piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna Juliana

  Dział: Malczyce piątek, 11 styczeń 2019 12:34


Rekultywacja wysypiska w Rusku. Jak jest i jak będzie?
Mieszkaniec gminy Malczyce twierdzi, że prowadzone obecnie prace związane z rekultywacją składowiska odpadów w Rusku są uciążliwe. - Nie jestem ekspertem w sprawie rekultywacji, ale według mnie to wszystko nie powinno tak wyglądać - twierdzi mężczyzna.

- Jak śmieci można zasypywać śmieciami i nazywać to rekultywacją, gdzie później ma powstać teren rekreacyjny, na chemii i resztkach wszystkiego co się da, od gum do żucia, pokruszonych butelek i wszystkim co się znajduje w śmietniku i poza nim oraz najważniejsze - odpady przywożone nocą, z których wydobywa się okropny smród, przez który nie da się funkcjonować i oddychać (...). To samo dotyczy przechodzenia ulicą koło śmietniska. Wydobywająca się para jest szkodliwa i dusząca (...). Jako zwykły mieszkaniec proszę o reakcję w tej sprawie, gdyż papier przyjmie wszystko. To co przyjeżdża autami zagraża pobliskim mieszkańcom oraz wodom gruntowym i wodzie otaczającej śmietnisko. Wszystko zasypią na koniec piaskiem i będzie ładnie, ale co będzie później jak zacznie to gazować oraz wpływać na pobliskie pola i wody? W załączniku przekazuję zdjęcia, jak to wygląda oczami zwykłego śmiertelnika - pisze nasz Czytelnik.

O ustosunkowanie się do powyższej korespondencji poprosiliśmy Urząd Gminy Malczyce, który zapewnia, że kontroluje oddziaływanie rekultywacji na środowisko oraz dołoży wszelkich starań, aby mieszkańcy bez obaw mogli cieszyć się efektem zakończonych prac.

- W ramach rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Rusko, wykonywana jest okrywa rekultywacyjna uwzględniająca poszczególne warstwy: wyrównującą, izolacyjną, drenażową i urodzajną. Obecnie jesteśmy na etapie ostatniej warstwy (urodzajnej), do której wykorzystywane są masy ziemne i odpady, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Jednym z tych odpadów jest kompost nieodpowiadający wymaganiom, który owszem czasami może spowodować trochę uciążliwości, jednakże wszystkie zawiadomienia, które trafiają do Urzędu Gminy Malczyce są zgłaszane wykonawcy przedsięwzięcia, który stara się ograniczać negatywne skutki m.in. poprzez natychmiastowe rozplantowywanie warstw. Docelowo prace mają zakończyć się 30 kwietnia 2019 roku. Prace wykończeniowe mają polegać na wprowadzeniu roślinności zielnej, głównie trawy oraz roślinności drzewiastej obejmującej powierzchnię ok. 2,44 ha. Ponadto, na składowisku zlokalizowane są 3 piezometry monitorujące lokalne wody podziemne i powierzchniowe oraz po wykonaniu warstw utworzone zostaną studnie odgazowujące zakończone biofiltrami, które będą monitorowane jeszcze przez 30 lat po zakończeniu rekultywacji składowiska - informuje Olga Łodej z Referatu ROŚ w UG Malczyce.

(red) / fot. Czytelnik

 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Jak tak może być, że człowiek, który spowodował wypadek - potrącił dziecko na pasach - dziecko wylądowało w szpitalu z obrażeniami - dalej... godzinę temu.
 • Ewa powiedział(a) Więcej
  Noclegi i wyżywienie z naszych podatków, 500 plus z naszych podatków. Odbije się to na Polsce i Polakach. 2 godziny temu.
 • Tomek powiedział(a) Więcej
  To wyłącz elektronikę. Na pewno pomoże 10 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …