Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

23 mln z Unii Europejskiej do gminy Miękinia

23 mln z Unii Europejskiej do gminy Miękinia

13.12. 2019

Kończąca się perspektywa unijnego finansowania była bardzo korzystna dla gminy Miękinia. W latach 2016-2019 podpisanych zostało 12 umów na łączną kwotę 47 mln zł, z dofinansowaniem sięgającym 23 mln zł. Zrealizowano 10 projektów, 1 trwa, a ostatni będzie realizowany w latach 2020-2021.





Źródłem dofinansowania dla większości zrealizowanych przedsięwzięć jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz w mniejszym stopniu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 

Edukacja

Najwięcej środków pozyskanych zostało na działania z zakresu edukacji i opieki nad dziećmi. W tej sferze zrealizowane zostały 3 projekty inwestycyjne, które pozwoliły gminie na wybudowanie kompleksu szkolno – przedszkolno – żłobkowego. Obiekt z ogromną salą gimnastyczną, stołówką, siłownią, salami lekcyjnymi wyposażonymi w sprzęt i pomoce dydaktyczne, komfortowymi salami przedszkolnymi i żłobkowymi robi ogromne wrażenie i jest jedną z nowocześniejszych placówek w regionie. Korzysta z niego ponad 500 uczniów, przedszkolaków i dzieci żłobkowych. Poza obiektami dydaktycznymi na terenie inwestycji powstały m.in. nowocześnie wyposażone place zabaw oraz parkingi.

kompleks lutynia

Kompleks Szkolno-Przedszkolny w Lutyni

Edukacyjny charakter miał również projekt „Szkolna Akademia Umiejętności” obejmujący uczniów szkół podstawowych w Miękini i w Pisarzowicach. Przez 3 semestry uczniowie podnosili swoją wiedzę z matematyki oraz języka angielskiego i niemieckiego zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych jaki i wyjazdów edukacyjnych. Z projektu skorzystało 87 uczniów, wartość dofinansowania to 169 082 zł.
 

finisz szkolnej akademii

Szkolna Akademia Umiejętności

Obecnie trwa realizacja projektu w partnerstwie Zachodnią Izbą Gospodarczą i Gminą Wrocław, w ramach którego prowadzone są m.in. dodatkowe zajęcia z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych w formie kółek zainteresowań i warsztatów. Realizacja projektu potrwa do końca sierpnia 2021 r.

Będzie żłobek, będzie przedszkole
 

W zakresie edukacji to jednak nie koniec działań podejmowanych przez gminę. W ostatnich dniach otrzymaliśmy potwierdzenie, iż złożony przez gminę Miękinia wniosek dotyczący budowy obiektu żłobkowo – przedszkolnego w Miękini otrzyma wsparcie w postaci prawie 5 mln złotych z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie to budynek o podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej, powstanie przy ulicy Willowej w Miękini. We wrześniu 2021 r. przyjęte zostaną do niego pierwsze maluchy – mówi Jan Marian Grzegorczyn – wójt gminy Miękinia.


W stronę ekologii

Kolejnym obszarem unijnego wsparcia była gospodarka niskoemisyjna. W ramach tego priorytetu zrealizowane zostały 2 projekty. Pierwszy dotyczył budowy parkingów „Parkuj i Jedź” przy głównych stacjach kolejowych na terenie gminy tj. w Miękini, Mrozowie, Brzezince Średzkiej i Księginicach. Powstało 138 miejsc postojowych, 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Wartość zadnia to kwota ponad 3 mln zł, przy wsparciu unijnym w kwocie 2 076 307 zł. Dzięki realizacji projektu tylko w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy z wybudowanej infrastruktury skorzystało ponad 21 tys. pojazdów, których właściciele zamiast auta wybrali podróż koleją.
 

pxr miekinia

Park&Ride w Miękini


Drugi projekt związany był z termomodernizacją gminnych obiektów użyteczności publicznej. Modernizację przeprowadzono w 6 świetlicach w: Mrozowie, Księginicach, Białkowie, Lubiatowie, Radakowicach i Brzezince Średzkiej oraz w budynku gminnym w Pisarzowicach, w którym obecnie mieści się przychodnia i przedszkole. Wykonane prace dotyczyły przede wszystkim ocieplenia ścian, fundamentów, dachów, wymiany zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, montażu rolet, montażu automatyki kotłowni oraz zaworów termostatycznych na grzejnikach. Zakres działań w obiektach zależny był od wskazań audytów energetycznych. Wartość tych prac to ponad 2 mln zł, z czego 950 tys. zł pokryto z unijnej dotacji.

swietlica w radakowicach

Świetlica w Radakowicach po termomodernizacji


Warto w tym miejscu dodać, że w 2019 r. przy wsparciu z PROW 2014-2020 w kwocie 500 tys. powstał budynek świetlicy i biblioteki w Wilkszynie.


Strefa aktywności gospodarczej

Bardzo ważnymi elementem gminnej strategii rozwoju jest pozyskiwanie nowych inwestorów, co bezpośrednio przekłada się na wpływy do gminnego budżetu i stabilność na lokalnym rynku pracy.

