poniedziałek 16.12.2019

Imieniny: Albiny Zdzislawy

 

ŚREDZIANIE W PODRÓŻY DOOKOŁA ŚWIATA: KAPSZTAD – RPA (1)

jacht Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią przedstawiamy pierwszą relację z okołoziemskiej podróży Anny Kotapskiej i Tadusza Satniula ze Środy Śląskiej.

Lotnisko w Kapsztadzie zwane tutaj Cape Town wita kiepską pogodą, jak na Afrykę. Po tej stronie równika rozpoczęła się właśnie jesień. Temperatury od 25 do 16 stopni w dzień, noc zimniejsza do 15 stopni. Miejscowi ubrani są w swetry i ciepłe kurtki. Odróżniają się od odzianych w krótkie spodenki turystów. Czarnoskórzy odziani jakby się wybierali na olimpiadę zimową do Soczi. Na chodnikach grube skórzane buty miejscowych mieszają się z sandałami zamiejscowych. Pogoda tu w tym okresie zmienia się błyskawicznie. Wpływ Antarktydy i pustynnego klimatu Namibii powoduje tu zamieszanie w klimacie.

Wokół ogłoszenia o restrykcjach związanych z używaniem wody. Zakaz podlewania i basenów. Umywalki w toaletach plują pyłem wodnym. Od miesięcy nie pada i zbiorniki retencyjne są puste.

Dni upływają szybko na przygotowaniach jachtu do rejsu. Niezła tawerna w marinie Royal Cup Yacht Club pozwala oderwać się od codzienności. Dania serwowane tam są smaczne, w miarę tanie i klimat żeglarski niepowtarzalny. A wino z South Africa ....

Od czasu do czasu przychodzi do portu sztorm. Nawet silne opady. Wanty wyją po nocach, a jacht tańczy na wzmocnionych trzykrotnie cumach i szprinagach. Mrok – jak to w Afryce, zapada szybko i bezlitośnie. Ale ranek za to budzi się wolno. Po godz. 10 słońce, nawet między chmurami, wyjaśnia gdzie jesteśmy. To Afryka. Gorąco. Trzymaj się cienia!

Kapsztad, to miasto kontrastów. Monumentalne marmurowe budowle, secesyjno-europejskie domki między nimi i wkomponowana różnoraka zieleń. Siedziby największych firm świata między kościołami, meczetami, zborami. Różnorodność narodowa, religijna społeczna, językowa. Pod estakadami szybkich tras koczowiska czarnej imigracji z interioru. Śpią pod kocami, blachami, kartonami. Okupują drogie centra handlowe żebrząc o jedzenie i datki... Ale chyba nie tylko o to. Narkotyki, HIV i alkohol to nowe zmory rozwiniętej RPA.

Tłumaczyć to może trudny dla nas do zrozumienia przerost zatrudnienia. Po zakończeniu apartheidu w 1994 roku nowe władze obrały kurs naprawienia krzywd. W celu zmniejszenia napięcia politycznego zwiększa się zatrudnienie, zwłaszcza w firmach zarządzanych przez rząd. Tysiące strażników ruchu, porządku, sprzątaczy i innych spaceruje ulicami miasta. Wszyscy ważni, ale uprzejmi. Rząd udaje, że płaci - oni, że pracują. Ale ogólnie są zaangażowani, jak nasi posłowie.

Nieopodal centrum miasta całe osiedla lub nawet miasteczka z baraków zbudowanych z blachy, płyt pilśniowych. To osiedla biednych. Centra przemytu, przestępstw, nielegalnego obrotu narkotykami. Tam państwo nie istnieje. Są jakby poza jurysdykcją, choć oddzielone tylko płotami. Ogrodzenia to już inny temat w RPA. Nowe osiedla są otoczone podwójnym płotem, z napięciem elektrycznym. Wjazdu strzegą strażnice z wartownikami, podobno przed lwami, choć ostatniego zastrzelono przed 40 laty.

A wszystkiego strzegą bogowie z Góry Stołowej , od południa podpieranej przez wierzchołki gór zwanych 12 apostołami. Zazdrośnie spogląda na ten widok góra zwana Głową Lwa.

Widoki nieziemskie , dookoła Atlantyk z przepiekanymi plażami i miasto na końcu świata. Jeszcze tydzień lub 10 dni i ruszamy w stronę Namibii . A dalej na wyspę Św. Heleny. Dzisiaj Ania wraca do Środy Śląskiej. Niestety, postój w Istambule trwać musi 11 h. Captain zostaje sam i zajmie się wyciąganiem jachtu na slip. Obrósł brodą z długich ślimaków na kilkanaście cm i trzeba to zedrzeć i pomalować dno farbą antyporostową. Jeszcze naprawa agregatu elektrycznego, zgranie nawigacji z przyrządami i kurs kompasowy 350 stop . Na północ. Trzymaj kurs...

Tadeusz Staniul fot. ts

jacht 2

jacht 1

jacht 3

jacht 4

jacht 5

jacht 6

jacht 7

jacht 8

jacht 9

jacht 10

jacht 11

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację