czwartek 28.09.2023

Imieniny: Luby Waclawa

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Okiem mieszkańca: średzki pociąg do komunikacji

SkomentujRoku Pańskiego 2018 uruchomiono w Środzie Śląskiej komunikację miejską. Pomysł ambitny, wielowątkowy i w odbiorze mieszkańców dość kontrowersyjny. Z jednej strony determinacja burmistrza Adama Rucińskiego, z drugiej foch Polbusa i szerokim strumieniem wylewające się komentarze przeciwników tej inwestycji. Czas wrzucić swoje 5 groszy. 

Przez większość swojego życia mieszkałem w innych miejscowościach w Polsce, ale i za granicą, gdzie komunikacja miejska była. Nie korzystałem z jej usług w naszym kraju, jak już wspominałem jestem marudzącym leniem, wielbiącym kontemplacje w porannych korkach. Ale już w innym kraju… No cóż, koszt parkowania, ilość miejsc parkingowych i ich cena w centrum, „ekonaklejki” czy wielkość korków przekraczała moje możliwości finansowe i emocjonalne. Jaki wniosek? Przy odpowiednim szantażu i zapewnieniu transportu publicznego zostawiałem samochód w domu. Jeden mniej w korkowym peletonie.

Patrząc na plan miasta Środa Śląska i jego infrastrukturę, nie ma możliwości zorganizowania ruchu, w taki sposób aby upłynnić go w godzinach szczytu. Biorąc pod uwagę możliwe wyjścia, dające również perspektywy na przyszłość, to wybór transportu zbiorowego jest jedynym wyjściem dla rozwoju Środy. Jeżeli dołożymy do tego dofinansowanie 85% kosztów inwestycji z funduszy unijnych, to nie sposób przejść obok tego pomysłu obojętnie. Trzeba mieć na uwadze, że Unia Europejska to instytucja uznająca ślimaka za rybę, więc umożliwienie unijnym urzędnikom logicznego spożytkowania funduszy na jakikolwiek cel, to również ważny argument za „średzkim autobusem”.

Spójrzmy również na dotychczasowy dostęp do możliwości przemieszczania się po gminie opartej na sektorze prywatnym. Patrząc z perspektywy nadchodzącej kampanii, rozumiem nagłą interwencję Pana Krasuckiego w firmie Polbus, gdzie zawarł porozumienie na uruchomienie połączenia z Wrocławiem. Tylko problem ten nie istnieje od dziś, od wczoraj też nie. Odkąd pamiętam połączeń do Wrocławia było mało i z przerwami, lokalny transport oparty na busach, oferujący komfort podróży rodem z „Śledziki na raz”, był problemem naszej gminy od dawna. Ludzie zgłaszali się do gazet z apelem o rozwiązanie tej sprawy, bez skutku. Połączenia ze stacją kolejową brak. Jednym słowem, słabo.

Transport sam w sobie jest strategicznym elementem każdego aspektu naszego życia. To dlatego nie ma miasta w tym kraju, które nie dopłacałoby do publicznej komunikacji. W przypadku miast dużych, rozmawiamy o kwotach przekraczających 100-150 mln złotych rocznie. Komunikacja zbiorowa to rozwój dla gminy, połączenie wszystkich miejscowości w sieć, to zapewnienie mieszkańcom mniejszych miejscowości dostępu do miejskiej infrastruktury, to w końcu decydujący element na walkę z zatłoczonymi ulicami w samym mieście. Ale do tego musimy jeszcze dorosnąć i nauczyć się korzystać z transportu publicznego, tylko żeby tak się stało, musi on funkcjonować.

Jak wiadomo od słodkości można dostać cukrzycy, dlatego warto pochylić się nad „elektrycznymi akwariami”. Brak klimatyzacji jestem w stanie zrozumieć, wychowałem się w czasach, kiedy klimatyzacja w naszym kraju była wyłącznie na ekranie serialu „Kojak”, ale brak ogrzewania? Serio? W zimie kierowca jedzie prowadząc to toczydełko jedną ręka, skrobiąc szyby ze szronu drugą. Ja rozumiem eko, wege i inne groźne słowa naszych czasów, ale tu chyba forma przerosła treść.

Zastrzeżenia można mieć również do wyboru produktów opartych na Iveco, pamiętam swego czasu jak miasto Świdnica bardzo żałowało tego wyboru. Ze względu na błyski tablicy kontrolek, kierowcy nazywali je PlayStation. Opinii można zasięgnąć również u lokalnych przewoźników międzynarodowych. Iveco tam jak na lekarstwo. Z Włoch niestety, nadal tylko makaron i Sophia Loren. Obym się mylił…

Opieszałość w inwestycjach i dbaniu o klienta przewoźników prywatnych dało burmistrzowi pewność decyzji. Pytanie czy aby w każdej materii przemyślanej i trafnej? Oczywiście płacz i zgrzytanie zębów, jest w naszym kraju tak powszechne, że realizacja takiego projektu bez tych elementów jest nie do pomyślenia. W zasadzie nie zwraca się na te wpisy uwagi, ale gdyby tak ich zabrakło… no smuteczek. A zbliża się kampania, więc działa są już wytaczane. Będzie tylko ostrzej na froncie nadchodzących wyborów.

Komunikacja Miejska Środy Śląskiej jest i działa, beksy są i płaczą, co przyniesie przyszłość? Zorganizować to jedno, utrzymać to drugie. A rozwinąć to już osobna bajka. Nie będzie łatwo, transport to kapryśna inwestycja, wymagająca dobrego zarządzania i ciągłej kontroli kosztów. Braki kadrowe nie tylko wśród kierowców, ale i osób kompetentnych do zarządzania tego typu przedsiębiorstwem czy nierozważnie dobrane środki transportu mogą położyć największe marzenia.

Mimo wszystko trzymam kciuki, uważam tę inwestycję za potrzebną, dającą przede wszystkim perspektywy na przyszłość. I nawet chyba sam kiedyś skorzystam, tylko jak żyć, kiedy nie możesz sobie soczyście po bluzgać z rana w korku? Zawsze zostają Wiadomości TVP1 wieczorem...

(lp) fot. wk{jcomments on}
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Panie Ruciński.......przecież w prośbie o sprostowanie SAM PAN napisał że Starostwo nie przyjęło, i to napisał ...
Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

handlo

Nie przegap tych artykułów.