wtorek 29.09.2020

Imieniny: Michała Michaliny

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wójt gminy Malczyce: Jak działania niektórych radnych mogą zaszkodzić gminie

Wójt gminy Malczyce: Jak działania niektórych radnych mogą zaszkodzić gminie

09.06. 2020

Szanowni Państwo, rok 2020 zapowiada się jako bardzo trudny dla gminy Malczyce, pod wieloma względami. Fakt ten jest oczywisty kiedy jest to podyktowane czynnikami obiektywnymi, ale kiedy te trudności mnożone są przez osoby, dla których priorytetem powinna być ochrona interesów gminy i jej mieszkańców, to przestaje być już tak zrozumiałe.

Chciałbym podzielić się z Państwem pewnymi informacjami, abyście mieli świadomość, że często niemożność realizacji niektórych zadań, co jest bardzo przykre, wynika ze szkodliwej działalności, ludzi którzy mają wspólnie ze mną działać dla dobra naszej gminy, a nie  niekompetencji pracowników Urzędu Gminy czy mojej niechęci. Doskonale rozumiem, że działania opozycyjne są bardzo ważne, ale wtedy gdy są konstruktywne, a nie złośliwe, destrukcyjne, niszczące również te dobre inicjatywy, których inicjatorem jest wójt. W ostatnim okresie grupa radnych upodobała sobie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Malczyce, krytykując wszystko co się tam dzieje, łącznie ze złożeniem na mnie, jako wójta, donosu na prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, czym była już radna Jadwiga Forenc chwaliła się na łamach portalu TV3 (wroclaw.tvp.pl/42075864/problemy-gminy-malczyce-badaja-prokuratura-cba-i-policja).

Szczególnie w swojej krytyce „opozycja” upodobała sobie historyczną inwestycję związaną z przebudową oczyszczalni ścieków w Malczycach, czym w konsekwencji doprowadzili do straty finansowej około 700 tys. zł z budżetu gminy.

W dniu 29.05.2020 r. został zatwierdzony przez Instytucję Zarządzającą RPO WD 2014-2020 wniosek o płatność końcową związaną z realizacją zamówienia pn. „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz remont stacji uzdatniania wody w Malczycach, Mazurowicach, Wilczkowie oraz Dębicach” skorygowaną o 10% faktycznych wydatków kwalifikowanych wynikających z realizacji Umowy nr 7/08/2017 z dnia 18.08.2017 r. Instytucja Zarządzająca RPO WD dokonała potrącenia należności głównej w wys. 607.310,96 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych na kwotę 81.192,00 zł, w sumie pozbawiając gminę Malczyce 688 tysięcy złotych dofinansowania.

Gmina Malczyce już w 2017 roku rozpoczęła starania o przebudowę oczyszczalni ścieków, ponieważ nasza oczyszczalnia nie spełniała wymogów i parametrów oczyszczania oraz była za mała. Na tę inwestycję gmina pozyskała imponujące dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego i przystąpiliśmy do realizacji strategicznej inwestycji wartej prawie 12 mln PLN.  Największym sukcesem Urzędu była właśnie wielkość dofinansowania, po ostatecznych rozliczeniach, związanych również z odliczeniem podatku VAT gmina miała odzyskać prawie 11 mln PLN. I niestety w tym momencie zaczęły się problemy ze strony naszych własnych radnych z klubu „Razem dla Gminy Malczyce”.  Przy tak dużej inwestycji nie da się ustrzec drobnych błędów, które oczywiście na bieżąco były korygowane, aby nie burzyły zamierzonego celu. W przypadku radnych „Razem dla Gminy Malczyce” każdy nasz błąd był piętnowany skargami i donosami, które skutkowały kontrolami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego oraz w rezultacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, czym radna Leokadia Gancarz chwali się na łamach portalu TVP3 (wroclaw.tvp.pl/41419466/cba-kontroluje-oczyszczalnie-w-malczycach), sprawa trafiła też do innych mediów.

„Radna Leokadia Gancarz podkreśla, że o zrzucie ścieków do Odry dowiedziała się przypadkiem, gdy mieszkańcy interweniowali u jednego z radnych. – Nasza wiedza o dalszych działaniach w tej kwestii w całości pochodziła od instytucji zewnętrznych, do których zwracaliśmy się z prośbami o udostępnianie informacji publicznych – mówi i dodaje, że nikt z urzędu nie informował w żaden sposób malczyckiej Rady Gminy o tych nieprawidłowościach” – jak informowała radna w mediach.

Staraliśmy się jeszcze w 2018 roku powstrzymać naszych radnych przed tą działalnością zwracając się do nich, kiedy publicznie atakowali własną gminę wpisami na facebooku prośbą o zaprzestanie tych szkodliwych dla Gminy Malczyce działań.

W konsekwencji, w związku  z kontrolą realizowaną przez Departament Funduszy Europejskich projektu – rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz stacji uzdatniania wody w oparciu o protokół kontroli Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostaliśmy ukarani korektą finansową w początkowej wielkości 25% kosztów inwestycji tj. 1mln 875 tys zł. Jednakże  po wyjaśnieniach jakich dokonaliśmy uniknęliśmy tak wysokiej kary.

Ostateczne potracenia dofinansowania to kwota znacząca dla budżetu. Te pieniądze, były nam bardzo potrzebne. Staramy się aby środki jakimi dysponujemy były efektywnie wydawane i bardzo starannie planujemy ich udział w kolejnych inwestycjach. Niestety w tym momencie wręcz niemożliwe w najbliższym czasie staje się realizowanie inwestycji, które miały służyć naszym mieszkańcom. Mam tu na myśli między innymi nowy ośrodek zdrowia czy remizę strażacką z salą zabaw dla mieszkańców Malczyc. Niestety oprócz tych bezpośrednio odczuwalnych skutków dla mieszkańców są jeszcze inne związane z budżetem gminy, który uszczuplony o takie środki zaburza wskaźniki ekonomiczne wpływające na płynność finansową całej Gminy. Pod wielkim znakiem zapytania znajdują się obecnie inne inwestycje. Niepokojące są też informacje, że to nie koniec donosów złożonych na działalność wójta gminy Malczyce przez radnych Klubu Radnych Razem dla Gminy Malczyce i możemy spodziewać się wkrótce kolejnych doniesień, być może skutkujących podobnymi konsekwencjami.

Wójt Gminy Malczyce
Piotr Frankowski

artykul wojt 2

artykul wojt 1

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (8)

This comment was minimized by the moderator on the site

Był raz wojt, małym zwany,
za to tez niezwykle cwany.
Wciąż donosił, wszystkich zwalczał
Lecz w gazetach... tylko miauczał...
Jak mu źle, jak mu ciężko, jak mu słabo,
Jego konto za to nigdy nie jest nago!
Jest i dom, są dwa auta - i to nowe...
I mieszkanie we Wrocławiu juz gotowe.
Ale biedny, pokrzywdzony ten nasz wójt.
Trzym się chłopie, cala reszta to jest ch..j!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

Policja za nic nie zatrzymuje.

This comment was minimized by the moderator on the site

Starożytni mawiali, że prawdziwa cnota krytyk się nie boi...

This comment was minimized by the moderator on the site

czegoś tu nie rozumiem. To nie wojt ogłaszał przetargi i podpisywał umowy? Przeciez ciagle czytalam jak jest super w gminie, a teraz co?? Cos dziwny ten artykuł. A może jakiś wyrok wisi w powietrzu???

This comment was minimized by the moderator on the site

Ten cały MUK to upadła firma rodem z PRL patrząc na ich sprzęt

This comment was minimized by the moderator on the site

Kary za nic się nie dostaje

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak się Tobie nie udaje to nie pod.pier sąsiada. Jeżeli nie szkodzi Tobie i postępuje wg prawa.

Zresztą, skarżyć nie ładne, dzieciaki...

This comment was minimized by the moderator on the site

Oj, komuś się d..pa ostro pali i szuka winnych. Ja bym się wstydził na miejscu wójta takie bzdury wypisywać. Doprowadził gminę na skraj bankructwa SWOIMI decyzjami, a teraz szuka winnych. Wszyscy wiemy że akurat KIM DZONG Wójt jest tylko jeden i żaden radny bezradny nie miał wpływu a JEGO decyzje. A tytuł powinien być: JAK DZIAŁANIA WÓJTA MOGĄ ZASZKODZIĆ GMINIE!

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Moje wyrazy wspolczucia jest mi niezmirnie przykro.Pani Wladzia byla wyjatkowo dobrym i cieplym czlo...
dsr skomentował/a Gmina przyjazna ojcom!
akurat aż się zdziwisz
takich miejsc jest więcej w mieście :-)
Jeśli polatacie tym dronem nad Kościuszki, i zrobicie porządek z piecem pod nr 43 (na przeciw Still)...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.