niedziela 07.03.2021

Imieniny: Tomasza Felicyty

Gmina Malczyce z pomocą wspólnotom mieszkaniowym

Gmina Malczyce z pomocą wspólnotom mieszkaniowym

Pt, 19.02.2021 14:58

Gmina Malczyce ruszyła z pomocą wspólnotom mieszkaniowym w renowacji budynków. Działania te zostały wprowadzone w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, którego formalne przygotowanie zaczęło się już w 2017 roku, a niedawno podpisano pierwsze umowy umożliwiające przekazanie dotacji na ten cel.- Gminny Program Rewitalizacji to wynik wnikliwej analizy potrzeb naszych mieszkańców. Już w 2017 roku zwróciliśmy uwagę na potrzebę wsparcia wspólnot mieszkaniowych, bardzo często nieposiadających wystarczającej ilości środków finansowych, a wymagających pomocy w remontach i modernizacjach swoich budynków mieszkalnych – mówi wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Z gminnego budżetu można finansować jedynie remonty budynków, których samorząd jest właścicielem lub współwłaścicielem.

- Problemem okazał się sposób przekazania pomocy, gdyż samorząd w normalnym trybie finansów publicznych nie może wydatkować środków w kierunku majątku, którego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem. Po przeanalizowaniu problemu doszliśmy do wniosku, że musimy podjąć kroki, aby móc wspierać naszych mieszkańców w tego typu zadaniach – wyjaśnia Piotr Frankowski.

Wójt gminy Malczyce twierdzi, iż taka pomoc pozwoli zadbać nie tylko o bezpieczeństwo w należących do wspólnot budynkach, ale również poprawi wizerunek gminy.

- Rozwiązaniem okazał się pomysł opracowania programu i wyznaczenia specjalnej strefy rewitalizacji czego końcowym efektem było podjęcie uchwały o Gminnym Programie Rewitalizacji. Dopiero na podstawie tego dokumentu możemy w miarę możliwości budżetowych wspierać finansowo naszych mieszkańców w remontach i modernizacjach ich domów – dodaje wójt.

Gmina Malczyce, jako pierwsza gmina wiejska w Polsce uruchomiła Gminny Program Rewitalizacji.

Wnioski o dotację złożyło 11 wspólnot, weryfikację przeszły 4. Na razie dotacja została udzielona dwóm wspólnotom, na tyle pozwolił tegoroczny budżet gminy. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50 procent kosztów zaplanowanych robót.

W sumie na remonty w tym roku przeznaczone zostanie 100 tysięcy złotych.

- Chciałbym dodać, że nasz program realizowaliśmy tzw. ścieżką ustawową, trudniejszą ale dającą szersze możliwości pomocy mieszkańcom. Z informacji, jakie posiadam wynika, że w momencie tworzenia GPR byliśmy jedynym w powiecie i jedynym w województwie samorządem wiejskim, realizującym taki projekt – podsumowuje wójt gminy Malczyce.

(mk) / fot. gm
powrót na górę
 • zapomnij powiedział(a) Więcej
  prędzej doczekasz się emerytury niż tej drogi... niestety!! godzinę temu.
 • też wyborca powiedział(a) Więcej
  to prawda, ile lat się już słyszy o tej drodze między Środą Śląską a Jastrzębcami.... żenada i... godzinę temu.
 • kibic v2 powiedział(a) Więcej
  Transmisja zrealizowana dzięki wsparciu gminy => 237 000,00 PLN to 75,95% wartości całego projektu =>... 2 godziny temu.
 • Kibic powiedział(a) Więcej
  Proszę, przestań komentować ? 2 godziny temu.
 • Ho Ho powiedział(a) Więcej
  Bardzo mnie to boli , że ten amator Woytek pisze o historii Środy Ślaskiej i Polski. A historycy z... 4 godziny temu.
 • Mordo powiedział(a) Więcej
  Ależ bardzo wyraźnie mówi Pan, który z nich według Pana ma rację. Przykre, że w tych czasach obywatele... 5 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Malczyce

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …