piątek 23.02.2024

Imieniny: Romany Damiana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Historia czwartek, 23 listopad 2023 17:36


Jak w Cafe „PKS” (wspomnienia mieszkańca Środy Śląskiej)

SkomentujZadzwonił do mnie Wiktor, do Berlina. Wojtek, mam pytanko: - Czy będziesz w stanie napisać tekst o naszym średzkim przystanku PKS i restauracji Turystyczna? Oczywiście - odpowiedziałem. A po chwili… - O, kurczę!  O przystanku PKS?  I tu przypomniał mi się dylemat pewnego rezolutnego Lisa. Dyscyplina? Czy kurnik? W latach 60 i 70 XX wieku przystanek PKS (Dworzec PKS ) zajmował teren Dolnego Rynku, od dzwonnicy kościelnej po  budkę telefoniczną, w okolicy której stoi teraz pomnik poświęcony Żołnierzom Polskim. Poczekalnia, kasa i toaleta mieściły się na parterze kamienicy, koło zakładu krawieckiego Tośka Orłowskiego. Niektórzy średzianie nazywali ten przybytek dworcem PKS, "z wrocławska" - Berzą (Berrrrzzza). 

Stałem na tym przystanku przez parę lat dojeżdżając do szkoły do Wrocławia. Wtedy chyba pół Środy Śląskiej dojeżdżało do pracy i szkoły. Czekaliśmy rano na autobus z Lubina. 6:35 rano, razem z Bogusiem Ginterem, który naśladował Johna Travoltę strojem, chodem i zachowaniem. Jak się zjawiał rano na przystanku wszystkim poprawiał się humor. Ale wśród dojeżdżających był ktoś wyjątkowy, to pan Harasimowicz senior i dwóch jego synów, moich kolegów.  

Kiedyś wracałem ze szkoły wieczorem, z dworca Świebodzkiego. Jesień – mgła jak mleko. Autobus Jelcz jechał powoli ulicą Robotniczą, a w środku ludzie jak sardynki w puszce. I wtedy z tyłu autobusu usłyszałem głos pana Hrasimowicza. Zaczął opowiadać jak zwykle ciekawą historię. Nagle zrobiło się cicho. A On tak: - Podczas okupacji drodzy państwo byłem w partyzantce. Dostaliśmy rozkaz wysadzenia niemieckiego pociągu towarowego. Przestrzegając zasad konspiracji podzieliliśmy się z kolegami na dwie grupy. Oni pojechali wcześniejszym pociągiem, my mieliśmy dołączyć do nich - pociągiem następnym. Jedziemy sobie, a tu nagle potworny huk! Rzuciło nas na ścianę. Mieli na nas zaczekać! A oni…  Pospieszyli się i przez pomyłkę wysadzili nas. I tu zrobił długą  pauzę.

Po chwili cały autobus drgał od śmiechu. Kierowca zjechał na pobocze, bo nie panował nad kierownicą. Tak w tych siermiężnych czasach humorem poprawialiśmy sobie nastrój. 

Bywały też takie zdarzenia, które przerodziły się w anegdoty, a to jedna z nich: Autobus przyspieszony z Legnicy czy Żar, zatrzymał się na przystanku w Rynku średzkim. Podchodzi facet i pyta kierowcę: - Panie kierowco, ten autobus zatrzymuje się we Wróblowicach? Nie - odpowiada zdawkowo kierowca. - Ależ proszę pana, ja tym kursem jeżdżę  i zawsze się zatrzymuje.  Kierowca uśmiecha się filuternie i odpowiada: - No to wsiadaj pan! I przekonasz się czy się zatrzymam…   

Tyle o przystanku PKS w Rynku. Potem wybudowano nowoczesny dworzec PKS na ulicy Legnickiej, żeby go po iluś tam latach zburzyć i wybudować nowy, mniej okazały.

Nie zawsze z tym się wraca, po co się idzie.

Woytek Kopacz

P.S. O Turystycznej na Legnickiej następnym razem, już w 2024 r.

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

komnet internet

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.