Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Joanna, Aleksandra, Dagmara

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1448 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

ms 0

Data publikacji: 2017-09-18 09:37:00

Trzy tęcze - widziałem gdy dziś biegłem - opowiada mój mąż wracając z treningu. A mnie olśniewa, że ten właśnie obraz chcę dziś „ocalić od zapomnienia”.

 

Mamy 9.09.2017 r. Święto Wina w Mieście Skarbów. Razem z innymi romantykami i melomanami, wypełniamy po brzegi niedużą salę w średzkim muzeum.

Z zewnątrz dobiega głośna muzyka, śmiechy dzieci, wrzawa przy rękodzielniczych kramach. Na naszym nieboskłonie pojawiają się, w ciszy i niespiesznie, TRZY TĘCZE:

Pierwsza to poezja Marii, Jolanty Szkwarek z nowej antologii „ W trybach czasu”. (Autorka podaje swój adres:

„Mieszka na łuku tęczy /w Krainie Łagodności/ to kolorowy świat/

ze wskaźnikiem słońca w zenicie”).

Druga to dzisiejsza prezenterka, prowadząca wywiad z poetką i zarazem jej córka - Magdalena Szkwarek. (Z tomiku mamy „ łopoczą” kolorowe zakładki - „ Nie zdradzę państwu co znaczą”- rozpala naszą ciekawość rozmówczyni).

Trzecia to, towarzyszący poezji, koncert Pawła Wenderskiego (śpiew) i Andrzeja Bielskiego (pianino). Ten duet to właściwie tęcza odwrócona- kołyszemy się jak w barwnym hamaku, w rozgwieżdżoną noc. (w zasłuchaniu, sama siebie ściągałam „na ziemię” jak balonik z helem).

Utwór „ Jej portret” (J. Kofta) trafnie anonsował poetkę. „Wolność” (M. Grechuta) przypomniał nam, że warto (choć nie zawsze się opłaca…) stawać po jej stronie. (Zdradzę Wam, że kapelusz na głowie solisty należał do walecznego Zorro!) Mistrzowsko zinterpretowane muzycznie „Melancholie”, będą wkrótce częścią spektaklu. Ale to utwór „Twarze” (J. Wołek) otworzył we mnie zakurzone wrota przeszłości:

„Dzięki losie, żeś dał mi w darze

Twarze, twarze, te bliskie twarze”

Z odległego czasu wyłonił się brat poetki, przyjaciel naszej młodości, Andrzej Słowiński (Andżelo). Bliscy mu, mamy nadzieje, że „odrywając duszę od ciała” odnalazł „wolne od bólu wszechświaty”. Mam powód aby wspomnieć jego magiczną komnatę w domu rodzinnym, gdzie do dzisiaj mieszka poetka. Było to poddasze pełne książek, obrazów, starych mebli, oryginalnych bibelotów. Otwarty, twórczy raj dla poszukujących, niespokojnych dusz. Jako nastolatka miałam szczęście uczestniczyć tam w ważnych rozmowach o życiu i sztuce, karmić się muzyką Vivaldiego, Mozarta, Griega. Dla niego byłam Różeną, tam poznałam Anię – dzisiejszą szefową „Rolanda”, pierwszego lokalnego wydawnictwa w tamtych czasach. Obdarowywał przyjaciół swoimi miniaturowymi pejzażami. Siostra opisuje:

W jego obrazach kolory smutku

czerń i biel (…)

szary człowiek

w drodze do gwiazd.”

U mnie wisi różowy, od zachodzącego słońca, dumny żaglowiec na falach oceanu. Pamiętam, że zainteresowała mnie gazetka, wydawana na poddaszu tego niezwykłego domu - „To dzieło Magdy” - chwalił, dziennikarską pasję siostrzenicy, wujek. Ta utalentowana, kilkuletnia wtedy, publicystka to dziś nasza „Druga tęcza”. Zawodowo wykładowca literatury hiszpańskojęzycznej. Wieloletni pracownik placówki dyplomatycznej w Warszawie. Laureatka prestiżowego konkursu za projekt edukacyjny „Piaskownica Uniwersytecka”. Podróżniczka i pisarka. Jej „walizka wspomnień”, analogicznie jak u mamy, pełna jest dzienników, wierszy, opowiadań (wybacz tę małą zdradę). Dzisiaj, na głos, prezentuje (bezkompromisowa i prostolinijna jak zawsze!) zaangażowane społecznie i politycznie wiersze mamy:

„Krwawiąca Nike spod Aleppo

ma twarz zranionego dziecka (...)”

Wyraża radość, gdy P. Wenderski, niespodziewanie dla niej, śpiewa utwór „Wolność”, o który przecież nie zdążyła poprosić…. La Loca – wiedźma, ta która rozumie, wie. „Z rodu czarownic”:

„W oczach

genetyczne znamię (…)

Przekleństwo prababek”

Mama, w roli poetki, charakteryzuje rozmówczynię tak:

„Moje dziecko …

dorosłe

dojrzałe

wszechwiedzące

z własnym światem

i własną orbitą (…)

Ja na orbicie równoległej”

Tę absolutnie unikatową, zuchwałą rozmowę z tą „Orbitą równoległą” Magdalena Szkwarek rozpoczęła słowami:

„(…) Sytuacja, że akurat my dwie siedzimy przed Państwem i rozmawiamy jest dość niezwykła. Ale jak myślałam o podobnych duetach, to przypomniało mi się, że przecież pierwszy Kongres Kobiet otwierały Krystyna Loska i jej córka Grażyna Torbicka, na scenach teatralnych zobaczyć możemy Krystynę Jandę z córką Marią Seweryn, w serialach grają obok siebie Joanna Żółkowska i jej córka Paulina Holz, a Bożena przypomniała mi jeszcze o rozmowach Agnieszki Osieckiej z córką Agatą Passent. Cieszę się zatem, że i my dwie wpiszemy się na listę tak słynnych duetów. (...)”

Obecni poświadczą, że prowadząca rozmowę nie przesadziła w tych porównaniach. Z czasem robiło się coraz ciekawiej. I tęczowo – oczywiście. Zostawiając Państwa z tą garstką własnych wrażeń, pozwolę sobie na małą trawestację utworu poetki:

„Chociaż nam jednako

szumi wiatr

a łan zboża

tę samą pieśń śpiewa

daleko Wam (nieobecnym tu dziś!) do

Naszego nieba ...”

Bożena Boboń – Jastrzębska

Łączniczka podziemnej organizacji „Tęczowe berety”

Cytaty pochodzą z utworów poetki i jednej piosenki.

Fot. Marcin Szkwarek

ms 1

ms 2

ms 3

ms 4

ms 5

ms 6

ms 7

ms 8

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Grzegorz wróbel
  O na tym się starosta zna! I na robieniu głupiej miny do złej gry. Jeszcze jeden telewizor niech kupi ...

  Czytaj więcej...

   
 • josef
  Treść usunięta przez Administratora. Regulamin serwisu dostępny jest pod adresem ...

  Czytaj więcej...

   
 • xyz
  tyle narodu w tym roku przyszło że szok

  Czytaj więcej...

   
 • Jan Brzechwa
  "Daleko , za górami , za lasami , stał gdzieś szpital z wygodami... Dziatki drogie , dobrze wiecie, nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • baba jaga
  Co za szybkośc w korekcie. Kto jest ze strony redakcji autorem tego hitu. Poprawcie C z kreseczką

  Czytaj więcej...

   
 • widz
  super! gratuluję młodym pływakom

  Czytaj więcej...

   
 • baba jaga
  Szanowna redakcjo z tej krótkiej notki wnioskuję, że została ona skopiowana ze strony internetowej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Pies Pluto
  A tera wystawta mu rachunek za poszukiwanie. Jak człowiek w domu zdycha to nie ma ani jednej karetki ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ewa
  A co to Burdzemu kończy się kadencja że dzieciom czyta ,ale szpitala dla dzieci przez niego nie ma w ...

  Czytaj więcej...

   
 • Josef
  Tobie to chyba tata do wanny wchodził za małego

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box