DAWNY OBÓZ RAD W BŁONIACH (ciekawostka historyczna)

duma 0Odnalazł się unikalny album zawierający 86 zdjęć wykonanych w większości  na terenie nieistniejącego już obozu szkoleniowego Służby Pracy Rzeszy (Reichsarbeitsdienst) o nr 110/6 wybudowanego przy miejscowości Błonie (Gross Heidau) w gminie Miękinia.

 

Nieznany nam z imienia i nazwiska autor fotografii był szkolony na terenie obozu od 15 lutego 1943 r. do 15 stycznia 1944 r. Oprócz zdjęć pokazujących baraki, sceny z życia i pracy (zapewne wykonywanej w najbliższej okolicy) znalazły się w nim także portrety, zdjęcie grupowe znajomej rodziny z Lutyni (Leuthen) oraz panorama Lutyni i droga prowadząca na stację do Miękini (Nimkau).

Po odbytym szkoleniu autor albumu został wcielony do Wehrmachtu, przeszedł szkolenie artyleryjskie w Kostrzynie i w końcowej fazie wojny brał udział w obronie Berlina o czym świadczą fotografie wykonane w marcu 1945 r. Wiemy, że przeżył wojnę i po jej zakończeniu trafił do niewoli rosyjskiej. O dziwo został z niej zwolniony i ostatnie zdjęcie zamieszczone w tym zbiorze pochodzi z tego okresu – maja 1948 r.

Sam album od strony wizualnej nie wyróżnia się niczym szczególnym. Okładki wykonano z grubego kartonu obciągniętego płótnem. Front ozdobiono malowanym na granatowo kwadratem wykonanym z marszczonej skóry. W środku umieszczono 11 kart z grubego, czarnego kartonu. Większość fotografii została opatrzona podpisami. Zachowała się także cena napisana od wewnętrznej strony ołówkiem: 4,5 marki.

Co ciekawe obóz w 1945 r. został zajęty przez Armię Czerwoną, która jakiś czas po zakończeniu działań wojennych miała przetrzymywać na jego terenie swoich żołnierzy oskarżonych o różne przestępstwa. Obecnie teren byłego obozu jest porośnięty lasem a pamiątką po dawnych barakach są zachowane w niektórych miejscach ceglane schody i fundamenty. Do niedawna znane były tylko nieliczne pocztówki ukazujące wygląd założenia.

dr Paweł Duma (ARCHIWUM ŚREDZKIE){jcomments on}

duma 1

duma 2

duma 3

duma 4


Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

 • Marian powiedział(a) Więcej
  Dlaczego tylko akcyjnie.Nie można tak normalnie? 6 godzin temu.
 • Camilla Karlsen powiedział(a) Więcej
  Złóż wniosek o pożyczkę w NOVA GLOBAL FINANCE z oprocentowaniem 3%

  Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy... 6 godzin temu.
 • Hel powiedział(a) Więcej
  Znakiem państwowym- jest flaga. Polska flaga składa się z dwóch pasów poziomych . Biały- górny symbolizuje Orła Białego. Dolny -... 11 godzin temu.
 • didjer powiedział(a) Więcej
  Łącznik pomiędzy projektowaną ścieżką Jawor - Malczyce (po dawnej linii kolejowej) a Lubiążem - jak najbardziej! Od Lubiąża do... 12 godzin temu.
 • Martha powiedział(a) Więcej
  Ale super, widziałam takie serduszka w innych miastach nie dość zę ładne to jeszcze na dobry cel. Zbieramy nakrętki!!!!!!!!!!
  15 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.12.2020 09:42 wrote:

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje…

30.11.2020 06:00 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.: -0…

19.11.2020 08:17 wrote:

Sprzedam choinki świerk pospolity,srebrny, jodła kaukaska. Cena w zależności od wielkości i rodzaju drzewka 50-70 PLN Tel.606-953-368  …

11.11.2020 18:42 wrote:

GOTÓWKA bez potrzeby wychodzenia z DOMU - SZYBKI KONTAKT ! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce, Patery, Tace, Świeczniki, Por…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

Czytelniku!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go! Pod tekstem znajdziesz opcję, dziękujemy.

0
RAZEM