Dzisiaj jest: 20 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksandra, Klaudia, Anatol

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1480 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Piersno 0Wieś Piersno w gminie Kostomłoty obecnie zamieszkuje 478 osób. Część z nich osiedliła się tu po II wojnie światowej przybywając z Kresów Wschodnich...

 

 

 

 

Zacznijmy od historii

Po raz pierwszy wieś wzmiankowano w 1217 roku, kiedy potwierdzono jej przynależność do parafii Ujazd Górny. Jak podają źródła w roku 1239 kustosz Lorenz przekazał ją w prezencie katedrze wrocławskiej.

Miejscowy kościół po raz pierwszy wspominano w rejestrze dziesięcin z 1335 r. Około roku 1550 kościół pełnił funkcję filialnej świątyni ewangelickiej. Jego rekatolizacja nastąpiła w roku 1653 lub 1654. W 1848 roku zarządzeniem starosty świątynię przekazano parafii ewangelickiej. W tym samym roku miał miejsce pożar. Kościół został odbudowany i 29.04.1849 roku ponownie poświęcony. Jego rozbudowa i dokończenie budowy wieży miało miejsce w 1895 r. dzięki finansowaniu prac przez rodzinę von Kramsta.

Jak opisuje Zimmermann w 1795 roku we wsi obok katolickiego kościoła filialnego znajdował się dom parafialny, 2 szkoły karczma, 8 zagród kmiecych, 6 gospodarstw wolnych zagrodników i 10 należących do zgrodników omłockowych oraz 13 pozostałych domostw - w sumie było ich 43. Wówczas we wsi mieszkało 254 osoby (rzemieślnicy - rzeźnik, tkacz, kołodziej, kowal) W roku 1830 odnotowano już 53 domy, a mieszkańców 334 (w tym 24 katolików). Była również ewangelicka szkoła, w której uczył 1 nauczyciel. W 1845 roku w miejscowości znajdowało się 59 domów, a liczba mieszkańców wynosiła 368 osób (w tym 21 katolików, którzy należeli do parafii w Kulinie). W 1906 roku Piersno wraz z folwarkiem Kozików liczyło 440 mieszkańców, a w roku 1941 - 525 osób.

Należy wspomnieć, że do 1945 r. część miejscowości nosiła nazwę Stoszów (Stosaw - 1329, Stusa - do 1945). Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1329. Miał tu się mieścić zamek książęcy - gród położony wśród lasów, przeznaczony na schronienie władcy podczas podróży. W przekazach Stoszów wymieniany był także jako zamek myśliwski św. Jadwigi. Historia dóbr dotyczy jednocześnie majątku w Stoszowie z siedzibą szlachecką, folwarku w Piersnie oraz polnego folwarku Kozików.

Samorządność po 1989 roku

27 maja 1990 odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Rady narodowe zastąpiły rady gminne. W I kadencji Rady Gminy Kostomłoty wybrano 21 radnych. Piersno wówczas reprezentowali: Jan Boczoń i Ryszard Pisarek. Sołtysem był Jan Krowicki.

W drugiej kadencji (w latach 1994-1998) rada liczyła 20 radnych. Piersno reprezentowali: Jan Boczoń i Ryszrd Pisarek. Sołtysami byli Janusz Choptianny i Artur Wilański.

W trzeciej kadencji (w latach 1998-2002) radę gminy tworzyło 20 radnych. Piersno reprezentowali: Jan Boczoń, Edward Szynal i Władysław Torończak. Sołtysem był Artur Wilański.

W czwartej kadencji (w latach 2002-2006) rada gminy liczyła 15 radnych. Radnym z Piersna był Edward Szynal, a sołtysem Michał Olcha.

W piątej kadencji (w latach 2006-2010) rada liczyła 15 radnych. Radnym z Piersna był Edward Szynal, funkcję sołtysa pełnił Jan Wiszniowski.

W szóstej kadencji (w latch 2010-2014) rada gminy liczyła 15 radnych. Piersno reprezentował Bogdan Kantek. Sołtysem była Teresa Medyńska.

W obecnej kadencji (lata 2014-2018) wybrano 15 radnych. Piersno reprezentuje Ryszard Pisarek, a sołtysem jest Władysław Medyński.

Jubileusz Piersna

Z okazji 800-lecia miejscowości 22 października w kościele filialnym pw. św. Michała Archanioła w Piersnie (parafia Kulin) odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Pawła Stypy. Obecni byli także ks. Leszek Woźny (były proboszcz parafii Kulin) oraz dziekan dekanatu Środa Śląska ks. Jarosław Witoszyński. Homilię wygłosił ksiądz profesor Jerzy Machnacz, który wspomniał nie tylko o ciekawej historii miejscowości.

- Jeśli mówi się, że jedno pokolenie trwa 20 lat, to pomnóżcie sobie razy pięć. Tyle pokoleń się tutaj wymieniło - podkreślał duchowny, który wspomniał także, że nie po raz pierwszy odwiedził Piersno. - To jest nasza miejscowość. Mogę tak powiedzieć? Przecież tu przyjeżdżałem przez kilka lat. Naprzeciwko kościoła był mecz, grała moja drużyna. Ja byłem wtedy kapitanem. Po mszy świętej odwiedzę jeszcze jednego pana, który tu był zawsze na zakrystii - wspominał ks. Machnacz.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawicie gminy Kostomłoty, m.in. przewodniczący rady Mariusz Żałobniak, radny Ryszard Pisarek i sołtys wsi Władysław Medyński.

Całość uświetnił koncert uczennic wrocławskiej Akademii Muzycznej.

(red) fot. Wiktor Kalita

Wykorzystano informacje z okolicznościowego Biuletynu Gminy Kostomłoty pod redakcją Beaty Mamcarz.

IMG 7183

IMG 7194

IMG 7186

IMG 7194

IMG 7185

IMG 7191

IMG 7197

IMG 7218

IMG 7216

IMG 7209

IMG 7220

 

IMG 7223

IMG 7245

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • knishall
  excellent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don't notice this.

  Czytaj więcej...

   
 • Modesta
  Hi, Deebra at A.S.K. I just want to say that I liked reading this page. my webpage: knitting patterns ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kolarz
  Człowieku co Ci jedno piwo przeszkadza podczas meczu? Facet jestes czy baba? Każdy chłop jak ogląda mecz ...

  Czytaj więcej...

   
 • halt
  żebyś miał / miała zagadkę, ale masz problem no naprawdę...

  Czytaj więcej...

   
 • nn
  to dlaczego od razu więcej nie napisali?

  Czytaj więcej...

   
 • hmmm
  niby to samo ale tu więcej piszą

  Czytaj więcej...

   
 • Sebek
  Przepraszam bardzo ale właśnie jem tort z Grzesiem i innymi w Starostwie więc prosze mi nie przeszkadzac ...

  Czytaj więcej...

   
 • Cc
  Pewnie zabronić alko na polonia nie dość że frekwencja mała to już wolę nikt nie przyjdzie

  Czytaj więcej...

   
 • Jano
  Profesjonaliści z Lutyni ! Drabinę maja, ale chyba profesjonalnie nie przygotowana do akcji,bo zamiast ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Apel do Rolanda Proszę nie pisać tytułów drukowanymi literami, ponieważ jest to na prawdę denerwujące...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box