Dzisiaj jest: 19 Sierpień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Konstancja, Emilia, Julian

Odwiedza nas 710 gości oraz 0 użytkowników.

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU BUDOWLANEGO I…

Wypożyczamy koparki, ładowarki, zagęszczarki, podnośniki i wiele innych sprzętów... Oferujemy... Czytaj więcej

KOSMETYKA, ENDERMOLOGIA - WSZYSTKO…

Salon Kosmetyki i Wizażu B&A przy ul. Kolejowej w Środzie... Czytaj więcej

BUDŻET OBYWATELSKI 2018 W…

Mieszkasz w Środzie Śląskiej? Masz ciekawy pomysł jak uatrakcyjnić nasze... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

3 innowacje0To już drugi projekt realizowany w średzkim gimnazjum przy współpracy z firmą BASF. Tym razem uczniowie klasy 2b zajmowali się tematyką ekoinnowacji na terenie powiatu średzkiego.

Już za kilka dni zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Zakończeniu dobiegł również projekt realizowany przez uczniów klasy 2b i uczennicę klasy 2a z średzkiego gimnazjum im. Jana Pawła II we współpracy z firmą BASF. Podczas uroczystego zakończenia projektu i jego podsumowania nie mogło zabraknąć przedstawicieli firmy, jak również przedstawicieli instytucji i samorządu. Jak podkreśla opiekunka klasy Michalina Makowska-Przystał jest to już drugi projekt realizowany z firmą BASF.

- W zeszłym roku projekt dotyczył doradztwa edukacyjno zawodowego. Nosił tytuł "BASF. Mój pierwszy krok do kariery zawodowej" – wyjaśnia nauczycielka.

Cztery grupy i ich zadania

W rozpoczętym 5 października projekcie wzięło udział 26 uczniów podzielonych na cztery drużyny. Na każdą z nich czekały zadania, z którymi, jak pokazali uczniowie podczas prezentacji, doskonale sobie poradzili, prezentując dużą świadomości ekologiczną. I tak podczas spotkania mogliśmy zobaczyć plakaty dotyczące różnych aspektów ekoinnowacyjności, jak również prezentacje multimedialne. Ostatnim elementem pokazu były filmy zrealizowane przez każdą z grup. I tak w filmie grupy czwartej, mogliśmy zobaczyć rozmowę z Ryszardem Adamiakiem – kierownikiem ds. technicznych w Średzkim Parku Wodnym i Sebastianem Stępniakiem – dyrektorem Niepublicznego Przedszkola „Entliczek” na temat ekoinnowacji w zarządzanych przez nich przedsiębiorstwach. Kolejne filmy prezentowane przez poszczególne grupy pokazały, że młodzieży nie tylko nie brakuje wyobraźni, ale dowcipu i dystansu do otaczającego świata. Mogliśmy zatem zobaczyć mrożącą w krew w żyłach opowieść „Ekogra” grupy 1 przedstawiającą problemy ekologiczne, historię wielkiego sukcesu „Ecotrendy” przygotowaną przez grupę 3, a nawet obejrzeć program telewizyjny „Ekonews TV”, w którym poruszono tematykę ekoinnowacji w gospodarstwach domowych.

Występy artystyczne

Jednak ciekawe pokazy i interesujące filmy, jakie przygotowała młodzież średzkiego gimnazjum, to tylko część prezentacji. Poszczególne jej elementy zostały poprzeplatane występami utalentowanych uczniów klasy 2b. A tych nie brakuje. I tak na scenie zobaczyliśmy występy wokalne Pauliny Madejskiej i Daniela Ślemp, a także pokazy karate w wykonaniu Wiktora Witkowskiego, utytułowanego zawodnika karate.

Wizyty w BASF

Jak opowiadali podczas prezentacji sami uczniowie, najprzyjemniejszymi elementami projektu były dwie wizyty w firmie BASF.

- Podczas wizyt mogliśmy zwiedzić halę produkcyjną, obszar logistyki, laboratorium oraz część biurową. Mieliśmy także okazję porozmawiać z pracownikami, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy – mówili uczniowie. - Nasza pierwsza wizyta w fabryce BASF zainicjowała dwie akcje ekologiczne, które przeprowadziliśmy w naszej szkole. W marcu rozprowadziliśmy wśród uczniów i nauczycieli kilkadziesiąt opakowań nasion tak zwanej Pszczelej łąki przez co przyczyniliśmy się do zwiększenia różnorodności biologicznej gatunków – opowiadali.

Drugą akcją zainicjowaną dzięki projektowi była zbiórka elektronarzędzi przeprowadzona w dniach 24-27 kwietnia.

- Zebrane odpady, a było ich sporo, zawieźliśmy do Zakładu Produkcji Katalizatorów BASF. W zamian otrzymaliśmy sadzonki pięknych krzewów i kwiatów. Serdecznie za nie dziękujemy. Uczniowie klas 2b i 1a wspólnie z Panią wicedyrektor Joanną Pieprzyk zasadzili je w naszym szkolnym ogródku, dzięki czemu jest on teraz naprawdę piękny – opowiadali uczniowie.

Piękny ogród, jaki udało się stworzyć dzięki wspólnej inicjatywie wicedyrektor i uczniów z pewnością jest wart pozazdroszczenia. Krzewy, drzewa i ławki stwarzają przytulne i przyjazne miejsce dla uczęszczających do szkoły uczniów. Projekt zakończono uroczystymi podziękowaniami i tortem. Za realizację projektu, uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu otrzymali od firmy BASF bilet wstępu do Humanitarium na warszaty. Nie zabrakło również podziękowań ze strony samych uczniów.

- Dziękujemy dyrekcji oraz pracownikom Zakładu Produkcji Katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej za poświęcony nam czas, gościnność i życzliwość. Dzięki Państwu mieliśmy szansę dowiedzieć się jak wygląda Praca w nowoczesnej firmie, jak się produkuje katalizatory oraz jak ważną funkcję one spełniają. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy odpowiedzialni za środowisko w którym żyjemy – dziękowali uczniowie. - Droga Pani dyrektor serdecznie dziękujemy za pani zaangażowanie i ciężką pracę. Dzięki pani staraniom w naszej szkole powstało kolejne miejsce w którym uczniowie mogą się zrelaksować i miło spędzić czas – mówili kierując swoje słowa do wicedyrektor szkoły, Joanny Pieprzyk.

Liderami poszczególnych grup byli:

GRUPA 1 – Jakub Zenka,

GRUPA 2 – Emilka Ruda,

GRUPA 3 – Wiktor Witkowski,

GRUPA 4 – leon Dobromilski.

Opiekunkami grup były: Michalina Makowska-Przystał i Agnieszka Markiewicz

Zarówno opiekunkom, jak i uczniom gratulujemy pomysłowości.

(isz), Fot. isz

1 innowacje

1 innowacje7

2 innowacje1

2 innowacje6

3 innowacje8

4 innowacje3

4 innowacje5

5 innowacje2

5 innowacje4

Więcej zdjęć TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
7
8
9
10
11
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Edzio Malina
  budowa rozwalona, chaos w działaniach no ale nie ma co się dziwić, jaki starosta takie działanie żeby ...

  Czytaj więcej...

   
 • Elzbieta
  Wy to lepiej kupcie Ale pożądane autobusy dla dzieci do szkoły wstyd żeby dzieci dojezdzajace jeździły ...

  Czytaj więcej...

   
 • jatoja
  siemka panie tomek jade jutro na 6 rano do pracy do krępic moge cie zabrac ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Aresztowac (...) na sanki z nim.Pol Srody sprzedal a chodzi na wolce za warw i do ciupy

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszanka
  :lol: jechałam dzisiaj ta drogą i niestety prace dalej stoją. Kiedy wreszcie roboty na odcinku ...

  Czytaj więcej...

   
 • Szok
  Uniewinnic! :-) zajmijcie sie lepiej tym gowniarzem co okradl juz pol srody

  Czytaj więcej...

   
 • Angela
  Było by super gdyby te autobusiki dowozily ludzi na stacje pkp. Bo dostac sie tam na czas, jak ktos nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gienka
  Ja mam pytanie o której jedzie na Brodno ten elektryczny aftobus bo Ja będę czekać kolo Biedromki ...

  Czytaj więcej...

   
 • Edek
  Chyba ci ta wysoka temperatura coś uszkodziła w głowie

  Czytaj więcej...

   
 • A7
  Jechałam dzisiaj w tym miejscu ok. godz. 14, własnie przechodziły ulicą trzy starsze panie obok siebie ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box