poniedziałek 09.12.2019

Imieniny: Wieslawa Leokadii

 
Gmina Miękinia z wielomilionowym wsparciem

Gmina Miękinia z wielomilionowym wsparciem

18.12. 2018

Odchodzący rok w gminie Miękinia obfitował w szereg inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, głównie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020. Łączna wysokość pozyskanych dotacji unijnych to 18 297 718,34 zł.

Priorytetowym zadaniem na które udało się uzyskać dotację z UE w łącznej wysokości 8,6 mln zł była budowa kompleksu edukacyjnego w Lutyni. Zespół, w skład którego wchodzi żłobek, przedszkole oraz szkoła podstawowa wraz z halą sportową, został oddany do użytku we wrześniu br. i może z niego korzystać 550 dzieci. W sferze edukacji ważne miejsce zajmuje realizacja projektu „Szkolna Akademia Umiejętności”, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych z Miękini i Pisarzowic korzystają z dodatkowych zajęć z matematyki i języków obcych. Projekt zakończy się w 2019 r., a jego głównym celem jest podniesienie kompetencji językowych oraz z zakresu nauk ścisłych młodzieży szkolnej.

Bez wsparcia środków unijnych realizacja wielu kluczowych inwestycji znaczne wydłużyłaby się w czasie bądź nie mogłaby zostać podjęta. Dobrym przykładem jest tutaj realizacja projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie Miękinia”, w ramach którego termomodernizacją objęto gminne świetlice w Białkowie, Brzezince Średzkiej, Księginicach, Mrozowie, Lubiatowie, Radakowicach oraz ośrodek zdrowia i przedszkole w Pisarzowicach. Uzyskana dotacja w wysokości prawie 1 mln złotych umożliwiła przede wszystkim docieplenie obiektów, wymianę stolarski okiennej i drzwiowej, wymianę oraz docieplenie pokryć dachowych.

Środki unijne przeznaczone zostały również na wykonanie miejsc parkingowych przy głównych stacjach kolejowych w gminie (Miękinia, Mrozów, Księginice, Brzezinka Średzka) oraz na wykonanie placów zabaw w 8 nadodrzańskich miejscowościach gminy. Większość dofinansowanych projektów udało nam się zrealizować w tym roku. W nadchodzącym 2019 r. kontynuowane będą dwa zadania tj. uzbrojenie terenów inwestycyjnych gminy Miękinia oraz budowa zbiorników retencyjnych – mówi Jan Marian Grzegorczyn, Wójt Gminy Miękinia. W ramach pierwszego zadania wykonana zostanie infrastruktura wodno-kanalizacyjna, teletechniczna oraz drogowa na terenach inwestycyjnych w obrębie miejscowości Źródła, Błonie i Miękinia, a w zakresie małej retencji w Błoniach i Wilkszynie powstaną nowe zbiorniki retencyjne, we Wróblowicach istniejący zbiornik zostanie przebudowany.

(gm) / fot. ug

Pliki do pobrania:

Projekty realizowane ze środków zewnętrznych  (DOCX, 18.38 KB, ilość pobrań: 14)

Komentarzy (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Kiedy latarnie w Lutyni przy Nowej i Partyzantów. Ciemno jak w d..

This comment was minimized by the moderator on the site

W gminie brak jest dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Ceny prądu zaraz drastycznie podskoczą, ludzie chcą się zabezpieczyć montując fotowoltaikę, a w gminie chyba nawet nie wiedzą co to jest. Smutne, bardzo smutne Panie Wójcie Grzegorczyn. W ogóle Pan się tym tematem nie interesuje, a szkoda wielka.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację