JAK POMIATA SIĘ LUDŹMI? CZYLI FELIETON O MENEDŻMENCIE Z FABRYKI RÖBEN

Nie znam się na zarządzaniu przedsiębiorstwem, ale jako wieloletni dziennikarz wiem, jak postępować z ludźmi. I co od nich słyszę? Ano to, że do firmy Ceramika Budowlana Röben trafił menedżment z przypadku, który – jak twierdzą nasi rozmówcy – pożal się Boże, ani pół pojęcia nie ma o technologii produkcji.

 

I tak pono dachówka jest krzywa, klinkier do d..., glina mieszana z jakimś świństwem, które po wyschnięciu rozpada się w rękach. W kopalni przy fabryce widać już rząp i glinę zwożą z Pełcznicy, która na zakrętach na drodze wojewódzkiej leży na asfalcie.

Teraz doszły masowe zwolnienia. Zwalniają pracowników z wieloletnim stażem, gdyż ci nowi pracują za najniższą stawkę. Poczytajmy wpisy na naszym forum internetowym samych zainteresowanych. Oto ich próbka (pisownia oryginalna):

A te zwolnienia w ROBENIE to nie wiecie czyja to sprawka?
Jest taki jeden fachowiec w Środzie Śląskiej co nie ma zielonego pojęcia o pracy w cegielni nie mówiąc już o całej technologii produkcji. Pan Mieczysław C. kierownik od siedmiu boleści. To on wpadł na pomysł zwalniania ludzi. A potem mogą się zatrudnić od nowa ale już nie za takie pieniądze jak wcześniej. Teraz najniższa krajowa, a jak się nie podoba to wypad. Ciekawe czy on też zrezygnuje ze swoich 10 tys. miesięcznie i zatrudni się za marne grosze jak wszyscy to wszyscy. A jeszcze najlepiej gdyby pracownicy zatrudniali się przez pośrednika, czyli przez jego firmę pośredniczącą w zatrudnieniu.

Mają najtańsze koszty produkcji w Europie i jeszcze chcą oszczędzać. Co za bandycka firma.

Napiszcie o "masowych" zwolnieniach w firmie Roben w ŚŚ. Omijają prawo zwalniając po 7 osób tygodniowo. Zwolnić mają 150 osób a szykuje zamknięcie zakładu ale to z nieoficjalnych źródeł.

A co na to ukochany związek Solidarność? Teraz otwórzcie japy.

Zaniepokojeni tym stanem rzeczy posłaliśmy więc pismo do zarządu firmy o treści następującej:

„W związku z trwającymi zwolnieniami wieloletnich pracowników Waszego przedsiębiorstwa zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji o kondycji materiałowej i finansowej Waszego zakładu zatrudniającego mieszkańców naszego powiatu”.

Mija już miesiąc, a odpowiedzi ani widu ani słychu, co też świadczy o olewactwie konkretnych osób z Zarządu firmy. Przypomnę, że zgodnie z prawem prasowym przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi informacyjnemu do chwili ustania ich bytu prawnego. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie informacji o faktach. I o takowe zostali zapytani. Żadne opinie, oceny i przemyślenia nas nie interesowały. O tym, w jaki sposób rozdupczyć największy zakład w powiecie też nie pytamy, bo każdy idiota nie mający pojęcia o zarządzaniu przedsiębiorstwem dałby sobie z tym radę. Nawet małpa człekokształtna. Oczywiście najprostszym sposobem jest dokonywanie sukcesywnych zwolnień i całkowity brak znajomości gospodarki materiałowej, a następnie technologii produkcji. Wnioskuję, że działania te mają przynieść zakładowi jakieś zyski. Firma ma wspólników, zakład w Niemczech i w USA. Dlaczego zainteresowani zyskami ze średzkiej fabryki nie pytają o działania podejmowane w celu nie redukcji a rujnacji przedsiębiorstwa przynoszącego zyski jest wyłącznie ich sprawą. Nas, co podkreślamy w przesłanym zapytaniu interesują ludzie, przeważnie mieszkańcy z naszego powiatu, tutaj żyjący, tutaj mający na utrzymaniu swoje rodziny.

Nie pozostaje nic innego, (skoro wielce szanowny zarząd milczy) jak tylko zaprosić samych zainteresowanych do podzielenia się z nami swoimi opiniami na temat tego, co obecnie wyprawia się w CB Röben. Gwarantujemy anonimowość. A członkom z zarządu życzymy dalszych sukcesów na drodze przedmiotowego traktowania swoich pracowników, czyli gnojenia, jednocześnie życząc przyznania sobie wysokich podwyżek z osiągniętych calów, przepraszam, celów.

Patryk Medyński

 

 

{module zestaw (u+d) ofertybankow.com.pl}

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację