Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleks, Grzegorz, Aleksander

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 783 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

autobus 0Trzy strefy, bilety normalne i ulgowe, jednorazowe i długookresowe. Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej poznaliśmy szczegóły związne z komunikacją miejską.

 

Tematem komunikacji miejskiej żyje cała gmina. Wraz z kolejnymi miesiącami, od pojawienia się pierwszych informacji na temat inwestycji, jaką realizuje gmina Środa Śląska obserwowaliśmy kolejne kroki do jej uruchomienia. W taborze przygotowanym na terenie spółki Średzka Woda zawitały autobusy i minibusy tworzące średzką flotę autobusową. Przy ulicy Legnickiej powstaje zatoczka autobusowa, firma zewnętrzna wykonuje również poziome oznakowania przystanków, które pojawiły się między innymi przy ulicy Sikorskiego, ulicy Kolejowej, koło sklepu spożywczego, koło ZUS-u. Pojawiły się również pionowe oznakowania przystanków. Jak informował urząd gminy, za nami też pierwsze próbne kursy autobusów. Kilka dni temu do centrum miasta zawitały również minibusy elektryczne, które przez jakiś czas mogliśmy podziwiać przy urzędzie miejskim.

Nowopowstała spółka Średzka Komunikacja Miejska poszukuje dyspozytorów. Od dłuższego czasu gmina prowadzi również nabór na kierowców autobusów. Wszystko zdaje się zmierzać ku temu, by jeszcze przed końcem roku, miejmy nadzieję, pierwsze autobusy i minibusy ruszyły na ulice naszego miasta i gminy.

Baza przy ulicy Sikorskiego

O powstałej na terenie średzkiej spółki bazie podczas zeszłej sesji Rady Miejskiej mówił burmistrz Środy Śląskiej, Adam Ruciński.

- Bardzo mocno chcę pochwalić pana prezesa Antoniego Biszczaka za to, że spółka też się włączyła. Otrzymała takie zadanie, dostała dokapitalizowanie na wyodrębnienie w ramach swojej nieruchomości tego, co można nazwać bazą. Co prawda to nie ma takiej oficjalnej nazwy, ale tak naprawdę jest to baza transportowa, baza ładowania, baza stacjonowania, a także baza postojowa. Znajduje się ona na terenie spółki Średzka Woda, na wydzielonym i ogrodzonym terenie, z dojazdem alternatywnym nie przez teren spółki, lecz przez bramę znajdującą się obok tej głównej, czyli ul. Sikorskiego 43, to baza, na której już stoją trzy pojazdy, ale jeszcze tam ma stanąć kolejnych siedem pojazdów. Tak żeby można było mówić, że mamy w pierwszym etapie ten tabor przygotowany. Co do siedziby ja uważam i to dzisiaj dyskutowaliśmy, że siedzibą z punktu widzenia kodeksu spółek handlowych jest Środa Śląska, ale de facto adresem takim wręcz symbolicznym będzie ul. Legnicka 29, czyli budynek gminnego dworca autobusowego, bo oprócz hali są tam jeszcze wydzielone pomieszczenia – wyjaśniał włodarz.

Gmina Środa Śląska podzielona na trzy strefy

Temat komunikacji miejskiej był również przedmiotem rozmów podczas wczorajszej sesji. W punkcie szóstym obrad pod dyskusję poddano uchwałę 180/2017 dotyczącą „uchwalenia taryf za usługi przewozowe oraz zasad taryfowych w przewozach o charakterze użyteczności publicznej w komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Środa Śląska”. Dyskusję nad uchwałą rozpoczęła prezentacja Tomasza Szelukowskiego z firmy Trako. Jak informował podczas prelekcji, układ geograficzny gminy Środa Śląska i powierzchnia blisko 215 km kw. decyduje o tym, że najbardziej pożądanym rozwiązaniem w przypadku ustalenia taryfy w komunikacji miejskiej będzie wprowadzenie 3 stref taryfowych.

Strefa 0 – Środa Śląska (strefa centralna),

Strefa 1 – 8 sołectw zlokalizowanych w odległości do max. 5 km od Środy Śląskiej, a także stacja PKP

Strefa 2 – pozostałe 19 sołectw.

Bilety, ich ceny i rodzaje

Jak poinformował podczas prezentacji Tomasz Szelukowski, w komunikacji miejskiej obowiązywać będą bilety jednorazowe, a także długookresowe i bilety wakacyjne dla uczniów. Ich wysokość zależna będzie od strefy lub ich ilości, przez jaki będziemy jechać. Co ważne, na liniach obowiązywać będą bilety normalne i ulgowe stanowiące 50% wartości biletu normalnego. Jednak, jak podkreślono, planowane jest również wdrożenie „Średzkiej Karty Mieszkańca” uprawniającej do 50% zniżki na przejazd. Ubiegać o kartę będą mogli się najprawdopodobniej mieszkańcy zameldowani na terenie gminy Środa Śląska lub odprowadzający na terenie gminy podatek dochodowy.

Bilety jednorazowe:

- Strefa 0 (przejazd na terenie miasta) - 1 zł normalny, ulgowy 0,50 zł,

- Przejazd na trasie Środa Śląska – PKP – 2 zł, ulgowy 1 zł,

- Przejazd przez dwie strefy – 3 zł, ulgowy 1,50 zł,

- Przejazd przez trzy strefy (np. Środa Śląska-Rzeczyca) – 4 zł, ulgowy 2 zł.

Bilety Długookresowe:

Na 30 dni (na dowolny okres)

- Strefa 0 (przejazd na terenie miasta) - 28 zł normalny, ulgowy 14 zł,

- Przejazd na trasie Środa Śląska – PKP – 44 zł, ulgowy 22 zł,

- Przejazd przez dwie strefy – 66 zł, ulgowy 33 zł,

- Przejazd przez trzy strefy (np. Środa Śląska-Rzczyca) – 88 zł, ulgowy 44 zł.

Bilety na 90 dni

- Strefa 0 (przejazd na terenie miasta) - 70 zł normalny, ulgowy 35 zł,

- Przejazd na trasie Środa Śląska – PKP –110 zł, ulgowy 55 zł,

- Przejazd przez dwie strefy – 166 zł, ulgowy 83 zł,

- Przejazd przez trzy strefy (np. Środa Śląska-Rzeczyca) – 220 zł, ulgowy 110 zł.

Bilety wakacyjne

- Strefa 0 (przejazd na terenie miasta) - 10 zł,

- Przejazd na trasie Środa Śląska – PKP – 15 zł,

- Przejazd przez dwie strefy – 19 zł,

- Przejazd przez trzy strefy (np. Środa Śląska-Rzeczyca) – 29 zł.

Uprawnienia do bezpłatnego przejazdu:

- posłowie i senatorowie,

- inwalidzi wojenni i wojskowi, ich przewodnicy,

- cywile niewidome ofiary działań wojennych,

- dzieci i młodzież niepełnosprawna wraz z opiekunem,

- osoby o znacznym st. niepełnosprawności,

- osoby niewidome lub ociemniałe oraz ich opiekunowie i przewodnicy,

- dzieci do lat 4,

- osoby, które ukończyły 75 r.ż,

- zasłużeni dawcy przeszczepów,

- strażnicy miejscy.

Uprawniania do przejazdu z 50% zniżką:

- posiadacze karty mieszkańca,

- dzieci w wieku od 4 do 7 lat,

- uczniowie do 24 r. ż,

- studenci i słuchacze studiów doktoranckich,

- emeryci w wieku od 60-75 r.ż,

- renciści w wieku poniżej 65 lat,

- osoby przebywające na świadczeniach przedemerytalnych,

- dzieci do lat 16, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,

- dzieci z domu dziecka,

- honorowi dawcy krwi,

- osoby bezrobotne w trakcie dojazdu na wyznaczoną wizytę w PUP,

- osoby objęte kontraktami socjalnymi z GOPS,

- kombatanci, osoby represjonowane, weterani poszkodowani w działaniach wojennych poza granicami naszego kraju.

Będą kary

Za przejazd bez ważnego biletu obowiązywać będzie kara w wysokości 40 zł (jeśli zostanie uiszczona w terminie do 7 dni), w przypadku opóźnień w opłacie kara wyniesie 50 zł, czyli 50-krotność najtańszego biletu.

Darmowe przejazdy przez 14 dni

- Na każdej nowej linii uruchamianej w okresie 14 dni od daty rozpoczęcia jej funkcjonowania wszyscy podróżujący nią pasażerowie powinni mieć możliwość odbywania przejazdów bezpłatnych – poinformował o inicjatywie gminy Środa Śląska przedstawiciel firmy Trako. - Niniejsze rozwiązanie będzie swoistą zachętą do przetestowania walorów nowych usług przewozowych, co po pozytywnych odczuciach z podróży może skłonić osoby przeważnie korzystające ze środków transportu indywidualnego do częstego korzystania z usług komunikacji miejskiej – dodał.

Gmina Środa Śląska wyznacza trendy

O walorach i trendach wypowiedział się również burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

- Dobrze powiedział pan Tomasz, że Środa Śląska wyznacza trendy w Polsce i to nawet nie chodzi tylko o to, że tworzenie komunikacji miejskiej w gminach miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców, choć mam nadzieję, że w ciągu kilku lat gmina przekroczy 20tys. mieszkańców i są ku temu warunki i są tworzone cały czas - mówił Adam Ruciński. - Mówiąc o trendach, podkreślamy również fakt, że tworzymy komunikację miejską opartą w dużej mierze o autobusy elektryczne. I to podkreślał podczas różnych konferencji profesor Wrzecionarz z Politechniki Wrocławskiej, że Środa Śląska jest pionierem w tym zakresie – dodał burmistrz.

11 za i 4 wstrzymujące się głosy

Podczas głosowania za przyjęciem uchwały opowiedziało się 11 radnych. Czterech - radny Wnęk, radny Skóra, radny Bogucki i radny Hamkało wstrzymali się od głosu.

(isz) fot. wk, isz

srm 01

srm 02

srm 03

srm 04

autobus

23845600 1616790478400910 2999814945494659973 o

autobus 1

02 IMG 8846

2 IMG 8851

03 IMG 8847

 

 

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • GutekŚrutek
  No to już wiem, że po raz Pierwszy odkąd to pseudo święto jest "celebrowane" w mieście ŚŚ -> obędzie ...

  Czytaj więcej...

   
 • yss
  Sepleniąca i wrzeszcząca nawet marnie skandalizująca .Mam nadzieję że muzycy to nadrobią.Kto dokonuje ...

  Czytaj więcej...

   
 • mm
  z tego co wiem to starego niemca wykopali kosci byly stare jak świat,,,no ale prokuratura ma zajecie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Łukasz
  A na poziomie to kto jest na przykład? I co mają operacje do poziomu jaki się przedstawia? Ty pewnie ...

  Czytaj więcej...

   
 • ktosia
  nie dość że kogoś zwłoki zakopali w ogródku ,samobójstwo to jeszcze burze z gradem dajcie spokój co za ...

  Czytaj więcej...

   
 • maskara
  to jest nie do uwierzenia współczuję ludzim którzy to odkryli :sad:

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Po co ta idiotka w Srodzie, nie można kogoś na poziomie ściągnąć, tylko ja po 100 operacjach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Teresa ha ha
  Ha ha ha pewnie :-* :-* :-*

  Czytaj więcej...

   
 • tylko pytam
  i fajnie jednak zaraz też będzie w Miękini, nie można się jakoś dogadywać??

  Czytaj więcej...

   
 • Tomasz
  To chyba Kpina jeżeli rodzice zapisali dzieci do klubu piłki to niech też zfinalizuje koszt kupna ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box