niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Wójt gminy Malczyce: Jak działania niektórych radnych mogą zaszkodzić gminie

Wójt gminy Malczyce: Jak działania niektórych radnych mogą zaszkodzić gminie

Wt, 09.06.2020 15:05

Szanowni Państwo, rok 2020 zapowiada się jako bardzo trudny dla gminy Malczyce, pod wieloma względami. Fakt ten jest oczywisty kiedy jest to podyktowane czynnikami obiektywnymi, ale kiedy te trudności mnożone są przez osoby, dla których priorytetem powinna być ochrona interesów gminy i jej mieszkańców, to przestaje być już tak zrozumiałe.Chciałbym podzielić się z Państwem pewnymi informacjami, abyście mieli świadomość, że często niemożność realizacji niektórych zadań, co jest bardzo przykre, wynika ze szkodliwej działalności, ludzi którzy mają wspólnie ze mną działać dla dobra naszej gminy, a nie  niekompetencji pracowników Urzędu Gminy czy mojej niechęci. Doskonale rozumiem, że działania opozycyjne są bardzo ważne, ale wtedy gdy są konstruktywne, a nie złośliwe, destrukcyjne, niszczące również te dobre inicjatywy, których inicjatorem jest wójt. W ostatnim okresie grupa radnych upodobała sobie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Malczyce, krytykując wszystko co się tam dzieje, łącznie ze złożeniem na mnie, jako wójta, donosu na prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, czym była już radna Jadwiga Forenc chwaliła się na łamach portalu TV3 (wroclaw.tvp.pl/42075864/problemy-gminy-malczyce-badaja-prokuratura-cba-i-policja).

Szczególnie w swojej krytyce „opozycja” upodobała sobie historyczną inwestycję związaną z przebudową oczyszczalni ścieków w Malczycach, czym w konsekwencji doprowadzili do straty finansowej około 700 tys. zł z budżetu gminy.

W dniu 29.05.2020 r. został zatwierdzony przez Instytucję Zarządzającą RPO WD 2014-2020 wniosek o płatność końcową związaną z realizacją zamówienia pn. „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz remont stacji uzdatniania wody w Malczycach, Mazurowicach, Wilczkowie oraz Dębicach” skorygowaną o 10% faktycznych wydatków kwalifikowanych wynikających z realizacji Umowy nr 7/08/2017 z dnia 18.08.2017 r. Instytucja Zarządzająca RPO WD dokonała potrącenia należności głównej w wys. 607.310,96 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych na kwotę 81.192,00 zł, w sumie pozbawiając gminę Malczyce 688 tysięcy złotych dofinansowania.

Gmina Malczyce już w 2017 roku rozpoczęła starania o przebudowę oczyszczalni ścieków, ponieważ nasza oczyszczalnia nie spełniała wymogów i parametrów oczyszczania oraz była za mała. Na tę inwestycję gmina pozyskała imponujące dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego i przystąpiliśmy do realizacji strategicznej inwestycji wartej prawie 12 mln PLN.  Największym sukcesem Urzędu była właśnie wielkość dofinansowania, po ostatecznych rozliczeniach, związanych również z odliczeniem podatku VAT gmina miała odzyskać prawie 11 mln PLN. I niestety w tym momencie zaczęły się problemy ze strony naszych własnych radnych z klubu „Razem dla Gminy Malczyce”.  Przy tak dużej inwestycji nie da się ustrzec drobnych błędów, które oczywiście na bieżąco były korygowane, aby nie burzyły zamierzonego celu. W przypadku radnych „Razem dla Gminy Malczyce” każdy nasz błąd był piętnowany skargami i donosami, które skutkowały kontrolami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego oraz w rezultacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, czym radna Leokadia Gancarz chwali się na łamach portalu TVP3 (wroclaw.tvp.pl/41419466/cba-kontroluje-oczyszczalnie-w-malczycach), sprawa trafiła też do innych mediów.

„Radna Leokadia Gancarz podkreśla, że o zrzucie ścieków do Odry dowiedziała się przypadkiem, gdy mieszkańcy interweniowali u jednego z radnych. – Nasza wiedza o dalszych działaniach w tej kwestii w całości pochodziła od instytucji zewnętrznych, do których zwracaliśmy się z prośbami o udostępnianie informacji publicznych – mówi i dodaje, że nikt z urzędu nie informował w żaden sposób malczyckiej Rady Gminy o tych nieprawidłowościach” – jak informowała radna w mediach.

Staraliśmy się jeszcze w 2018 roku powstrzymać naszych radnych przed tą działalnością zwracając się do nich, kiedy publicznie atakowali własną gminę wpisami na facebooku prośbą o zaprzestanie tych szkodliwych dla Gminy Malczyce działań.

W konsekwencji, w związku  z kontrolą realizowaną przez Departament Funduszy Europejskich projektu – rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz stacji uzdatniania wody w oparciu o protokół kontroli Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostaliśmy ukarani korektą finansową w początkowej wielkości 25% kosztów inwestycji tj. 1mln 875 tys zł. Jednakże  po wyjaśnieniach jakich dokonaliśmy uniknęliśmy tak wysokiej kary.

Ostateczne potracenia dofinansowania to kwota znacząca dla budżetu. Te pieniądze, były nam bardzo potrzebne. Staramy się aby środki jakimi dysponujemy były efektywnie wydawane i bardzo starannie planujemy ich udział w kolejnych inwestycjach. Niestety w tym momencie wręcz niemożliwe w najbliższym czasie staje się realizowanie inwestycji, które miały służyć naszym mieszkańcom. Mam tu na myśli między innymi nowy ośrodek zdrowia czy remizę strażacką z salą zabaw dla mieszkańców Malczyc. Niestety oprócz tych bezpośrednio odczuwalnych skutków dla mieszkańców są jeszcze inne związane z budżetem gminy, który uszczuplony o takie środki zaburza wskaźniki ekonomiczne wpływające na płynność finansową całej Gminy. Pod wielkim znakiem zapytania znajdują się obecnie inne inwestycje. Niepokojące są też informacje, że to nie koniec donosów złożonych na działalność wójta gminy Malczyce przez radnych Klubu Radnych Razem dla Gminy Malczyce i możemy spodziewać się wkrótce kolejnych doniesień, być może skutkujących podobnymi konsekwencjami.

Wójt Gminy Malczyce
Piotr Frankowski

artykul wojt 2

artykul wojt 1
powrót na górę
 • Peppers powiedział(a) Więcej
  Gdzieś się zgubiło "Miękinia, otwórz się na zdrowy klimat"....... 17 minut temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To znaczy, że wcześniej gdy zalecali noszenie tych przyłbice, szalików ,chustek itp narażeni nas na niebezpieczeństwo? 2 godziny temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To jak te "śmieszne przyłbice i ten szajs" dobre były przez rok pandemii i dopiero teraz minister zdrowia i... 2 godziny temu.
 • szczerze i naprawdę powiedział(a) Więcej
  Bezsprzecznie  wolę naturalne,szczere, historyczne, wiarygodne i patriotyczne opowiadania Pana Wojtka Kopacza. 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  p.dyr.G.Borowski-bardzo ciekawe i nowatorskie w swojej formie art.zamieszcza pani Ania Celuch-zawsze z... 3 godziny temu.
 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Panie Ruciński jak pan nie wie o przykre. Połowa lamp na drodze koło basenu nie swieci podobnie co najmniej... 3 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Malczyce

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM