środa, 23 październik 2019 16:01

Sukces ekologiczny uczniów Szkoły Podstawowej w Kostomłotach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ochrona przyrody i ekologia to niezwykle ważne aspekty w działalności edukacyjnej i wychowawczej Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Od czternastu lat placówka aktywnie uczestniczy w działalności Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich”.

 Sieć działa w systemie dwuletnim. Każda szkoła zgłasza autorski projekt, który przez około jeden rok jest realizowany. Efekty poddawane są ewaluacji. Oceniane są według następujących kryteriów: określenie problemu ekologicznego zaobserwowanego w środowisku, wartość merytoryczna zrealizowanego projektu (jasno określone cele, integracja treści, logiczna całość, konsekwentna realizacja, efekty), współpraca placówki ze środowiskiem lokalnym – zasięg realizowanych działań.

Przez wiele lat koordynatorami działalności ekologicznej były panie: Jadwiga Sroga i Janina Kasak. Szkoła Podstawowa w Kostomłotach jest jedną z nielicznych placówek dolnośląskich, które nieprzerwanie działały przez 14 lat w sieci. W VII edycji DSWSE w szkole był realizowany projekt „Zostańmy przyjaciółmi pszczół”. Poświęcony był on ochronie owadów zapylających zarówno hodowlanych jak i dziko żyjących. Dzieci i młodzież poznawały życie pszczelich rodzin oraz ich znaczenia dla przyrody i człowieka. Zachęcały społeczność lokalną do sadzenia roślin miododajnych i nektarodajnych w przydomowych ogródkach.

Odbywały się wycieczki po okolicy, spotkania z pszczelarzami, happeningi, wernisaże i kampanie informacyjne. Przez dwa miesiące klasy siódme działały w Akademii Przyjaciół Pszczół, rozwiązując zadania zamieszczane na platformie edukacyjnej. Miało to charakter grywalizacji. Zorganizowano gminny konkurs budowy hotelików dla owadów. Powstawały zielniki-miodniki, wywiady, ulotki, plakaty, albumy, prezentacje multimedialne.

Starania całej społeczności szkolnej zostały docenione. Pod koniec czerwca 2019 placówkę odwiedzili pracownicy Dolnośląskiego Forum Ekologicznego oraz Kuratorium Oświaty. Szacowna Komisja złożona z przedstawicieli Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu uznała wcześniej opisany projekt za najlepszy w kategorii szkół podstawowych. Szkoła otrzymała tytuł Lidera Edukacji Ekologicznej województwa dolnośląskiego.

26 września 2019 w budynku Kuratorium Oświaty we Wrocławiu na uroczystej gali pani dyrektor Urszula Wielgus miała przyjemność odebrać certyfikat oraz nagrodę za działalność ekologiczną. Uczniowie klas ósmych: Ola Kłodnicka i Kuba Lipczyński zapoznali przedstawicieli organizacji ekologicznych i zaproszonych gości z założeniami i efektami nagrodzonego projektu. Zaś Hania Janiec z klasy drugiej deklamowała piękny wiersz o roli pszczół. Nagroda ufundowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu w wysokości tysiąca złotych została przeznaczona na zakup pomocy dydaktycznych. Dzięki nim zajęcia z ochrony przyrody będą jeszcze ciekawsze.

Pamiętajmy, że „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” (Florian Plit).

(gk) / fot. sp

72373131 708583316329254 8114500416915374080 n

72725938 708583479662571 6718960998646022144 n

Proponowane artykuły:

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację