środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Gmina Malczyce ma nową oczyszczalnię ścieków

Gmina Malczyce ma nową oczyszczalnię ścieków

Pn, 01.10.2018 11:34

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczków to jedne z priorytetowych i proekologicznych inwestycji na terenie gminy Malczyce.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W związku z planowanym rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Malczyce, władze samorządowe już w 2014 roku podjęły pierwsze prace związane z przyjęciem koncepcji związanej w rozbudową istniejącej oczyszczalni ścieków. Na przełomie roku 2015 i 2016 wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski zainicjował rozpoczęcie prac projektowych oraz inwentaryzacje obiektów na terenie oczyszczalni.

To zaowocowało w 2016 roku możliwością ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Gmina Malczyce wraz z Malczyckimi Usługami Komunalnymi przystąpiły do złożenia wniosków i tym samym pozyskała drugą co do wielkości dotację, rekordową z dotychczasowych z UE. Dofinansowanie w pierwotnej wysokości wyniosło 8 mln 600 tys. jednak kiedy pojawiła się możliwość odzyskania podatku VAT od całej inwestycji, wprawdzie samo dofinansowanie uległo zmniejszeniu do 7 mln 650 tys zł, jednak doliczając odzyskany VAT kwota środków, które wrócą do budżetu gminy Malczyce wyniesie prawie 10 mln zł. Kosztorys inwestycyjny opiewał na kwotę ponad 11 mln.

Główną przyczyną podjęcia decyzji związanej z modernizacją istniejącej oczyszczalni były następujące kwestie: brak przepustowości, zwiększenie ładunków ścieków na przestrzeni ostatnich 10 lat, konieczność przygotowania się do włączenia następnych miejscowości z aglomeracji Malczyce oraz zabezpieczenie przepustowości dla nowych inwestorów przemysłowych.

Prace postępowały zgodnie z harmonogramem. Warto podkreślić, że już 22 czerwca uruchomione zostało „serce oczyszczalni” – nowy ciąg technologiczny. Urządzenia działają w nowej technologii biologiczno-mechanicznej, a skuteczność oczyszczania kształtuje się na poziomie ponad 90%. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że od czerwca oczyszczalnia zaczęła pracować i przyjmuje 100% ścieków dopływających. Zwiększenie przepustowości oczyszczalni z aktualnych 2500 RLM do około 6370 RLM, pozwoli na obsługę całej gminy, a co najważniejsze stworzy warunki do objęcia systemem kanalizacji sanitarnej całej aglomeracji Malczyce.

W zakres wykonanych prac wchodził remont i przebudowa istniejącego budynku socjalnego, stacji dmuchaw oraz budynku głównej przepompowni i krat. Wybudowano nowy punkt zlewczy ścieków dowożonych. Całkowicie przebudowano tranzyt ścieków na nowe bioreaktory, które zapewniają nam rezerwę na ścieki z całej gminy. Powstał również nowy budynek technologii, w której znajduje się podczyszczanie mechaniczne ścieków, stacja polimeru i dmuchaw oraz prasa śrubowa do nadmiernego osadu wraz z higienizacją. Zastosowanie takiej innowacyjnej technologii związanej z odwodnieniem osadów spowoduje obniżenie kosztów jego utylizacji i umożliwiło likwidację poletek osadowych. Powstałe zadaszenia na reaktorach, które są charakterystyczne dla tego typu oczyszczalni powoduje wyeliminowanie procesów związanych z oddziaływaniem UV na ścieki.

Dzięki wykonanym pracom oczyszczalnia ścieków stała się kompaktowa, a wykorzystanie jej terenu jest dużo bardziej efektywne. Powstały wiaty na sprzęt, jak również odwodniony osad, a dotychczasowa stacja dmuchaw przeobraziła się w pełnowymiarowy garaż ze stanowiskiem warsztatowym.

Bardzo istotne z punktu widzenia nadzoru nad prawidłową pracą oczyszczalni i zachodzącymi tam procesami biologiczno-chemicznych jest w pełni wyposażone laboratorium.

Oprócz przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków, zmodernizowane zostały stacje uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczkowie. Wykonane zostały prace, które zakładały modernizację technologii uzdatniania wody, elektryki, automatyki oraz regenerację studni. Najbardziej istotną z punktu widzenia strategii zaopatrzenia mieszkańców w wodę jest to, że na każdej stacji uzdatniania są czynne studnie głębinowe, w Malczycach, Dębicach i Wilczkowie – po dwie w każdej miejscowości, a w Mazurowicach – trzy. Dzięki tym regeneracjom studni zaoszczędzona zostanie w perspektywie najbliższych 5 lat kwota ok. 250 tys. zł  z tytułu budowy nowych ujęć wody.

Specyfika i ogrom tych prac inwestycyjnych na oczyszczalni ścieków, jak również prace związane z modernizacją poszczególnych stacji uzdatniania wody, udało się zrealizować zgodnie z harmonogramem.

Zastosowane technologie na terenie oczyszczalni ścieków pozwolą na długotrwałe i bezawaryjne eksploatowanie tej inwestycji co ma ogromne znaczenie jako efekt ekologiczny dla sąsiadującej z nią rzeki Odry i Obszarem Natury 2000.

Z początkiem września odbył się już oficjalny odbiór prac, które udało się zrealizować niespełna na przestrzeni roku. Teraz Malczyckie Usługi Komunalne przygotowują się do otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni, które odbędzie się 15 października.

Gmina Malczyce

 

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Woytek Kopacz powiedział(a) Więcej
  Anno i Wiktorze to dzięki waszej przychylności i pomocy wiele inicjatyw obywatelskich doszlo do szczęśliwego finalu. Dziękuję za 21 lat... godzinę temu.
 • Tak sobie myśle powiedział(a) Więcej
  Powiadasz ze zanles wielu takich..pewnie sami dobrowolnie zgodzili się być szczurami laboratoryjnymi i teraz jest jak jest...ale dobrze oby jak... 2 godziny temu.
 • Marek powiedział(a) Więcej
  A jak pisał burmistrz do starosty zeby cos z tym zrobil to powiat przeprosin chcial ze nie ich punkt. To w koncu kto tym zarzadza i czy Burdzy ktory... 9 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…