wtorek 16.04.2024

Imieniny: Cecyliana Bernadety

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Malczyce środa, 04 lipiec 2018 11:05


"Ja zawsze mówiłam że oni nas spalą..."

SkomentujWczoraj zostaliśmy wezwani przez jedną z lokatorek domu wielorodzinnego przy ul. Polnej w Malczycach, który stanął w ogniu 2 lipca. Jak opisuje nam sytuację pani Zdzisława Uśpińska, w tą dramatyczną noc jej mąż przebudził się około godziny 2:00. 

- Poczuł smród palonego plastiku, na początku pomyślał, że to z okolicznych kominów. Jednak gdy wstałam sprawdzić czy wszystko w porządku z dziećmi, mąż otworzył okno w sypialni i zobaczył kłęb dymu. Wtedy wiedzieliśmy co się dzieje... - podkreśla kobieta.

Pani Zdzisława mówi o zdarzeniu z przerażeniem. - Obudziliśmy dzieci i zaczęliśmy uciekać boso, tak jak staliśmy. Mąż walił w drzwi, aby obudzić innych lokatorów, to były minuty. Za chwilę ogień był już na klatce schodowej na pierwszym piętrze, gdzie mieszkamy.

Kobieta winą obarcza lokatorów mieszkających na parterze. - Ja zawszę mówiłam, że oni nas spalą. Jej zdaniem było wiele skarg na sąsiadów, m.in. w sprawie podłączenia pieca bez żadnej kontroli kominiarza. - My chcieliśmy się ich pozbyć, a to oni pozbyli się nas wszystkich w jedną noc.. - mówi ze łzami w oczach.

Państwo Uśpińscy, wraz z pięciorgiem dzieci, obecnie mieszkają w jednym pokoju. - Jesteśmy teraz u mojej teściowej, ale jest nam tu bardzo ciasno - podkreśla p. Zdzisława.

Wczoraj rano pani Zdzisława postanowiła złożyć podanie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o pomoc finansową i materialną. W naszej rozmowie podkreśla, że wszystkie wizyty i kontrole dzieją się za sprawą ich ciągłych wizyt w gminie Malczyce. Jednak jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, już dzień po pożarze pracownicy gminy zaproponowali jej pomoc.

Rodzina natychmiast otrzymała propozycję lokalu zastępczego od gminy, ale ta pierwsza nie spełniała ich oczekiwań: - Mieszkanie jest bez prądu i również wymaga wkładu finansowego, ale najbardziej przeraża mnie jego lokalizacja. Dzieci w roku szkolnym miałyby do przejścia codziennie około 1,5 km pomiędzy polami oraz musiałyby przechodzić przez drewniany most znajdujący się nad ujściem Odry - twierdzi p. Zdzisława, która porosiła o lokal bliżej centrum Malczyc.

Postanowiliśmy zapytać gminę o zdanie w tej sprawie. Pani sekretarz, Anna Świercz znalazła rozwiązanie. Zaoferowano rodzinie mieszkanie przy ul. Traugutta 2, które będzie tymczasowym, a gmina w możliwie szybkim czasie postara się wyremontować lokal, który uległ zniszczeniu w pożarze. - Już przystąpiono do wykonania instalacji elektrycznej, która w wyniku pożaru uległa zniszczeniu - informuje pani sekretarz gminy.

Dowiedzieliśmy się także, że wszystkie liczne procedury zostaną jak najszybciej wdrożone, a podanie o wsparcie rzeczowe i finansowe dla rodziny jest już rozpatrywane.

- W pierwszym dniu po pożarze Pani Zdzisława poinformowała nas, że to czego potrzebują to dachu nad głową, o co zadbaliśmy w pierwszej kolejności. Państwu udało się wynieść ubrania, które były okopcone i miały zostać przez Panią Zdzisławę wyprane - mówi Anna Świercz, jednak w rozmowie z nami Pani Zdzisława twierdzi, że nie wszystkie ubrania udało się uratować, a smród jest niemożliwy do usunięcia...

Wkrótce (dziś lub jutro) Państwo Uśpińscy otrzymają klucze do mieszkania przy ul. Traugutta. Proszą o ubrania dla dzieci - 5 dziewczynek w rozmiarach 140, 135, 105, 95 i obuwie w rozmiarach 34, 33, 32, 26, 23.

Na obecną chwilę nie ma możliwości wyniesienia mebli i sprzętu AGD z ich dotychczasowego lokalu, ponieważ jest tam zakaz wstępu. Schody są w znacznym stopniu nadpalone i grożą zawaleniem. - Mogłyby nie wytrzymać ciężaru - podkreśla pani Zdzisława, jednak na razie najbardziej zależy jej na odzieży i obuwiu dla dzieci.

Jeśli ktoś z państwa chciałby wesprzeć rodzinę - rzeczy można przynosić do biura Polskiego Czerwone Krzyża w Środzie Śląskiej, które się mieści przy pl. Wolności 59.

(kb) fot. kb

pozar malczyce

IMG 4205

IMG 4207

IMG 4208

IMG 4209

IMG 4210

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

ekogroszek baner

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.