Dzisiaj jest: 21 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Agnieszka, Inez, Jarosław

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 984 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kosciol 0Podczas prac związanych z osuszaniem murów, na terenie kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej ujawniono elementy, o których wcześniej nie wiedziano.

 

Odkrycia dokonane w ostatnim czasie zachęcają do przyjrzenia się historii i tajemnicom, jakie skrywa w sobie świątynia. Powstały na przełomie XII i XIII wieku kościół parafialny, to ciekawe połączenie stylów i miejsce ciekawych odkryć. Jaka była historia obiektu, co kryją w sobie mury, czy do wieży prowadziło wewnętrzne wejście? Zapraszamy do cyklu artykułów o tym jakże wyjątkowym miejscu.

Na terenie prezbiterium kościoła św. Andrzeja spotkaliśmy się z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Środzie Śl., dr Grzegorzem Borowskim, by porozmawiać o odkryciach jakie ujawniono podczas prac związanych z osuszaniem budynku. Nadzór nad pracami prowadzi wrocławski historyk architektury Krzysztof Wartenberg. Jak mówi dyrektor muzeum, odkrycia to ciekawostki historyczne, o których wcześniej nie wiedziano. Kiedy znajdujemy się na terenie prezbiterium uwagę przykuwa ułożenie cegieł.

- Prezbiterium było dla nas zagadką. W tym miejscu widoczne jest ułożenie cegieł w kolejności główka-wozówka-główka-wozówka. To ułożenie charakterystyczne dla stylu gotyckiego. W przypadku stylu romańskiego spotykamy ułożenie: dwie wozówki-główka - wyjaśnia dr Grzegorz Borowski wskazując na specyficzny układ cegieł.

Nie mniejsze zainteresowanie budzą również wcześniej zasklepione duże wnęki znajdujące się po północnej i południowej stronie kościoła. Były to najprawdopodniej wnęki ołtarzowe, pozostałości po ołtarzach bocznych, które znajdowały się prawdopodobnie w tym miejscu. Wnęki pozostaną uczytelnione.

Dawne wejście na strych

Wejście na strych kościoła w chwili obecnej znajduje się na zewnątrz budynku. Jednak odkrycie, którego dokonano podczas prowadzonych na terenie prezbiterium prac, odsłoniło dotychczas zasklepione wejście znajdujące się wewnątrz budynku.

- To bardzo ciekawy element. Zamurowany otwór, to dawne wejście na strych, do którego teraz wejście znajduje się na zewnątrz. Domyślaliśmy się, że najprawdopodobniej, może się tu znajdować analogicznie do wejścia zewnętrznego - opowiada dr Borowski.

Podobnie, jak wnęki ołtarzowe, również i wejście pozostanie uczytelnione. Jak wskazuje dyr. muzeum trzecim elementem, jaki ujawniły przeprowadzane prace jest nisza w ścianie. Można domniemywać, że prawdopodobnie była to nisza na figurę.

Wszystkie odkryte elementy pokazują część historii kościoła, o której w kolejnych odsłonach cyklu Państwu opowiemy.

(isz) fot. isz

002 IMG 5277

001 IMG 5276

005 IMG 5280

009 IMG 5284

011 IMG 5286

013 IMG 5288

012 IMG 5287

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • ferdek
  widze ze miekinia wymiata

  Czytaj więcej...

   
 • LoLek
  więcej takich w naszym mieście :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • mm
  poczekamy zobaczymy co z tego będzie .........

  Czytaj więcej...

   
 • Ela
  no wreszcie już musimy jakoś dojeżdac na PKP

  Czytaj więcej...

   
 • GŁOS WSI
  Szkoda tylko,że w tym czasie wylatuję za granicę,ale po powrocie z chęcią przesiądę się na te ...

  Czytaj więcej...

   
 • GŁOS WSI
  "Potrzebujemy tych kilku dni, żeby sprawdzić czas przejazdu w praktyce."-rozumiem, że po tym teście można ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ola
  Nie dziwię się że uciekła, ponieważ z tego co słyszałam w tym domu ładnie ją wyzywali. Dziewczyna nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Asia
  Ona jest w Polsce bo ja widziałam z 2 tyg temu koło Jana Pawła

  Czytaj więcej...

   
 • Jaca
  Uruchomienie obejmuje 10 etapow . Jezeli to bedzie w lutym to gmina zaoszczedzi 1/12 zaplanowanych ...

  Czytaj więcej...

   
 • inna
  z tego co wiem to wyjechała z moim znajomym do Norwegii a tam zostawiła go dla innego kolesia :) a ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box