niedziela 07.03.2021

Imieniny: Tomasza Felicyty

Jedni śmiecą, inni sprzątają. Śmieciowy problem w Malczycach

Jedni śmiecą, inni sprzątają. Śmieciowy problem w Malczycach

Pn, 22.02.2021 15:04

Grupa malczyckiej młodzieży, której nie jest obojętne środowisko naturalne i to, jak wygląda najbliższe otoczenie miejscowości w której mieszka, postanowiła posprzątać odpady wyrzucone przy jednej z dróg.

- My, jako młodzież niezależna, sami posprzątaliśmy śmieci z połowy jednej ulicy. Jednak wysyłamy także zdjęcia innych - czytamy w krótkiej informacji przesłanej do naszej redakcji. Po kontakcie telefonicznym z przedstawicielką wspomnianej grupy usłyszeliśmy, że celem akcji i upublicznienia tematu, jest głównie zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania miejscowości przez niektórych mieszkańców.

Dbajmy o nasz wspólny porządek!

- Z problemem zaśmiecania zmaga się wiele gmin, zmagają się z nim przede wszystkim mieszkańcy - podkreśla Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce. - Sami tworzymy przestrzeń wokół siebie, dbanie o jej ład i porządek w dużej mierze zależy od nas samych. Do naszego samorządu co raz częściej docierają sygnały i alarmy mieszkańców o nagannym zachowaniu innych osób - wyjaśnia wójt. - Wielu mieszkańców nie myśli kategoriami współodpowiedzialności za środowisko naturalne i nie dba o nasz wspólny porządek. My strukturalnie jako Urząd Gminy egzekwujemy prawo związane z segregacją śmieci i odpowiednim ich składowaniem, ale bez świadomości naszych mieszkańców i ich pomocy nie jesteśmy w stanie zapanować nad tym procederem. Przeprowadzamy kontrole, wszczynamy postępowania administracyjne i staramy się zwracać uwagę na nieodpowiednie zachowania - mówi włodarz gminy i podkreśla, że postawa młodych ludzi, którzy zareagowali na porzucone śmieci jest godna pochwały.

- Cieszy fakt, że część osób chce i dba o nasze wspólne środowisko - zauważa porozrzucane śmieci, tworzące się dzikie wysypiska. Naganne zachowanie jednych osób wpływa na zachowanie innych, w tym przypadku bardziej odpowiedzialnych, którzy nie potrafią przejść obojętnie widząc jego konsekwencje, tylko biorą za nie odpowiedzialność, przyczyniając się właśnie do takiej postawy - akcentuje wójt Frankowski.

Wójt apeluje

- Apeluję szczególnie do mieszkańców naszej gminy, aby nie byli obojętni, aby każdorazowo zgłaszali do Urzędu Gminy miejsca nielegalnych składowisk śmieci lub każdej innej formy tworzących się dzikich wysypisk i pozostawionych śmieci w naszej przestrzeni. Proszę o zgłaszanie takich sytuacji bezpośrednio, telefonicznie, mailowo lub poprzez profil na fb:
Ochrona Środowiska - tel. 71 317 92 23 wew. 213
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FB - Gmina Malczyce

(rol) / fot. czytelnicy
powrót na górę
 • zapomnij powiedział(a) Więcej
  prędzej doczekasz się emerytury niż tej drogi... niestety!! godzinę temu.
 • też wyborca powiedział(a) Więcej
  to prawda, ile lat się już słyszy o tej drodze między Środą Śląską a Jastrzębcami.... żenada i... godzinę temu.
 • kibic v2 powiedział(a) Więcej
  Transmisja zrealizowana dzięki wsparciu gminy => 237 000,00 PLN to 75,95% wartości całego projektu =>... 2 godziny temu.
 • Kibic powiedział(a) Więcej
  Proszę, przestań komentować ? 2 godziny temu.
 • Ho Ho powiedział(a) Więcej
  Bardzo mnie to boli , że ten amator Woytek pisze o historii Środy Ślaskiej i Polski. A historycy z... 4 godziny temu.
 • Mordo powiedział(a) Więcej
  Ależ bardzo wyraźnie mówi Pan, który z nich według Pana ma rację. Przykre, że w tych czasach obywatele... 5 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Malczyce

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …