poniedziałek 06.12.2021

Imieniny: Mikołaja Jaremy

Świetlica w Mazurowicach już po odbiorze technicznym

Świetlica w Mazurowicach już po odbiorze technicznym

Pn, 28.12.2020 20:35

Wielkimi krokami gmina Malczyce zbliża się do oficjalnego odbioru inwestycji jaką jest budowa świetlicy wiejskiej w Mazurowicach.


15 grudnia przeprowadzony został wewnętrzny odbiór techniczny, trwa jeszcze procedura uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie obiektu, która potrwa kilka tygodni. Prawdopodobnie w pierwszych miesiącach nowego roku nastąpi oficjalne oddanie świetlicy do użytkowania.

- Chcielibyśmy, aby w otwarciu świetlicy wiejskiej mogli uczestniczyć mieszkańcy Mazurowic, dlatego też, o ile sytuacja pozwoli, będziemy czekać, aby móc zorganizować jej oficjalne otwarcie – podkreśla wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Nowa, ekologiczna i wyczekiwana

Świetlica w Mazurowicach powstała na działce, obok byłej szkoły podstawowej. Wartość inwestycji wyniosła 1 434 633,53 zł, a wykonawcą była firma „Complex-BUD” s.c. z siedzibą w Lubinie.

Budynek będzie pełnił funkcję edukacyjną oraz społeczną. Jest to modelowa placówka, o charakterze demonstracyjnym, a zastosowana technologia m.in. „zielony dach”, pompa ciepła, panele fotowoltaiczne pozwolą znacznie zredukować koszty utrzymania.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy wyposażyć ten obiekt w tak innowacyjne i najnowocześniejsze urządzenia OZE w skali europejskiej. Śmiało mogę przyznać, iż najbliższa podobna ekspozycja mieści się dopiero w Niemczech, czym gmina Malczyce może się pochwalić w skali całego kraju. Jestem przekonany, iż demonstracyjna instalacja Odnawialnych Żródeł Energii zastosowana w tym obiekcie będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby mieszkańców, ale również jako sala szkoleniowa i ekspozycyjna, bo zapewne wszyscy byśmy chcieli oddychać czystym powietrzem, ale nie da się tego osiągnąć, stawiając budynki z kominami.  Edukacja i namacalne przykłady są szansą na to, iż w niedługim czasie tzw. komin i wydobywający się z niego dym przejdzie do niechlubnej historii. Kierunek budownictwa bezemisyjnego to nowość, ale jednocześnie zakładane przyszłe standardy, które mają obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Gmina Malczyce jest przykładem jak szybko można wdrażać w życie światowe trendy – komentuje Przemysław Babiński z Green Energy, firmy, która odpowiedzialna była za montaż urządzeń OZE.

Wokół budynku powstały ciągi piesze i pieszo–jezdne z 6 miejscami postojowymi, wykonano ogrodzenie terenu z ocynkowanych paneli systemowych, zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Obiekt jest monitorowany i bezpieczny dla użytkowników.

W ramach funduszu sołeckiego Mazurowic zamówiono meble do kuchni, które zostaną zamontowane z początkiem przyszłego roku. Wtedy też planowane jest urządzenie i pełne wyposażenie pomieszczeń świetlicy.

- Cała inwestycja robi imponujące wrażenie, takiego obiektu brakowało w naszej gminie. Wiem, że spełni swoją funkcję i będzie służył mieszkańcom – mówi wójt Piotr Frankowski.

Budowa świetlicy w Mazurowicach i Rusku była możliwa dzięki pozyskanym środkom w ramach projektu „Budowa demonstracyjnych świetlic wiejskich w miejscowościach Mazurowice i Rusko”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Na budowę dwóch świetlic pozyskano kwotę 2 744 554,14 zł.

(gmal) / fot. mw

zbr

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Konfi powiedział(a) Więcej
  A ja będę taki,że jak wejdę do któregoś sklepu to zadzwonię na 112 gdy ktoś nie będzie... 59 minut temu.
 • Gal Anonim powiedział(a) Więcej
  Kryminaliści i męty też nauczyli się pisać.Nawet w internecie ! godzinę temu.
 • ja powiedział(a) Więcej
  w zupełności zgadzam się; a stroje dzieci? może to jednak karnawał ... 2 godziny temu.

Najnowsze artykuły

niedziela / 05.12.2021 / 23:25

Ostrzeżenie meteorologiczne (05.12.2021)

Oblodzenie - stopień: 1 (prawd. 80%). Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze…
sobota / 04.12.2021 / 17:07 14

Policyjne kontrole przestrzegania obostrzeń

Średzcy policjanci nieustannie realizują zadania na rzecz walki z COVID-19. Prowadzą kontrole i zdecydowanie reagują na przypadki niestosowania się…

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…