sobota 10.04.2021

Imieniny: Michała Makarego

"JA ZAWSZE MÓWIŁAM, ŻE ONI NAS SPALĄ..."

IMG 4209Wczoraj zostaliśmy wezwani przez jedną z lokatorek domu wielorodzinnego przy ul. Polnej w Malczycach, który stanął w ogniu 2 lipca. Jak opisuje nam sytuację pani Zdzisława Uśpińska, w tą dramatyczną noc jej mąż przebudził się około godziny 2:00.

 

- Poczuł smród palonego plastiku, na początku pomyślał, że to z okolicznych kominów. Jednak gdy wstałam sprawdzić czy wszystko w porządku z dziećmi, mąż otworzył okno w sypialni i zobaczył kłęb dymu. Wtedy wiedzieliśmy co się dzieje... - podkreśla kobieta.

Pani Zdzisława mówi o zdarzeniu z przerażeniem. - Obudziliśmy dzieci i zaczęliśmy uciekać boso, tak jak staliśmy. Mąż walił w drzwi, aby obudzić innych lokatorów, to były minuty. Za chwilę ogień był już na klatce schodowej na pierwszym piętrze, gdzie mieszkamy.

Kobieta winą obarcza lokatorów mieszkających na parterze. - Ja zawszę mówiłam, że oni nas spalą. Jej zdaniem było wiele skarg na sąsiadów, m.in. w sprawie podłączenia pieca bez żadnej kontroli kominiarza. - My chcieliśmy się ich pozbyć, a to oni pozbyli się nas wszystkich w jedną noc.. - mówi ze łzami w oczach.

Państwo Uśpińscy, wraz z pięciorgiem dzieci, obecnie mieszkają w jednym pokoju. - Jesteśmy teraz u mojej teściowej, ale jest nam tu bardzo ciasno - podkreśla p. Zdzisława.

Wczoraj rano pani Zdzisława postanowiła złożyć podanie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o pomoc finansową i materialną. W naszej rozmowie podkreśla, że wszystkie wizyty i kontrole dzieją się za sprawą ich ciągłych wizyt w gminie Malczyce. Jednak jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, już dzień po pożarze pracownicy gminy zaproponowali jej pomoc.

Rodzina natychmiast otrzymała propozycję lokalu zastępczego od gminy, ale ta pierwsza nie spełniała ich oczekiwań: - Mieszkanie jest bez prądu i również wymaga wkładu finansowego, ale najbardziej przeraża mnie jego lokalizacja. Dzieci w roku szkolnym miałyby do przejścia codziennie około 1,5 km pomiędzy polami oraz musiałyby przechodzić przez drewniany most znajdujący się nad ujściem Odry - twierdzi p. Zdzisława, która porosiła o lokal bliżej centrum Malczyc.

Postanowiliśmy zapytać gminę o zdanie w tej sprawie. Pani sekretarz, Anna Świercz znalazła rozwiązanie. Zaoferowano rodzinie mieszkanie przy ul. Traugutta 2, które będzie tymczasowym, a gmina w możliwie szybkim czasie postara się wyremontować lokal, który uległ zniszczeniu w pożarze. - Już przystąpiono do wykonania instalacji elektrycznej, która w wyniku pożaru uległa zniszczeniu - informuje pani sekretarz gminy.

Dowiedzieliśmy się także, że wszystkie liczne procedury zostaną jak najszybciej wdrożone, a podanie o wsparcie rzeczowe i finansowe dla rodziny jest już rozpatrywane.

- W pierwszym dniu po pożarze Pani Zdzisława poinformowała nas, że to czego potrzebują to dachu nad głową, o co zadbaliśmy w pierwszej kolejności. Państwu udało się wynieść ubrania, które były okopcone i miały zostać przez Panią Zdzisławę wyprane - mówi Anna Świercz, jednak w rozmowie z nami Pani Zdzisława twierdzi, że nie wszystkie ubrania udało się uratować, a smród jest niemożliwy do usunięcia...

Wkrótce (dziś lub jutro) Państwo Uśpińscy otrzymają klucze do mieszkania przy ul. Traugutta. Proszą o ubrania dla dzieci - 5 dziewczynek w rozmiarach 140, 135, 105, 95 i obuwie w rozmiarach 34, 33, 32, 26, 23.

Na obecną chwilę nie ma możliwości wyniesienia mebli i sprzętu AGD z ich dotychczasowego lokalu, ponieważ jest tam zakaz wstępu. Schody są w znacznym stopniu nadpalone i grożą zawaleniem. - Mogłyby nie wytrzymać ciężaru - podkreśla pani Zdzisława, jednak na razie najbardziej zależy jej na odzieży i obuwiu dla dzieci.

Jeśli ktoś z państwa chciałby wesprzeć rodzinę - rzeczy można przynosić do biura Polskiego Czerwone Krzyża w Środzie Śląskiej, które się mieści przy pl. Wolności 59.

(kb) fot. kb

pozar malczyce

IMG 4205

IMG 4207

IMG 4208

IMG 4209

IMG 4210 • Gratulacje powiedział(a) Więcej
  Szacun za czyn spoleczny i podziekowania dla sponsorow  13 minut temu.
 • Gratulacje powiedział(a) Więcej
  Gratulacje i podziekowania dla momyslodawcy 15 minut temu.
 • Gratulacje powiedział(a) Więcej
  Fajna sprawa 16 minut temu.
 • Bogdan powiedział(a) Więcej
  Wstydu nie mają te średzkie milicjanty za.dilerow by... 2 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…