W latach 2018-2019 dzięki środkom unijnym w wysokości ponad 5 mln zł i środkom gminnym w wysokości 4,8 mln zł możliwa była realizacja projektu „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w gminie Miękinia.” Tereny przemysłowe w obrębie miejscowości Źródła, Błonie, Miękinia zostały wyposażone w konieczne media: sieć kanalizacyjną, sieć wodociągową, kanalizację teletechniczną wraz z oświetleniem oraz drogi wewnętrzne. Efektem tych prac jest przygotowanie pod aktywność gospodarczą 14,46 ha.

Bezpieczeństwo

W latach 2018-2019 udało się zrealizować ważną inwestycję w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców. W wyniku działań projektowych zmodernizowano 3 zbiorniki retencyjne w miejscowościach Gałów, Łowęcice i Wróblowice oraz wybudowano 2 nowe zbiorniki w Błoniu i Wilkszynie. Całkowita wartość projektu to kwota 1,1 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości 893 tys. zł.


zbiornik wroblowice 1  
Przebudowany zbiornik retencyjny we Wróblowicach

Turystyka i rekreacja

Dzięki uczestnictwu gminy Miękinia w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich z PROW 2014-2020 wsparta została również budowa 8 placów zabaw w nadodrzańskiej części gminy. 200 tys. zł z dotacji unijnej oraz gminne środki budżetowe w wysokości 110 tys. zł.

- Okres unijnego programowania powoli się kończy. Przed nami jeszcze wyzwania związane z realizacją budynku demonstracyjnego przeznaczonego na przedszkole i żłobek w Miękini. Powoli jednak zamykamy ten okres i myślimy o nowym otwarciu 2021-2027 – podsumowuje Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia.

(gm) / fot. ug

 

 




Komentarzy (8)

This comment was minimized by the moderator on the site

Panie Wójcie Grzegorczyn weź Pan na praktyki Rucińskiego, może przy Panu trochę zmądrzeje.

This comment was minimized by the moderator on the site

Kiedy Środa Śląska zostanie przyłączona do Miękini i mieszkańcy podziękują Panu Rucińskiemu.
Jak na razie to Pan Ruciński na święta podarował podwyżki podatków 100% podwyżkę śmieci a to jeszcze nie jest jego ostatnie słowo. Lord myśli że jak ustawi choinkę i Mikołaja na rynku to gawiedzi to wystarczy. Trzeba skończyć z tym rozpasaniem.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak będą dwie niedziele w kupie. Niedoczekanie aby wioska 2k mieszkańców rządziła miasteczkiem 10k. Podwyżka śmieci będzie wszędzie, bo zmieniły się przepisy o segregacji odpadów. Jeśli w Miękini ich nie będzie to znaczy, że przepłacaliście do tej pory

Co do Miękini, patrzyć kiedy UG przeniesie się do Lutyni..
A co do wykorzystania funduszy europejskich, Gminy wiejskie jak Miękinia mają łatwiej bo są wiejskie. Środa ma gorzej bo jest gminą...

Jak będą dwie niedziele w kupie. Niedoczekanie aby wioska 2k mieszkańców rządziła miasteczkiem 10k. Podwyżka śmieci będzie wszędzie, bo zmieniły się przepisy o segregacji odpadów. Jeśli w Miękini ich nie będzie to znaczy, że przepłacaliście do tej pory

Co do Miękini, patrzyć kiedy UG przeniesie się do Lutyni..
A co do wykorzystania funduszy europejskich, Gminy wiejskie jak Miękinia mają łatwiej bo są wiejskie. Środa ma gorzej bo jest gminą miejsko-wiejską co zmniejsza zasób funduszy z jakich może korzystać.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Daj spokój z tą lutynia same bloki nie wystarcza żeby być siedziba gminy

This comment was minimized by the moderator on the site

WOW tyle mamony do wydania

This comment was minimized by the moderator on the site

a kiedy Miękinia będzie miała prawa miejskie???

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak będzie wyglądać jak miasto a nie jak wieś.
Poczytaj o prawach miejskich np w Wiki.

This comment was minimized by the moderator on the site

Myślę że lada moment będą i prawa miejskie ci to mają rozmach i łańcuchów na piersi nie potrzeba gratulacje

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację





Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

z Twojej wypowiedzi wynika że jak idziesz to leją na Twoje dzieci ? Czy co ? No to faktycznie jak l...
Ze świdnickiej skomentował/a W Proszkowie coraz piękniej
Może czas coś z tym zrobić? za co burmistrz bierze pieniądze? od czego jest ochrona środowiska w gmi...
Wyszła dwa razy taniej ale od czego. Bo tak Ci Ruciński powiedział. Wioskowy moje gratulacje że wier...
To te same osoby, które piją w niedzielę pod lewiatanem we Wroblowicach. Tak samo jak.w parku w alta...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…

29.06.2020 13:32 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…