czwartek 02.07.2020

Imieniny: Jagody Urbana

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Okiem mieszkańca: średzki pociąg do komunikacji

Okiem mieszkańca: średzki pociąg do komunikacji

27.06. 2018

Roku Pańskiego 2018 uruchomiono w Środzie Śląskiej komunikację miejską. Pomysł ambitny, wielowątkowy i w odbiorze mieszkańców dość kontrowersyjny. Z jednej strony determinacja burmistrza Adama Rucińskiego, z drugiej foch Polbusa i szerokim strumieniem wylewające się komentarze przeciwników tej inwestycji. Czas wrzucić swoje 5 groszy.

 

Przez większość swojego życia mieszkałem w innych miejscowościach w Polsce, ale i za granicą, gdzie komunikacja miejska była. Nie korzystałem z jej usług w naszym kraju, jak już wspominałem jestem marudzącym leniem, wielbiącym kontemplacje w porannych korkach. Ale już w innym kraju… No cóż, koszt parkowania, ilość miejsc parkingowych i ich cena w centrum, „ekonaklejki” czy wielkość korków przekraczała moje możliwości finansowe i emocjonalne. Jaki wniosek? Przy odpowiednim szantażu i zapewnieniu transportu publicznego zostawiałem samochód w domu. Jeden mniej w korkowym peletonie.

Patrząc na plan miasta Środa Śląska i jego infrastrukturę, nie ma możliwości zorganizowania ruchu, w taki sposób aby upłynnić go w godzinach szczytu. Biorąc pod uwagę możliwe wyjścia, dające również perspektywy na przyszłość, to wybór transportu zbiorowego jest jedynym wyjściem dla rozwoju Środy. Jeżeli dołożymy do tego dofinansowanie 85% kosztów inwestycji z funduszy unijnych, to nie sposób przejść obok tego pomysłu obojętnie. Trzeba mieć na uwadze, że Unia Europejska to instytucja uznająca ślimaka za rybę, więc umożliwienie unijnym urzędnikom logicznego spożytkowania funduszy na jakikolwiek cel, to również ważny argument za „średzkim autobusem”.

Spójrzmy również na dotychczasowy dostęp do możliwości przemieszczania się po gminie opartej na sektorze prywatnym. Patrząc z perspektywy nadchodzącej kampanii, rozumiem nagłą interwencję Pana Krasuckiego w firmie Polbus, gdzie zawarł porozumienie na uruchomienie połączenia z Wrocławiem. Tylko problem ten nie istnieje od dziś, od wczoraj też nie. Odkąd pamiętam połączeń do Wrocławia było mało i z przerwami, lokalny transport oparty na busach, oferujący komfort podróży rodem z „Śledziki na raz”, był problemem naszej gminy od dawna. Ludzie zgłaszali się do gazet z apelem o rozwiązanie tej sprawy, bez skutku. Połączenia ze stacją kolejową brak. Jednym słowem, słabo.

Transport sam w sobie jest strategicznym elementem każdego aspektu naszego życia. To dlatego nie ma miasta w tym kraju, które nie dopłacałoby do publicznej komunikacji. W przypadku miast dużych, rozmawiamy o kwotach przekraczających 100-150 mln złotych rocznie. Komunikacja zbiorowa to rozwój dla gminy, połączenie wszystkich miejscowości w sieć, to zapewnienie mieszkańcom mniejszych miejscowości dostępu do miejskiej infrastruktury, to w końcu decydujący element na walkę z zatłoczonymi ulicami w samym mieście. Ale do tego musimy jeszcze dorosnąć i nauczyć się korzystać z transportu publicznego, tylko żeby tak się stało, musi on funkcjonować.

Jak wiadomo od słodkości można dostać cukrzycy, dlatego warto pochylić się nad „elektrycznymi akwariami”. Brak klimatyzacji jestem w stanie zrozumieć, wychowałem się w czasach, kiedy klimatyzacja w naszym kraju była wyłącznie na ekranie serialu „Kojak”, ale brak ogrzewania? Serio? W zimie kierowca jedzie prowadząc to toczydełko jedną ręka, skrobiąc szyby ze szronu drugą. Ja rozumiem eko, wege i inne groźne słowa naszych czasów, ale tu chyba forma przerosła treść.

Zastrzeżenia można mieć również do wyboru produktów opartych na Iveco, pamiętam swego czasu jak miasto Świdnica bardzo żałowało tego wyboru. Ze względu na błyski tablicy kontrolek, kierowcy nazywali je PlayStation. Opinii można zasięgnąć również u lokalnych przewoźników międzynarodowych. Iveco tam jak na lekarstwo. Z Włoch niestety, nadal tylko makaron i Sophia Loren. Obym się mylił…

Opieszałość w inwestycjach i dbaniu o klienta przewoźników prywatnych dało burmistrzowi pewność decyzji. Pytanie czy aby w każdej materii przemyślanej i trafnej? Oczywiście płacz i zgrzytanie zębów, jest w naszym kraju tak powszechne, że realizacja takiego projektu bez tych elementów jest nie do pomyślenia. W zasadzie nie zwraca się na te wpisy uwagi, ale gdyby tak ich zabrakło… no smuteczek. A zbliża się kampania, więc działa są już wytaczane. Będzie tylko ostrzej na froncie nadchodzących wyborów.

Komunikacja Miejska Środy Śląskiej jest i działa, beksy są i płaczą, co przyniesie przyszłość? Zorganizować to jedno, utrzymać to drugie. A rozwinąć to już osobna bajka. Nie będzie łatwo, transport to kapryśna inwestycja, wymagająca dobrego zarządzania i ciągłej kontroli kosztów. Braki kadrowe nie tylko wśród kierowców, ale i osób kompetentnych do zarządzania tego typu przedsiębiorstwem czy nierozważnie dobrane środki transportu mogą położyć największe marzenia.

Mimo wszystko trzymam kciuki, uważam tę inwestycję za potrzebną, dającą przede wszystkim perspektywy na przyszłość. I nawet chyba sam kiedyś skorzystam, tylko jak żyć, kiedy nie możesz sobie soczyście po bluzgać z rana w korku? Zawsze zostają Wiadomości TVP1 wieczorem...

(lp) fot. wk{jcomments on}

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Święty Boże. Od powietrza, głodu, ognia, wojny i Rafała. Wybaw nas Panie. Oto prośimy Cię Boże....
Bardzo pięknie, ale teraz te wszystkie osoby tam obecne powinny na swój koszt przebadać się na covid...
Bóg pasterzem i gospodarzem. Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę. Bo Ty - Boże jes...
Msze???... w prawosławiu są SŁUŻBY, LITURGIE!!!

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…