piątek 16.04.2021

Imieniny: Cecyliana Bernadety

Księżna Lidia Lwow Eberle i Woytek Kopacz Księżna Lidia Lwow Eberle i Woytek Kopacz

Pamięci Księżnej Lidii Lwow Eberle

Pn, 01.03.2021 14:42

Początek roku 2008. Postanawiam odwiedzić Arsenał we Wrocławiu, w tym czasie uczestniczyłem w zebraniach Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.Prezes Stowarzyszenia pan Jerzy Zarawski  zapytał, czy czytałem nowy Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej z płytą DVD  o Żołnierzach Wyklętych. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że nie. - To proszę kupić w Empiku na placu Tadeusza Kościuszki – polecam.

W domu odtworzyłem nagranie z płyty i po raz pierwszy usłyszałem opowieść  pani Lidii Lwow Eberle  o  majorze  Zygmuncie  Szendzielarzu „ Łupaszko”  i V Brygadzie Wileńskiej Armii Krajowej.  Po miesiącu postanowiłem zadzwonić do pani Lidii, w napięciu wybrałem numer telefonu. I usłyszałem ten ciepły głos z kresowym akcentem.  Zaniemówiłem ze wzruszenia.

Po chwili już rozmawiamy swobodnie, pani Lidia po wysłuchaniu  moich rodzinnych opowieści zaprosiła mnie do siebie, do domu w Warszawie. Ja natomiast postanowiłem, że jak zgodzi się Wiktor Kalita, to zacznę opisywać  bohaterskie czyny żołnierzy V Brygady Wileńskiej na łamach gazety Roland. Zgodził się. 

W  2012 roku podczas świat wielkanocnych odwiedziłem Księżnę Lidię Lwow Eberle w Warszawie. Pani Lidia pochodziła z arystokratycznej rosyjskiej rodziny. Podczas II  wojny światowej  była  sanitariuszką i podporucznikiem Armii Krajowej i narzeczoną majora Zygmunta Szendzielarza  „Łupaszko”. W 1948 roku została aresztowana przez UB i skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę dożywotniego więzienia.

Pod koniec spotkania w domu  u pani Lidii, zdjąłem z palca srebrny sygnet z orłem w koronie. Prosiłem panią Lidię żeby przyjęła ten prezent, bo Ona jest bardziej godna, by go nosić niż ja.

Z panią Lidią przez lata prowadziliśmy ożywioną korespondencję , część wspomnień za jej zgodą opublikowałem w gazecie Roland.

Niestety, w tym roku, będąc w Berlinie dowiedziałem się, że 5 stycznia 2021 roku w wieku 100 lat zmarła Księżna Lidia Lwow Eberle.  Z urodzenia Rosjanka, z wyboru Wielka Polska Patriotka. Módlmy się za jej duszę.

Woytek Kopacz

P.S. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten tekst niech będzie hołdem dla Patriotów co Polską zostali obdarowani.
powrót na górę
 • Hieronim powiedział(a) Więcej
  Warto znać  Wyklętych - Niezłomnych z powiatu... Mniej niż minutę temu
 • Blysk powiedział(a) Więcej
   Podporucznik Zdzislaw Badocha "Żelazny" .  Jeden z... 35 minut temu.
 • ciekawski powiedział(a) Więcej
  to marek perlak czy Pani Kogutek pisze te posty? 39 minut temu.
 • Andrzej powiedział(a) Więcej
  Pieniędzy nie ma bo CBA zabrało, w kasie echo,... 44 minut temu

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…