poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

Księżna Lidia Lwow Eberle i Woytek Kopacz Księżna Lidia Lwow Eberle i Woytek Kopacz

Pamięci Księżnej Lidii Lwow Eberle

Pn, 01.03.2021 14:42

Początek roku 2008. Postanawiam odwiedzić Arsenał we Wrocławiu, w tym czasie uczestniczyłem w zebraniach Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.


Prezes Stowarzyszenia pan Jerzy Zarawski  zapytał, czy czytałem nowy Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej z płytą DVD  o Żołnierzach Wyklętych. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że nie. - To proszę kupić w Empiku na placu Tadeusza Kościuszki – polecam.

W domu odtworzyłem nagranie z płyty i po raz pierwszy usłyszałem opowieść  pani Lidii Lwow Eberle  o  majorze  Zygmuncie  Szendzielarzu „ Łupaszko”  i V Brygadzie Wileńskiej Armii Krajowej.  Po miesiącu postanowiłem zadzwonić do pani Lidii, w napięciu wybrałem numer telefonu. I usłyszałem ten ciepły głos z kresowym akcentem.  Zaniemówiłem ze wzruszenia.

Po chwili już rozmawiamy swobodnie, pani Lidia po wysłuchaniu  moich rodzinnych opowieści zaprosiła mnie do siebie, do domu w Warszawie. Ja natomiast postanowiłem, że jak zgodzi się Wiktor Kalita, to zacznę opisywać  bohaterskie czyny żołnierzy V Brygady Wileńskiej na łamach gazety Roland. Zgodził się. 

W  2012 roku podczas świat wielkanocnych odwiedziłem Księżnę Lidię Lwow Eberle w Warszawie. Pani Lidia pochodziła z arystokratycznej rosyjskiej rodziny. Podczas II  wojny światowej  była  sanitariuszką i podporucznikiem Armii Krajowej i narzeczoną majora Zygmunta Szendzielarza  „Łupaszko”. W 1948 roku została aresztowana przez UB i skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę dożywotniego więzienia.

Pod koniec spotkania w domu  u pani Lidii, zdjąłem z palca srebrny sygnet z orłem w koronie. Prosiłem panią Lidię żeby przyjęła ten prezent, bo Ona jest bardziej godna, by go nosić niż ja.

Z panią Lidią przez lata prowadziliśmy ożywioną korespondencję , część wspomnień za jej zgodą opublikowałem w gazecie Roland.

Niestety, w tym roku, będąc w Berlinie dowiedziałem się, że 5 stycznia 2021 roku w wieku 100 lat zmarła Księżna Lidia Lwow Eberle.  Z urodzenia Rosjanka, z wyboru Wielka Polska Patriotka. Módlmy się za jej duszę.

Woytek Kopacz

P.S. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten tekst niech będzie hołdem dla Patriotów co Polską zostali obdarowani.

 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 6 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 6 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 7 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…