sobota 04.12.2021

Imieniny: Barbary Krystiana

Wybory sołeckie w Kostomłotach. Marian Fita ponownie sołtysem

Wybory sołeckie w Kostomłotach. Marian Fita ponownie sołtysem

So, 19.01.2019 22:45

W naszym powiecie trwają wybory sołtysów oraz rad sołeckich. Dziś odbyły się w Kostomłotach. Po dość burzliwej debacie sołtysem ponownie został Marian Fita, który funkcję tę pełnił już 4 kadencje.


Na samym początku spotkania propozycję kandydatury Mariana Fity zgłosiła jedna z mieszkanek,  jednak on odmówił:  - Dziękuję za zaufanie, ale niestety się nie zgadzam. Ilekroć na sali padały kolejne nazwiska, nikt nie chciał wyrazić zgody na kandydowanie. Po czasie głos zabrała Janina Gawlik, wójt gminy Kostomłoty: - Panie sołtysie, jedno potknięcie przez 4 kadencje, można przyjąć za sukces. Jest to nauczka, z której warto wyciągać wnioski. Mi się z sołtysem dobrze współpracuje. Były czasy kiedy nie zgadzaliśmy się, ale zawsze dochodziliśmy do wspólnego konsensusu i działaliśmy dla dobra gminy. Myślę, że tak będzie dalej… Ci wszyscy ludzie, którzy przyszli dzisiaj na wybory zrobili to po to, aby nie  patrzeć bezradnie na pana decyzję - mówiła pani wójt.

Do podjęcia decyzji o "powrocie" do pełnienia obowiązków sołtysa przez M. Fitę przyczyniła się m.in. obietnica pani wójt: - Będę miała kontrolę nad funduszem sołeckim, aby to na co zostaje wydany było przemyślane i potrzebne  - poinformowała Janina Gawlik.

- Byłem pewien, że wyłoni się kandydatura, niemniej jednak zgadzam się na zgłoszenie mojej na sołtysa wsi Kostomłoty – wyjaśnił Marian Fita.

Podczas przygotowania kart do głosowania pani wójt przedstawiła pokrótce dotychczasowe działania, jakie podjęła. Na obecną chwilę planowany jest budynek  żłobka, który powstanie w Kostomłotach  -  Jest to potrzebna inwestycja. Sporo dzieci niestety musi korzystać z instytucji oświaty spoza terenu naszej gminy – podkreślała Janina Gawlik, która wspomniała również o budowie chodnika prowadzącego na cmentarz w Kostomłotach, o remoncie dróg i dodatkowym oświetleniu na terenie gminy, gdzie postawione zostaną 54 lampy w tym 6 zostanie zamontowanych na ul. Świerkowej w Kostomłotach oraz tymczasowo "w fazie testu" zamontowane zostaną lampy solarno-wiatrowe. Na terenie gminy zamontowane zostaną również „łapacze”, które pomogą w ustaleniu osób, które wyrzucają odpady na tereny zielone: - Wobec osób, którym zostanie udowodniony wywóz zanieczyszczeń, zastosowane zostaną mandaty karne oraz obowiązek posprzątania odpadów – wyjaśniała pani wójt. Planowane jest również zakupienie traktora wraz z kosiarką, który będzie prowadził usługi na terenie gminy. Kluczowym i najważniejszym planem jest rewitalizacja rynku w Kostomłotach, realizowane jest przywrócenie lekarzy specjalistów w ośrodku zdrowia oraz możliwość rejestracji telefonicznej, która do tej pory była niemożliwa. Janina Gawlik wspomniała również o gminnej komunikacji: -  Prowadzone są rozmowy z przewoźnikami działającym na terenie naszej gminy, którzy zaoferowali dwa dodatkowe kursy popołudniowe oraz poranne. Cały czas rozważamy zakupy gminnych autobusów, które zapewnią dowóz do innych gmin. W ostatnim czasie otrzymaliśmy również oferty od inwestorów, którzy planują na terenie naszej gminy postawić magazyny  poinformowała pani wójt.

Po przedstawieniu najbliższych inwestycji, jednogłośnie na sołtysa Kostomłotów wybrano Mariana Fitę, który podziękował radnym i radzie sołeckiej za minioną kadencję, wręczając upominki.

Kolejnym punktem spotkania było wybranie rady sołeckiej, której w obecnej kadencji znaczną część stanowią kobiety.

(kb) / fot. kb

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Wiki powiedział(a) Więcej
  Przyjedź do Proszkowa zobaczysz jak wygląda "wizytówka" wsi 2 godziny temu.
 • SEBIX powiedział(a) Więcej
  TO SAMO DZIEJE SIĘ ZE SPERMĄ,TEŻ SĄ BRAKI 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  nie znam stawu w Proszkowie,ale jeśli chodzi o staw w Juszczynie, to nigdy nie wysychał i... 4 godziny temu.

Najnowsze artykuły

piątek / 03.12.2021 / 23:18

Dom Kultury zaprasza na grudniowe wydarzenia

Dom Kultury w Środzie Śląskiej przygotował na grudzień wiele kulturalnych nowości związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…