Dzisiaj jest: 24 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Joanna, Zuzanna, Milena

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1104 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

jpkZ uwagi na zbliżający się termin przesyłania plików JPK_VAT oraz duże zainteresowanie wdrożeniem tego obowiązku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej zaprasza mikroprzedsiębiorców na kolejną edycję szkoleń pod nazwą „Wtorki z JPK, które odbywać się będą w siedzibie tutejszego urzędu w każdy roboczy wtorek grudnia br. o godzinie 10:00 na III piętrze w sali nr 304.

 

Podczas spotkań pracownicy urzędu przedstawiać będą zasady generowania i wysyłania JPK_VAT, a także udzielać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Ponadto w trosce o przedsiębiorców na łamach Gazety ROLAND w najbliższym czasie publikowane będą najczęściej pojawiające się pytania i zagadnienia z zakresu JPK_VAT.  

 • Jakie są przyczyny błędu wysyłki JPK_VAT z komunikatem „zainicjowanie wysyłania nie powiodło się".

Może być kilka przyczyn, m.in. użycie nieprawidłowego Certyfikatu z kluczem publicznym Ministerstwa Finansów, niewłaściwe określenie lokalizacji pliku sterownika czytnika karty kryptograficznej lub niewłaściwe ustawienia konfiguracyjne podpisu w programie podpisującym, z którego pochodzi dany podpis.

 • Czy rozliczając się w VAT kwartalnie można składać pliki JPK_VAT również w tym samym czasie?

NIE. Bowiem przepisy określają jasno terminy zarówno składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, jak i JPK_VAT. Pliki JPK_VAT winno przekazywać się, co miesiąc w terminie do 25 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. A to oznacza, że podatnicy, mimo kwartalnego rozliczania się dla potrzeb VAT pliki JPK muszą przekazywać co miesiąc.

 • Czy ewidencjonowanie w rejestrach VAT wszystkich znaków numerów faktur ma jakieś znaczenie?

TAK. Należy wiernie, i to z należytą starannością odzwierciedlać numerację faktur VAT.   Jeśli w numeracji znajdują się znaki specjalne, takie jak np. # to nie uwzględnienie ich w rejestrach spowoduje powstanie różnic w plikach JPK.

 • Jak wykazać w JPK_VAT fakturę VAT do wystawionego wcześniej paragonu?

W przypadku faktur wystawionych do sprzedaży paragonowej dla podatników VAT należy wykazać fakturę w JPK_VAT. Jeżeli fakturę wystawiono na podatnika VAT po zaksięgowaniu sprzedaży paragonowej, to wówczas należy wyksięgować zafakturowaną wartość ze sprzedaży paragonowej i wykazać w rejestrze i deklaracji sprzedaż na podstawie faktury. W przypadku wystawienia faktury po wysłaniu JPK_VAT za dany okres należy przesłać skorygowany plik z wykazaną fakturą. Nie trzeba dokonywać zmian w zapisach ewidencji VAT, w sytuacji wystawienia faktury do sprzedaży paragonowej dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Taka sprzedaż może być udokumentowana wyłącznie paragonami i wpisana zbiorczo – wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać „sprzedaż paragonowa". Jeżeli więc faktura została wystawiona na rzecz konsumenta, wówczas takiej nie trzeba wykazywać odrębnie w JPK_VAT.

 • Czy w JPK _VAT dokumenty muszą być ułożone według daty ujęcia w ewidencji VAT?

NIE, bowiem kolejność zapisu faktur w JPK_VAT nie ma znaczenia. Istotne jest, aby zawartość ewidencji odpowiadała deklaracji lub jej korekcie. Kwestia numeracji należy do decyzji podatnika. Ważna jest natomiast wierność zapisu.

 • Jak ująć zmianę JPK_VAT w sytuacji, gdy wartość korekt ujemnych powoduje, że wartości deklaracji są ujemne? Czy kwoty powinny być prezentowane z minusem?

Jeżeli wielkości korekt przyjmują wartości ujemne, tak też (tj. ze znakiem minus) należy je wykazać w JPK_VAT.

 • Czy w JPK_VAT powinny być wykazywane wszystkie wystawione faktury, czy też jedna kwota zbiorcza, obejmująca sumę wystawionych faktur?

W JPK_VAT muszą być ujęte wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze).

 • Jak wprowadzać duplikaty faktur od kontrahentów, aby nie powstawały różnice w plikach JPK?

W sytuacji, gdy pierwotna faktura nie trafiła do odbiorcy, należy rozliczyć podatek VAT zgodnie z datą otrzymania duplikatu – podatnik winien wpisać dane z duplikatu faktury, tj. numer faktury i datę wystawienia duplikatu.

