabiegać o pozyskanie środków zewnętrznych na inwestycję.

Iza Szczygieł fot. Wiktor Kalita

kanalizacja 1

kanalizacja 2

kanalizacja 3

kanalizacja 4

kanalizacja 5

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Jakiś
  No tak. Boiska nie ma i wójt taki wspaniały, ze nawet nie chce dac marnych 12 tys. na dokończenie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kibic
  Brawo dla wszystkich uczestników turnieju, a dla zwycięskiej drużyny podwójne. Wyobraźcie sobie państwo ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kazik
  Przeczytałem te komentarze i stwierdzam, że w tym Udaninie nic nigdy się nie zmieni. Jak nie auto ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mirek
  Jeżeli to co mówisz jest prawdą to tą sprawą powinna się zając PSP i najlepiej nie wypisywać tu na ...

  Czytaj więcej...

   
 • Adam
  To pewnie wina asfaltu wylanego na droge :roll: . Powinni jeszcze tam hopki postawić. :P

  Czytaj więcej...

   
 • Cykcyk
  I co teraz tam będzie stał krzyż?

  Czytaj więcej...

   
 • Cykcyk
  Po takiej akcji dzieciaki będą próbować przynajmniej kilku tak zwanych asów jak to smakuje i się okaże ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czaki
  Nawet nie wiesz co piszesz . Jak masz pisac brednie to zamilcz

  Czytaj więcej...

   
 • hubert
  pewien Pan z rady gm jest zdania ze szpital jest nam w miesci nie potrzebny a moze to raczej radni ...

  Czytaj więcej...

   
 • will
  Pewnie kierowca jechał bardzo wolno stosując się do ograniczenia prędkości. Tylko znowu ten paskudny ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box