wtorek 23.04.2024

Imieniny: Jerzego Wojciecha Idziego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Miękinia piątek, 02 grudzień 2022 15:24


Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie - debata społeczna w Miękini

SkomentujW trosce o bezpieczeństwo seniorów z gminy Miękinia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej zorganizowali debatę społeczną. Jej celem było przybliżenie mieszkańcom najczęściej występujących zagrożeń dotyczących osób starszych, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także omówienie założeń „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji mobilnej „Moja Komenda” i Planów Priorytetowych.


Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


Debata społeczna jest jedną z form zacieśniania współpracy Policji ze społecznością lokalną. Pozwala z jednej strony zdiagnozować i określić potrzeby społeczne związane z zagrożeniami bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwia wskazanie sposobów rozwiązania zdiagnozowanych problemów zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Zanim jednak przedstawiciele średzkiej Policji przystąpili do omawiania przygotowanych bloków tematycznych, członkinie Uniwersytetu III Wieku z Miękini zaprezentowały scenkę, w której osoby starsze zostają zaatakowane przez napastnika, a następnie jak się bronią przed utratą swojego mienia.

431 166397

Ten krótki pokaz doskonale wprowadził zaproszonych gości w tematykę bezpieczeństwa osób starszych - grupy społecznej narażonej na różnego rodzaju próby oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta” itp. i wyłudzenia niekiedy wszystkich oszczędności życia. Seniorzy wysłuchali więc informacji na temat sposobów działania przestępców, unikania zagrożeń oraz możliwości weryfikacji informacji przekazanych przez fałszywego wnuczka, czy policjanta.

Uczestnicy debaty dowiedzieli się także o działaniach Policji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Omówione zostały najczęściej popełniane wykroczenia drogowe. Policjanci wskazali m. in. na obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym, tak istotny w okresie jesienno-zimowym w warunkach ograniczonej widoczności.

Jednym z paneli tematycznych było przedstawienie zebranym narzędzia komunikowania się Policji ze społeczeństwem w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci wytłumaczyli zebranym zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcali mieszkańców do korzystania z możliwości zgłaszania im wszelkich problemów za pomocą tej aplikacji.

431 166400

Uczestnicy dowiedzieli się więcej o idei realizowanego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz o aplikacji mobilnej „Moja komenda”, dzięki której przy użyciu smartfona każda osoba może uzyskać m. in. informacje o danych kontaktowych swojego dzielnicowego, czy też o adresie najbliższej jednostki Policji. Dzielnicowy przedstawił także aktualne plany priorytetowe z rejonów służbowych gminy Miękinia.

Każdy uczestnik otrzymał opaski odblaskowe, a także ulotki zawierające informacje na temat porad dla seniorów, by nie paść ofiarą oszustów. Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że tego rodzaju spotkania powinny być organizowane częściej. Kolejne z pewnością odbędzie się w przyszłym roku.

asp. Karol Dudziak
KPP w Środzie Śląskiej

431 166398

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

Nie przegap tych artykułów.