Dane na duplikacie faktury powinny być tożsame z jej oryginałem, z wyjątkiem daty wystawienia i dopisku „duplikat”

 • duplikat został wydany, bo faktura została zniszczona lub zagubiona, ale wcześniej dotarła do odbiorcy i została zaksięgowana → podatnik nie będzie rozliczał podatku z duplikatu. Nie ulega zmianie numer dowodu i data wystawienia faktury;
 • duplikat został wydany, bo faktura została zniszczona lub zagubiona, ale wcześniej dotarła do odbiorcy i nie została zaksięgowana → w polach: „data wystawienia dowodu zakupu” i „data wpływu dowodu zakupu” należy podać datę wystawienia i wpływu faktury pierwotnej
 • duplikat został wydany, bo faktura została zniszczona, ale wcześniej nie trafiła do odbiorcy→ wówczas należy rozliczyć podatek VAT zgodnie z datą otrzymania duplikatu, wpisując dane z duplikatu
 • Co oznacza komunikat błędu „400"?

Błąd o symbolu „400” dotyczy inicjowania sesji wysyłki tego samego dokumentu.

 • W jaki sposób przygotować plik JPK_VAT?

Podatnik, który nie korzysta z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML, w celu przygotowania własnego pliku może pobrać, udostępniony przez Ministerstwo Finansów plik JPK_VAT.csv, i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Tak przygotowany plik można wysłać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0.

 • Jak wysłać JPK_VAT? Czy można to zrobić samemu?

Przygotowany JPK_VAT w formacie CSV należy w aplikacji Klient JPK 2.0 zamienić (przekonwertować) na format XML, używając opcji „Konwersja pliku CSV do XML". Tak przygotowany dokument jest gotowy do wysyłki, której dokonuje się poprzez użycie opcji „Wyślij dokument" aplikacji Klient JPK 2.0. Ścieżka wysyłki dokumentu została wskazana na stronach Ministerstwa Finansów i opisana na łamach ROLANDA w dniu 23.11.2017r.

 • Jak podpisać JPK_VAT?

JPK_VAT mogą być podpisywane w aplikacji Klient JPK 2.0 kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przy użyciu profilu zaufanego e-PUAP (eGo). Wysyłka pliku JPK_VAT w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji  składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).

 • Czy złożone dotychczas pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowej składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1) obejmują także podpisywanie w imieniu podatnika plików JPK_VAT ?

TAK. Wysyłka pliku JPK_VAT w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1). Jeśli takie pełnomocnictwo zostało już złożone to uprawnia pełnomocnika do składania, bowiem zgodnie z art. 80a. § 1 Ordynacji podatkowej - jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.

 • Jak pobrać UPO dla wysłanego JPK_VAT?

W celu pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla poprawnie wysłanego JPK_VAT można skorzystać z funkcjonalności aplikacji Klient JPK 2.0 (kafel „Historia") lub aktywnego formularza

                                                                                 Serdecznie zapraszam

                                               Renata Śliż

                                               Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej

 

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Aaa
  Ja kilka razy dzwoniłem na policję że o 14:00 wyjeżdżają w lewo w kierunku Wrocławia nie patrząc czy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł
  Moim zdaniem policja chyba wie o tym co się tam dzieje. I skoro nic nie robi to pismo do nich nic nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czytrlnik
  Jak zwykle ktoś się zajmuje nie tym co trzeba zaledwie kilometr dalej jest skrzyżowanie na którym ...

  Czytaj więcej...

   
 • Aha
  Zgadzam się z komentarzem hehe a co takiego robicie dla zwyklych mieszkańców ??? Już wiem oczy mydlicie ...

  Czytaj więcej...

   
 • skandal
  A czy takich wniosków,jak ten z notatki nie należałoby kierować do policji,służb drogowych i gminy.Roland ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kibic
  Nie w mieszkaniu tylko zjarala się komórka

  Czytaj więcej...

   
 • Tomek
  Dlaczego z takim oporem przychodzi nam budowa ROND? Cały świat jest buduje. Płynny ruch, brak kosztów ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  I bardzo dobrze do pierdla z dziadem za takie rzeczy. Uznają się za mafiosow to do pudła z debilami

  Czytaj więcej...

   
 • Racjonalna Gmina
  Nie mogę zrozumieć jakim sposobem w gminie Miękinia można a w Środzie śląskiej nie. Doskonałym ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kibic
  Kolejny artykuł bez informacji ile drużyn grało w poszczególnych kategoriach wiekowych dwójkach i ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box