piątek 27.11.2020

Imieniny: Waleriana Wergiliusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Nic ponad Bogiem

Nic ponad Bogiem

09.11. 2020
 •  

Wartością każdego człowieka jest dzieło, które pozostawia. I nie inaczej jest z księdzem Franciszkiem Marmolem, wieloletnim proboszczem parafii w Chomiąży. Franciszek odszedł do Boga, którego przez całe życie chwalił i miłował. I wiarą naszą pozostanie, że ów Bóg miłościwy zatroszczy się Franciszkiem.

W sercach swoich parafian, przyjaciół, kolegów i sąsiadów dał się poznać jako postać wyjątkowa. W swojej codziennej pracy znacznie wykraczał poza prozaiczne zadania parafii, którą powierzył mu biskup diecezjalny. Był to bowiem człowiek – instytucja; ciekawy ludzi, otaczającego go świata, wręcz wszystkiego.

A dusza jego artystycznie brzmi...

- Gdy pracowałem na kopalni, moich pięciu wujków już było księżmi. Jeden z nich powiedział do mojej mamy „nie zostawimy tak Franka”.

I nie zostawili. Szychtę górniczą na grubie pogodził z kształceniem w ogólniaku i tak po zdaniu matury wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego.

Na studiach uwagę na Franciszka zwrócił biskup Urban. I dostrzegł w nim talent artystyczny, polecił studia podyplomowe w zakresie historii sztuki. Po latach Franciszek wspomni: - Malowałem już w drugiej klasie podstawówki. W seminarium zainteresowałem się plakatem, grafiką, technikami drukarskimi…

Kiedy wiosną 1999 roku po raz pierwszy gościliśmy u ks. Franciszka, zabrał nas na strych budynku parafii, który zagospodarował na pracownię. Stały tam i ówdzie ściągnięte z ołtarza, wyrzeźbione w drewnie snycerską ręką artysty rzeźby naszych świętych. A to święty Piotr, a to święty Paweł, któremu mysz odgryzła palec... Teraz to gotyckie figury świętych, naturalnej wielkości, jakby zastygłe w ruchu, w geście. Po skutecznej renowacji z ręki Franciszka, po odzyskaniu utraconych części mogą cieszyć oko wiernych. W ich naturalnym miejscu, czyli na ołtarzu. W niejednym kościele.

Wszędzie chaszcze, krzaki, padoły...

Taką parafię zastał. „Pamiętam, że w owym czasie, po objęciu parafii znalazłem na strychu figurkę Pana Jezusa. Figurka przynależała kiedyś do krzyża, lecz krzyża nie było. Brakowało jednej rączki. Kiedy karczowaliśmy otoczenie budynku, przez przypadek wygrzebałem tę rączkę. Pasowała. To był naprawdę cud.

Doskonale wiedział, że sam nie podoła w administrowaniu tak zacną parafią, tak też demokratycznie dostrzegł rolę i znaczenie rady parafialnej. Dzięki takiej współpracy i dobrej robocie doszło do renowacji kościoła. Doszło, co jeszcze bardziej znaczne, do poszanowania parafialnej wspólnoty.

W tym miejscu podzielimy się taką oto historią:

Otóż któregoś popołudnia odebrałem telefon.

- Franek mówi, ksiądz z Chomiąży. Jest sprawa, przyjedźcie…

Jedziemy...

A że obejrzeliśmy już wcześniej świetną dachówkę na budynku kościoła i zdążyliśmy to opisać, spytałem, w czym rzecz. Prowadzi nas ks. Franciszek z wielkim kluczem od drzwi świątyni, wprowadza do wnętrza głównej nawy i pyta:

- A widzisz?

- Bóg mi świadkiem, że nic – odpowiadam. A w kościele ciemno.

- A na ścianach…? No podejdź i poczytaj podpis w prawym dolnym rogu.

Podchodzę i literuję w mroku wnętrza kościoła charakterystyczny podpis: „Willmann” dużego olejnego obrazu przy konfesjonale. A w nawie i w prezbiterium wiszą jeszcze dwa.

- Widzisz, jak doceniono moją parafię?

Widzę i grzmię na Franka, że z takim kluczem i takimi dziełami sztuki...

requiescat in pace

Patryk Medyński

i redakcja gazety Roland

ks 04

ks 3

ks 2

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

 • Tomek powiedział(a) Więcej
  Przecież infrastruktura chociażby w ciechowie pamięta jeszcze TP SA. Które od lat nie istnieje. Orange jako dostawca od lat ma w... godzinę temu.
 • Orange Polska powiedział(a) Więcej
  Orange Polska jest jedynie operatorem tejże infrastruktury FTTH i właścicielem części od węzła szkieletowego do odbiorców. Natomiast... 2 godziny temu.
 • Pan kierownik powiedział(a) Więcej
  Panie Maliniak! A co Pan o tym myśli? 3 godziny temu.
 • ale powiedział(a) Więcej
  przecież pisze że się przyznał ?? 3 godziny temu.
 • Władek powiedział(a) Więcej
  To nic złego, że zapytał. W internecie różne informacje są dodawana a w komentarzach tym bardziej trzeba uważać. 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

19.11.2020 08:17 wrote:

Sprzedam choinki świerk pospolity,srebrny, jodła kaukaska. Cena w zależności od wielkości i rodzaju drzewka 50-70 PLN Tel.606-953-368  …

11.11.2020 18:42 wrote:

GOTÓWKA bez potrzeby wychodzenia z DOMU - SZYBKI KONTAKT ! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce, Patery, Tace, Świeczniki, Por…

09.11.2020 17:30 wrote:

nauka projektowania 2D/3D, nauka rysunku technicznego (od rzutowania przez wymiarowanie po tolerowanie), wykonywanie rysunków techniczny, p…

04.11.2020 10:49 wrote:

 Poszukuję opieki nad 84 letnią kobietą . Najchętniej do wspólnego zamieszkania w mieszkaniu w Środzie Śląskiej . Osoba chodząca , w dużym …

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

Czytelniku!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go! Pod tekstem znajdziesz opcję, dziękujemy.