piątek 26.02.2021

Imieniny: Mirosława Aleksandra

Apel Burmistrza: Panowie Starostowie, nam chodzi o szpital, a nie o prywatne przychodnie

Apel Burmistrza: Panowie Starostowie, nam chodzi o szpital, a nie o prywatne przychodnie

Wt, 22.09.2020 11:02

W związku z publikacją władz Powiatu Średzkiego, która ukazała się na lokalnych portalach w piątek 18 września, zatytułowaną: Burmistrz nie chce dać pieniędzy na szpital? Publikujemy poniżej pisemną odpowiedź Burmistrza Adama Rucińskiego adresowaną do Starosty i Wicestarosty na artykuł prasowy i pismo władz Powiatu. Poniżej najważniejsze fragmenty odpowiedzi Burmistrza: Mając na uwadze wszystko co od dłuższego czasu dzieje się w dyskusji publicznej i co krąży w opinii publicznej, jako Burmistrz zwracam się z prośbą i jednocześnie apelem:

Dość manipulacji, plotek i zrzucania winy na samorząd Gminy Środa Śląska.

 Panowie Starostowie, nam chodzi o szpital, a nie o prywatne przychodnie.

Zadeklarujcie uruchomienie szpitala, to Gmina udzieli pomocy finansowej.

Odziały szpitalne i izba przyjęć - to się liczy dla mieszkańców powiatu
z 5 gmin.

Gmina Środa Śląska nie wysuwa żadnych żądań, tylko jasno wskazuje na jakich zasadach chce przekazać istotne wsparcie finansowe z budżetu Gminy na rzecz Powiatu Średzkiego i jednocześnie jak chce zabezpieczyć potrzeby mieszkańców gminy i powiatu w zakresie reaktywacji szpitala powiatowego z co najmniej dwoma oddziałami szpitalnymi i izbą przyjęć bo to stanowi sedno problemu.

skoro Powiat Średzki odkupił od syndyka budynek dawnego szpitala powiatowego za kwotę 4,6 mln, ale w wyniku tej transakcji odzyska od syndyka kwotę 2,1 mln zł … to najprościej mówiąc Powiat odkupi budynek realnie za ok. 2,5 mln zł netto i właśnie 30% z tej realnej kwoty Gmina Środa Śląska jest gotowa przekazać Powiatowi w formie pomocy finansowej. To godziwy poziom wsparcia.

prowadzenie lecznictwa zamkniętego w postaci szpitala z podstawowymi oddziałami oraz izbą przyjęć było i jest ustawowym zadaniem Powiatu Średzkiego. I nie zastąpią tego przychodnie, prywatne praktyki lekarskie, poradnie specjalistyczne i inne formy lecznictwa otwartego. One są ważnym uzupełnieniem systemu, ale nie zastąpią szpitala powiatowego. Celem Gminy Środa Śląska nie jest mnożenie warunków, ale solidarne udzielenie pomocy finansowej na istotnym poziomie, przy jednoczesnym zabezpieczeniu realizacji głównego celu naszej pomocy tzn. przywrócenia działalności szpitala powiatowego z co najmniej dwoma oddziałami szpitalnymi i izbą przyjęć.

… przypomnę, że budynek dawnego szpitala powiatowego został sprzedany przez starostwo w 2012 roku prywatnej firmie za stosunkowo niewielkie pieniądze tj. blisko 2 mln zł, co spowodowało całkowitą utratę kontroli Powiatu Średzkiego nad tym budynkiem, przyczyniając się do późniejszego całkowitego zamknięcia szpitala w 2015 roku. To jest prawdziwa przyczyna obecnych problemów i braku szpitala powiatowego.

Czekamy więc na konkretny plan działań władz Powiatu Sredzkiego w zakresie przywrócenia działalności szpitala powiatowego z co najmniej dwoma oddziałami szpitalnymi i izbą przyjęć, a jednocześnie na zrozumienie naszych intencji i celu zadeklarowanej przez nas pomocy finansowej na refinansowanie odkupu budynku dawnego szpitala powiatowego.

W załączeniu poniżej pełna treść odpowiedzi Burmistrza Adama Rucińskiego na pismo władz Powiatu z 18 września br. adresowana do Starosty i Wicestarosty Powiatu Średzkiego.

(um)

pismo 1

pismo 2
powrót na górę

Najnowsze komentarze

 • Łysy z brazzers powiedział(a) Więcej
  Wogle instytucje tej gminy są całkiem niewydolne. Ośrodek zdrowia, do którego nie można się dodzwonić,... 2 godziny temu.
 • 123 powiedział(a) Więcej
  Idź z tymi informacjami na policję.  3 godziny temu.
 • Dawid powiedział(a) Więcej
  Proszę rodzinę dziecka o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 3 godziny temu.
 • karol powiedział(a) Więcej
  a kogo ci debile sredzcy mają się w naszym miescie bać ̣...POLICJI,STRAZY WIEJSKIEJ??? 4 godziny temu.
 • 607 543 285 powiedział(a) Więcej
  Wszyscy dbają o środowiska to skąd ten smog i ścieki w rzekach? 5 godzin temu.
 • Obserwator powiedział(a) Więcej
  Jarek coś ty chłopie narobił ty już masz. Kibel zabiłeś jedną osobę , jechałeś naćpany, uciekłeś... 6 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM