piątek 03.12.2021

Imieniny: Franciszka Ksawerego

"Ja zawsze mówiłam że oni nas spalą..."

"Ja zawsze mówiłam że oni nas spalą..."

Śr, 04.07.2018 11:05
 •  

Wczoraj zostaliśmy wezwani przez jedną z lokatorek domu wielorodzinnego przy ul. Polnej w Malczycach, który stanął w ogniu 2 lipca. Jak opisuje nam sytuację pani Zdzisława Uśpińska, w tą dramatyczną noc jej mąż przebudził się około godziny 2:00.


 

- Poczuł smród palonego plastiku, na początku pomyślał, że to z okolicznych kominów. Jednak gdy wstałam sprawdzić czy wszystko w porządku z dziećmi, mąż otworzył okno w sypialni i zobaczył kłęb dymu. Wtedy wiedzieliśmy co się dzieje... - podkreśla kobieta.

Pani Zdzisława mówi o zdarzeniu z przerażeniem. - Obudziliśmy dzieci i zaczęliśmy uciekać boso, tak jak staliśmy. Mąż walił w drzwi, aby obudzić innych lokatorów, to były minuty. Za chwilę ogień był już na klatce schodowej na pierwszym piętrze, gdzie mieszkamy.

Kobieta winą obarcza lokatorów mieszkających na parterze. - Ja zawszę mówiłam, że oni nas spalą. Jej zdaniem było wiele skarg na sąsiadów, m.in. w sprawie podłączenia pieca bez żadnej kontroli kominiarza. - My chcieliśmy się ich pozbyć, a to oni pozbyli się nas wszystkich w jedną noc.. - mówi ze łzami w oczach.

Państwo Uśpińscy, wraz z pięciorgiem dzieci, obecnie mieszkają w jednym pokoju. - Jesteśmy teraz u mojej teściowej, ale jest nam tu bardzo ciasno - podkreśla p. Zdzisława.

Wczoraj rano pani Zdzisława postanowiła złożyć podanie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o pomoc finansową i materialną. W naszej rozmowie podkreśla, że wszystkie wizyty i kontrole dzieją się za sprawą ich ciągłych wizyt w gminie Malczyce. Jednak jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, już dzień po pożarze pracownicy gminy zaproponowali jej pomoc.

Rodzina natychmiast otrzymała propozycję lokalu zastępczego od gminy, ale ta pierwsza nie spełniała ich oczekiwań: - Mieszkanie jest bez prądu i również wymaga wkładu finansowego, ale najbardziej przeraża mnie jego lokalizacja. Dzieci w roku szkolnym miałyby do przejścia codziennie około 1,5 km pomiędzy polami oraz musiałyby przechodzić przez drewniany most znajdujący się nad ujściem Odry - twierdzi p. Zdzisława, która porosiła o lokal bliżej centrum Malczyc.

Postanowiliśmy zapytać gminę o zdanie w tej sprawie. Pani sekretarz, Anna Świercz znalazła rozwiązanie. Zaoferowano rodzinie mieszkanie przy ul. Traugutta 2, które będzie tymczasowym, a gmina w możliwie szybkim czasie postara się wyremontować lokal, który uległ zniszczeniu w pożarze. - Już przystąpiono do wykonania instalacji elektrycznej, która w wyniku pożaru uległa zniszczeniu - informuje pani sekretarz gminy.

Dowiedzieliśmy się także, że wszystkie liczne procedury zostaną jak najszybciej wdrożone, a podanie o wsparcie rzeczowe i finansowe dla rodziny jest już rozpatrywane.

- W pierwszym dniu po pożarze Pani Zdzisława poinformowała nas, że to czego potrzebują to dachu nad głową, o co zadbaliśmy w pierwszej kolejności. Państwu udało się wynieść ubrania, które były okopcone i miały zostać przez Panią Zdzisławę wyprane - mówi Anna Świercz, jednak w rozmowie z nami Pani Zdzisława twierdzi, że nie wszystkie ubrania udało się uratować, a smród jest niemożliwy do usunięcia...

Wkrótce (dziś lub jutro) Państwo Uśpińscy otrzymają klucze do mieszkania przy ul. Traugutta. Proszą o ubrania dla dzieci - 5 dziewczynek w rozmiarach 140, 135, 105, 95 i obuwie w rozmiarach 34, 33, 32, 26, 23.

Na obecną chwilę nie ma możliwości wyniesienia mebli i sprzętu AGD z ich dotychczasowego lokalu, ponieważ jest tam zakaz wstępu. Schody są w znacznym stopniu nadpalone i grożą zawaleniem. - Mogłyby nie wytrzymać ciężaru - podkreśla pani Zdzisława, jednak na razie najbardziej zależy jej na odzieży i obuwiu dla dzieci.

Jeśli ktoś z państwa chciałby wesprzeć rodzinę - rzeczy można przynosić do biura Polskiego Czerwone Krzyża w Środzie Śląskiej, które się mieści przy pl. Wolności 59.

(kb) fot. kb

pozar malczyce

IMG 4205

IMG 4207

IMG 4208

IMG 4209

IMG 4210

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Miejscowy powiedział(a) Więcej
  Wchodzą do gabinetu Adasia a tam wiaderko , grabki i łopatka. Ale było radochy! 4 godziny temu.
 • Miejscowy powiedział(a) Więcej
  Sebek , dawaj kankana! 4 godziny temu.
 • Arek Gruszczyński powiedział(a) Więcej
  Pomyślimy o tym na wiosnę
  7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…

0
RAZEM