Dzisiaj jest: 18 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Cyryl, Edward

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1534 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ks mikolaj 0W salezjańskim Oratorium Jana Bosko przy Kościele pw. św. Andrzeja w Środzie Śląskiej dzieci i młodzież mają swoje miejsce. Jak mówi ks. Mikołaj Wyczałek SDB opiekujący się placówką, panuje tu prawdziwie rodzinna atmosfera.

 

Od lat przy parafii działa Oratorium. Przez kilka lat pod opieką i ze wsparciem ks. Tomasza. Od roku pod opieką ks. Mikołaja. Dzięki oddaniu i wytrwałości księdza i kilkunastu wolontariuszy, w placówce wiele się dzieje, a każde dziecko zarówno te młodsze, jak i starsze znajdzie coś dla siebie.

Warsztaty tematyczne i korepetycje

W Oratorium czynnym od godziny 15 do 19 w ciągu roku szkolnego odbywają się zarówno warsztaty tematyczne, jak i korepetycje z wielu przedmiotów. Zajęcia kulinarne, warsztaty plastyczne, a także zajęcia gier planszowych i logicznych czy warsztaty teatralne prowadzone przez Arteum – Akademia Rozwoju, dają szansę dzieciom na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

- Pierwsze spotkania teatralne odbyły się już na półkoloniach. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni i mamy nadzieję na dalszą współpracę – opowiada ks. Mikołaj.

Wiele dzieci uczęszczających do placówki, w ciągu roku szkolnego odrabia lekcje pod okiem wolontariuszy. Dla tych, którzy mają problemy z nauką lub chcą poszerzyć swoją wiedzę, w Oratorium prowadzone są zajęcia dokształcające z wielu przedmiotów. Co ważne, dzięki pomocy wolontariuszy i osób związanych z placówką, pomoc jest całkowicie bezpłatna.

- Jeśli będą zgłaszały się do nas dzieci zainteresowane dodatkowymi zajęciami, możemy prowadzić je z takich przedmiotów, jak: zajęcia dodatkowe z j. niemieckiego, matematyki, j. polskiego (poziom wczesnoszkolny), nauczania wczesnoszkolnego, historii, WOS-u i chemii – wylicza ks. Mikołaj.

Jak podkreśla duchowny, to bardzo ważne, aby w Oratorium dzieci uczyły się właściwych zachowań, czuły się bezpiecznie. Stąd śmiało można powiedzieć, że panuje tu prawdziwie rodzinna atmosfera. Oratorium to również miejsce, które stwarza rodzicom przestrzeń, w której będą mogli spędzić czas ze swoimi dziećmi np. przy grach planszowych.

Pytanie tylko czy ktoś będzie chciał z niej skorzystać?

Siłowania dla młodzieży

Przy Oratorium od lat działa z powodzeniem sekcja sportowa. Od początku pobytu w Środzie Śląskiej ks. Mikołaj zabiegał o powstanie siłowni dostępnej między innymi dla zawodników drużyn piłkarskich. Dzięki wsparciu, pozyskanym dotacjom i wytrwałości, w trakcie roku szkolnego w placówce wyodrębniono siłownię.

- Pomieszczenie powstało w ramach projektu sportowego. Część środków już posiadamy, część pozyskaliśmy z dofinansowania. Warto w to miejsce inwestować, tak by przez lata służyło dzieciom i młodzieży odwiedzającym Oratorium – wyjaśnia ks. Mikołaj.

Charakter, wolę walki i umiejętności piłkarskie zarówno ci najmłodsi, jak i starsi zawodnicy, ćwiczą pod okiem trenerów drużyn sportowych Oratorium – Maćka Kogutka, Agnieszki Kogutek i Ewy Sikory. Przez cały rok młodzi piłkarze szlifują swoje umiejętności, uczestniczą w wielu zawodach sportowych i turniejach rozgrywanych zarówno na Dolnym Śląsku, jak i poza granicami naszego województwa.

Uwieńczeniem sezonu piłkarskiego jest corocznie wspólna biesiada na boisku w Ogrodnicy, gdzie przy wspólnej, sportowej zabawie spotykają się zarówno zawodnicy, ich rodzice, jak i trenerzy.

Bale, półkolonie, kolonie

Jednak działalność osób tworzących i wspierających Oratorium nie ogranicza się jedynie do zajęć prowadzonych na miejscu. To również różne formy aktywnego spędzenia czasu proponowane dzieciakom i młodzieży. Półkolonie, zimowiska, kolonie czy bale.

Po raz pierwszy w zeszłym roku w Oratorium odbył się, będący alternatywą dla Halloween’owych zabaw, Bal Wszystkich Świętych, gromadząc kilkadziesiąt przebranych młodych mieszkańców gminy Środa Śląska. Z kolei organizowane co roku półkolonie w okresie ferii zimowych i wakacji, to propozycje skierowane do rodziców pracujących. Zawsze w domowej, aktywnej formie.

Na uwagę zasługuje również pierwszy w historii Kościoła Św. Andrzeja Grób Pański, do którego można było wejść. Stworzony przez ks. Mikołaja i grupę młodzieży, grób mogli odwiedzać podczas tegorocznych świąt wielkanocnych wierni.

- Idea była taka, żeby każdy wierny mógł wejść do grobu Pana i tam choć przez chwilę się pomodlić. Bez pomocy młodzieży i przyjaciół nic by nie wyszło – opowiada o przedsięwzięciu ks. Mikołaj. - Sam pomysł jest stary, bo podobny grób już tworzyłem z młodzieżą pięć lat temu w Lubinie, podczas moich praktyk, czyli asystencji. I pomyślałem, że warto ten zamysł przenieść również do nas, do Środy Śląskiej – dodaje.

Plany na przyszłość

Zapytany o plany na przyszłość, ks. Mikołaj nie kryje, że jest ich wiele. Podczas rozmowy nie sposób nie odnieść wrażenia, że aktywny, optymistycznie nastawiony duchowny ma głowę pełną pomysłów, które z pewnością zrealizuje. A dzieci i młodzież zyskają jeszcze wiele dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

- Chciałbym, abyśmy razem z naszymi dziećmi uczestniczyli w wycieczkach, podczas których będziemy poznawać nasz region. Niedawno byliśmy z młodzieżą w Zamku Książ. W październiku planujemy kolejną wyprawę - mówi ks. Mikołaj. - Rzeczy do zrobienia jest moc. Chcielibyśmy zrobić porządek z boiskiem i placem zabaw, z którego korzystają nasze dzieci, a który nie ukrywajmy jest już do wymiany. Chcielibyśmy, aby było bezpiecznie i przyjemnie. Jednak na zagospodarowanie terenu, na przygotowanie boiska wielofunkcyjnego, z którego będzie mogła korzystać sekcja sportowa, a także dzieci i młodzież z okolicy, potrzebujemy sporych środków - podkreśla duchowny.

Miejmy nadzieję, że z czasem kierownikowi Oratorium powiedzie się realizacja kolejnych planów i pomysłów. Tymczasem trwają półkolonie i kolonie organizowane przez Oratorium.

(mw) fot. isz

ks mikolaj

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • edek
  A miał kto pojechac - no przeciez wszystkie jednostki byly w Konarach.

  Czytaj więcej...

   
 • edek
  To jest jakiś absurd , kto tym zarzadza. Tyle jednostek wysłac co za głupota

  Czytaj więcej...

   
 • kris
  no coz jaka wladza takie drogi.skoro nikt nie wymaga i nie naciska tak tez sa sprawowane obowiazki.przykre ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gul skoczy
  Po co tyle jednostek??? Widocznie poszło takie zgłoszenie... A kto zapłaci ? zapłaci gmina na to ...

  Czytaj więcej...

   
 • Karrina
  Rany po co tyle jednostek strazackich do jednego samochodu. Kto zaplaci za wyjazdy OSP?

  Czytaj więcej...

   
 • Tff
  Oraz lans zapomniałeś napisać no bo trzeba się jeszcze utrzymać tak jak mawiał Nikodem Dyzma wytrzyma ...

  Czytaj więcej...

   
 • ep
  Bo kto to widział, żeby zima trwała dwa tygodnie ( w tym dwa dni opadów śniegu). Przecież żadna firma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  To jest droga wojewódzka, więc loozik :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • reklama google
  reklamy wyświetlają się z ciasteczek, historii wyszukiwania czy przeglądania stron 8) może Ty lepiej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kierowca
  Proponuje zadzwonić do telewizji i powiedzieć ze jest zima

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box