niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Malczycka rehabilitacja na 5+

Malczycka rehabilitacja na 5+

Śr, 12.02.2020 21:06

Każdy z nas chciałby żyć długo, szczęśliwie i zdrowo. Myśląc o tym ostatnim chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na lokalną służbę zdrowia – przychodnię w Malczycach mieszczącą się przy ul. Mickiewicza 6. Pokusiliśmy się  o małe podsumowanie roku 2019 w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Malczycach. W sposób szczególny chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na malczycką rehabilitację.Poprosiliśmy o krótkie podsumowanie osobę, która wie najwięcej o fizjoterapii oraz pacjentach malczyckiego ośrodka zdrowia – fizjoterapeutę pana Macieja Litkę, pracującego na co dzień z mieszkańcami gminy Malczyce.

– Praca na oddziale rehabilitacji w SPZOZ Malczyce skupia się głównie na przeprowadzaniu kompleksowego badania/oceny stanu potrzeb pacjenta, formułowaniu diagnozy, prognozy i planowania terapii, ewaluacji wyników badania/oceny stanu pacjenta prowadzącej do podjęcia odpowiedniej decyzji klinicznej, udzielaniu konsultacji w ramach swoich kompetencji oraz określania, kiedy pacjent powinien zostać skierowany do innego specjalisty opieki zdrowotnej, wdrażaniu interwencji,  fizjoterapeutycznego programu leczenia. W 2019 roku zajmowałem się także ustalaniem wyników planowanych interwencji/terapii, formułowaniem zaleceń. Zakres praktyki fizjoterapeutycznej rozszerzyłem o tworzenie strategii ochrony zdrowia/prewencji. Uczestniczyłem często w doborze zaopatrzenia ortotyczno-ortopedycznego – doborze ortez, wkładek itd. – opowiada fizjoterapeuta Maciej Litka.

Analizując ilość osób poddających się rehabilitacji w latach poprzednich, średnio miesięcznie w 2015 roku przyjmowano ok. 90 osób a w roku 2016 już ok. 70 osób. Porównując miesiąc do miesiąca od momentu realizacji umowy z NFZ, w październiku 2017 roku przyjęto 336 pacjentów i wykonano 1100 zabiegów, a w październiku 2018 roku przyjęto już 345 osób i wykonano 1380 zabiegów, analogicznie w październiku 2019 roku wykonano ponad 3200 pojedynczych zabiegów. Rehabilitacja malczycka pod kierunkiem pana Macieja Litki w całym roku 2019 pracowała bardzo intensywnie przyjmując pacjentów od 11.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Średni czas oczekiwania na rehabilitacje wynosi 30 dni, co jest bardzo dobrym wynikiem. Sięgając po statystyki w Polsce ten okres oczekiwania to ok 90 dni. Pan Maciek może pochwalić się imponującą w tym czasie liczbą pacjentów, jak na tak mały oddział jakim są Malczyce, bo aż 2548 pacjentów,  przy 39 311 pojedynczych zabiegów.

Malczycka przychodnia notuje dzisiaj również największą od lat ilość zdeklarowanych pacjentów, która kształtowała się na przestrzeni lat bardzo różnie. I tak w roku 2017 było ich 3854, natomiast na początku 2020 roku było to już 4014 osób.

Jakie jest stanowisko gminy Malczyce?

– Zdaję sobie sprawę, że zawsze znajdą się głosy niezadowolenia i stwierdzenia, że może być lepiej. Osobiście jestem pacjentem przychodni w Malczycach. Uważam, że mamy wspaniałych lekarzy POZ i jestem bardzo zadowolony z pracy naszej przychodni oraz poszczególnych lekarzy. Zaryzykowałbym nawet tezę, że w chwili obecnej mamy najlepszy personel przychodni SPZOZ w całym powiecie, o czym świadczą pacjenci zadeklarowani w naszej przychodni pochodzący z tak dalekich miejsc jak Wrocław.  Rehabilitacja na wysokim poziomie i średni czas oczekiwania wynoszący 30 dni na bezpłatną rehabilitację jest również wynikiem dużo lepszym od średniej krajowej, co dobitnie pokazuje, że często nie doceniamy tego, co mamy – mówi wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Gmina Malczyce
powrót na górę
 • Jn powiedział(a) Więcej
  Ja rozumiem noszenie maseczek pod nosem tylko u okularników 3 godziny temu.
 • Joanna powiedział(a) Więcej
  W czasie pandemi PEWNIE spowiedz jest najważniesza chyba dla moherów jak by nie było innych waznych spraw 4 godziny temu.
 • Robert powiedział(a) Więcej
  Tu NAPRADWĘ nie ma litości nad POJEBEM. Będzie miał ciężko w resztkach swojego życia. Jeżeli Nasze... 4 godziny temu.
 • Robert powiedział(a) Więcej
  Jeszcze nie wiadomo. Wczoraj próbowałem się dowiedzieć o datę pogrzebu ale nie została jeszcze ustalona.... 4 godziny temu.
 • Malczyce powiedział(a) Więcej
  Czy już wiadomo kiedy pogrzeb Edwarda 5 godzin temu.
 • do mieszkańca powiedział(a) Więcej
  A konkretnie to gdzie nie świecą szanowny MIESZKAŃCU ? 6 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Malczyce

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM