BEZPIECZNA PRACA NA WYSOKOŚCI W GOSPODARSTWIE

praca na wysokosciZawód rolnika obarczony jest wieloma niebezpieczeństwami. Ryzyko wypadku przy pracy rolniczej zwiększa się wraz z wykonywaniem różnych zadań na wysokości.

 

Pomimo, iż w ostatnich latach zauważono u rolników znaczny wzrost świadomości zasad dotyczących bezpiecznej pracy, to w dalszym ciągu występuje duża ilość wypadków przy pracy rolniczej, z czego znaczną część stanowią upadki z wysokości, tj. drabiny, schody czy poddasze oraz upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych.

Najczęstsze przyczyny upadków z wysokości:

- używanie nieodpowiedniego obuwia roboczego

- niedostateczna koncentracja na wykonywanej czynności

- wady konstrukcyjne m.in. budynków i schodów

- nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów

- niekorzystanie lub nieprawidłowy sposób wchodzenia lub z schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości.

 

Sposoby eliminowania ryzyk upadku z wysokości.

 

Odpowiedni sprzęt.

Używając drabin w obejściu gospodarskim należy pamiętać, aby były one wykonane z mocnych podłużnic, których odległość jednej od drugiej wynosi min. 30 cm. Szczeble powinny być wyjątkowo mocne i przymocowane do podłużnic w odstępach nie większych niż 30 cm, ponadto drabina powinna być wyposażona w:

- zabezpieczenie przed przychyleniem, odchylaniem do tyłu i poślizgiem (służą do tego u góry haki zaczepowe, zaś u dołu, w zależności od podłoża, zakończenie gumowe bądź ostre)

- uchwyty, które służą do przytrzymywania się w czasie wchodzenia i schodzenia.

Korzystając z drabin należy mieć na uwadze, iż istnieje ich wiele rodzajów, które są przystosowane do różnych zadań. Odpowiednio dobrana drabina również minimalizuje ryzyko upadku z wysokości.

Przy korzystaniu ze schodów należy przede wszystkim zadbać o to, aby były one zawsze czyste i wykonane z antypoślizgowego materiału. Nieodzownym elementem schodów są oczywiście poręcze, które powinny być umieszczone z obu stron, na wysokości 110 cm w sytuacji (dotyczy schodów posiadających więcej niż 5 stopni). Sam kąt nachylenia schodów powinien wynosić 30°, zaś stopnie powinny mieć wysokość 17 cm i szerokość co najmniej 29 cm. Wyposażenie schodów w balustrady oraz barierki zabezpieczające wejścia na górne kondygnacje są szczególnie istotne, jeżeli na gospodarstwie są obecne dzieci.

Do wszelkich włazów stropowych i ściennych warto przymocować boczne uchwyty, które ułatwiają wchodzenie i schodzenie z drabiny. Dodatkowym zabezpieczeniem jest górna barierka na wysokości 110 cm oraz listwa zaporowa przypodłogowa, której wysokość powinna mieć 15 cm. Wymienione elementy chronią przed wypadnięciem w razie poślizgnięcia.

Wykorzystywane w gospodarstwie maszyny również muszą posiadać mocne, dobrze zamontowane drabinki i schodki wejściowe do kabin. Na bieżąco należy sprawdzać ich stan techniczny, a przed wejściem upewnić się, czy żaden z tych elementów nie poluzował się. W tym miejscu należy jeszcze przypomnieć, iż zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami, zabrania się przewożenia osób na załadowanej przyczepie, gdyż może to skutkować spadnięciem danej osoby z załadunku i spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu a nawet śmierci.

Odpowiednia odzież i sprzęt chroniący przed upadkiem.

Nadal dochodzi do sytuacji, gdzie do pracy na wysokościach np. na drabiny wchodzi się w niestosownym obuwiu, takim jak np. klapki. Takie obuwie nie trzyma stabilnie nogi, co może skutkować poślizgnięciem się i upadkiem. Należy więc dopilnować, aby obuwie robocze było stabilne i wyposażone w antypoślizgową podeszwę. Dodatkowe wyposażenie, m.in. szelki bezpieczeństwa czy kask, mogą uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w momencie, gdy dojdzie do wypadku.

Dobry stan psychofizyczny.

Niemniej ważne jest samopoczucie osoby, która pracuje na gospodarstwie rolnym. Nie należy przystępować do wykonywania zadań, w tym tych wymagających wejścia na określoną wysokość, jeżeli spożywało się alkohol lub substancje psychotropowe, środki odurzające albo inne środki o podobnym działaniu. Wykonywanie pracy powinno nastąpić zawsze po należytym odpoczynku. Zmęczenie, stan upojenia alkoholowego lub odurzenia powodują duże trudności w koncentracji, czyli jednej z ważnej przyczyn wypadków przy pracy na wysokości.

Opublikowano na prośbę KRUS OT Środa Śl.

praca na wysokosci

Źródło: http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/serwis-czesci-osprzet/bezpieczna-praca-na-wysokosci,47386.html

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację