wtorek 21.01.2020

Imieniny: Agnieszki Jaroslawa

 

Reklama na protalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Uczniowie z Kostomłotów świętowali Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Uczniowie z Kostomłotów świętowali Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

21.11. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Cała społeczność szkolna brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa w Kostomłotach, która zorganizowała w ramach tego dnia: marsz przedszkolaków, wierszyki, rymowanki, piosenki i pogadanki o prawach dziecka, kolorowanki, krótki wykład i odczytanie przez przedstawicieli klas praw dziecka, turniej z wykorzystaniem 3 quizów Kahoot, projekcję filmów związanych z Konwencją o prawach dziecka i tablice informacyjne.

Wszyscy uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły ubrani na niebiesko - w kolorze UNICEF.

Korytarze i sale także były przystrojone w niebieskie dekoracje.

To była niezwykła lekcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, bo przecież jak mawiał Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

(gk) / fot. ug

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację