niedziela 08.12.2019

Imieniny: Marii Swiatozara

 
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 147.

UPAMIĘTNILI 78. ROCZNICĘ I DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBIR

sybiracy 0012 lutego po raz kolejny uczczono rocznicę masowej deportacji Polaków na Sybir. Podczas uroczystości w średzkim Domu Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej zaprezentowali poruszający program artystyczny.

 

Mszą św. w intencji Sybiraków w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła rozpoczęły się tegoroczne uroczystości w 78. rocznicę I Masowej Deportacji Polaków na Sybir. Następnie o godzinie 11 w asyście pocztów sztandarowych i zaproszonych gości, reprezentacje samorządu, placówek oświatowych i instytucji z powiatu średzkiego w ciszy przed tablicą pamiątkową na Skwerze Zesłańców Sybiru złożyły kwiaty.

Uwieńczeniem uroczystości była część artystyczna zorganizowana w Domu Kultury w Środzie Śląskiej, podczas której Marianna Galas zaprezentowała wiersze ze swojego nowego tomiku. Spotkanie było również okazją do wręczenia przez Marię Macudzińską osobom zasłużonym dla Sybiraków swojej książki „Pamiętaj o tym, że jesteś Polką. Podczas uroczystości z rąk prezesa koła Ryszarda Ćwiklińskiego bursmistrz Środy Śląskiej, Adam Ruciński otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.

- To już 78 lat, od kiedy słowo „deportacje” weszło do historii Polski, do świadomości Polaków. Krótkie słowo „deportacja” tak wiele znaczy. Za tym słowem tak wiele się kryje: nieludzka podróż, katorżnicza praca, wielka tęsknota za ojczyzną i totalitarna twarz Związku Sowieckiego. To wszystko niestety pod tym się kryje – mówił burmistrz Środy Śląskiej. - Podczas dzisiejszej mszy ksiądz Grzegorz wielokrotnie wspominał o tym, że sybiracy to bohaterowie naszej ojczyczny. Bohaterami są ci, których tam wywieźli, ci, którzy tam umarli, a także ci, którzy tam się urodzili i ci którzy wrócili do wolnej ojczyzny. Ci wszyscy, to wielcy bohaterowie naszej ojczyzny. Cieszymi się, że od kilkunastu lat pamięć wraca do naszej świadomości w takim publicznym słowa znaczeniu - dodał Adam Ruciński.

Po części oficjalnej na scenie program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, prezentując przejmujące wiersze i pieśni patriotyczne. Z pewnością poniedziałkowe uroczystości były dużym przeżyciem zarówno dla członków Związku Sybiraków, zgromadzonych gości, jak również występujących na scenie młodych mieszkańcow naszej gminy.

(isz), Fot. isz

1 sybiracy6

1 sybiracy8

2 sybiracy4

2 sybiracy7

3 sybiracy1

3 sybiracy3

4 sybiracy

5 sybiracy5

6 sybiracy2

Więcej zdjęć TUTAJ

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację