niedziela 07.06.2020

Imieniny: IGORA Roberta Wiesława

 

"JA ZAWSZE MÓWIŁAM, ŻE ONI NAS SPALĄ..."

IMG 4209Wczoraj zostaliśmy wezwani przez jedną z lokatorek domu wielorodzinnego przy ul. Polnej w Malczycach, który stanął w ogniu 2 lipca. Jak opisuje nam sytuację pani Zdzisława Uśpińska, w tą dramatyczną noc jej mąż przebudził się około godziny 2:00.

 

- Poczuł smród palonego plastiku, na początku pomyślał, że to z okolicznych kominów. Jednak gdy wstałam sprawdzić czy wszystko w porządku z dziećmi, mąż otworzył okno w sypialni i zobaczył kłęb dymu. Wtedy wiedzieliśmy co się dzieje... - podkreśla kobieta.

Pani Zdzisława mówi o zdarzeniu z przerażeniem. - Obudziliśmy dzieci i zaczęliśmy uciekać boso, tak jak staliśmy. Mąż walił w drzwi, aby obudzić innych lokatorów, to były minuty. Za chwilę ogień był już na klatce schodowej na pierwszym piętrze, gdzie mieszkamy.

Kobieta winą obarcza lokatorów mieszkających na parterze. - Ja zawszę mówiłam, że oni nas spalą. Jej zdaniem było wiele skarg na sąsiadów, m.in. w sprawie podłączenia pieca bez żadnej kontroli kominiarza. - My chcieliśmy się ich pozbyć, a to oni pozbyli się nas wszystkich w jedną noc.. - mówi ze łzami w oczach.

Państwo Uśpińscy, wraz z pięciorgiem dzieci, obecnie mieszkają w jednym pokoju. - Jesteśmy teraz u mojej teściowej, ale jest nam tu bardzo ciasno - podkreśla p. Zdzisława.

Wczoraj rano pani Zdzisława postanowiła złożyć podanie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o pomoc finansową i materialną. W naszej rozmowie podkreśla, że wszystkie wizyty i kontrole dzieją się za sprawą ich ciągłych wizyt w gminie Malczyce. Jednak jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, już dzień po pożarze pracownicy gminy zaproponowali jej pomoc.

Rodzina natychmiast otrzymała propozycję lokalu zastępczego od gminy, ale ta pierwsza nie spełniała ich oczekiwań: - Mieszkanie jest bez prądu i również wymaga wkładu finansowego, ale najbardziej przeraża mnie jego lokalizacja. Dzieci w roku szkolnym miałyby do przejścia codziennie około 1,5 km pomiędzy polami oraz musiałyby przechodzić przez drewniany most znajdujący się nad ujściem Odry - twierdzi p. Zdzisława, która porosiła o lokal bliżej centrum Malczyc.

Postanowiliśmy zapytać gminę o zdanie w tej sprawie. Pani sekretarz, Anna Świercz znalazła rozwiązanie. Zaoferowano rodzinie mieszkanie przy ul. Traugutta 2, które będzie tymczasowym, a gmina w możliwie szybkim czasie postara się wyremontować lokal, który uległ zniszczeniu w pożarze. - Już przystąpiono do wykonania instalacji elektrycznej, która w wyniku pożaru uległa zniszczeniu - informuje pani sekretarz gminy.

Dowiedzieliśmy się także, że wszystkie liczne procedury zostaną jak najszybciej wdrożone, a podanie o wsparcie rzeczowe i finansowe dla rodziny jest już rozpatrywane.

- W pierwszym dniu po pożarze Pani Zdzisława poinformowała nas, że to czego potrzebują to dachu nad głową, o co zadbaliśmy w pierwszej kolejności. Państwu udało się wynieść ubrania, które były okopcone i miały zostać przez Panią Zdzisławę wyprane - mówi Anna Świercz, jednak w rozmowie z nami Pani Zdzisława twierdzi, że nie wszystkie ubrania udało się uratować, a smród jest niemożliwy do usunięcia...

Wkrótce (dziś lub jutro) Państwo Uśpińscy otrzymają klucze do mieszkania przy ul. Traugutta. Proszą o ubrania dla dzieci - 5 dziewczynek w rozmiarach 140, 135, 105, 95 i obuwie w rozmiarach 34, 33, 32, 26, 23.

Na obecną chwilę nie ma możliwości wyniesienia mebli i sprzętu AGD z ich dotychczasowego lokalu, ponieważ jest tam zakaz wstępu. Schody są w znacznym stopniu nadpalone i grożą zawaleniem. - Mogłyby nie wytrzymać ciężaru - podkreśla pani Zdzisława, jednak na razie najbardziej zależy jej na odzieży i obuwiu dla dzieci.

Jeśli ktoś z państwa chciałby wesprzeć rodzinę - rzeczy można przynosić do biura Polskiego Czerwone Krzyża w Środzie Śląskiej, które się mieści przy pl. Wolności 59.

(kb) fot. kb

pozar malczyce

IMG 4205

IMG 4207

IMG 4208

IMG 4209

IMG 4210

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Samobójcą nie jestem - nie Wybieram sie
emeryt skomentował/a Napaść w Juszczynie
jestem już na emeryturze i dla zdrowia codziennie jezdze 2-3 razy po tym lesie rowerem(ostatnio z gr...
Hahahaha gdzie to słyszałaś w tv czy od Simona sprzedawczyka:-):-):^)
czyli słabo. A dzieci są głodne bo, są wygodne zwłaszcza gdy nie chce im się d... ruszyć z kanapy. A...

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…