poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

Co zrobić gdy zauważymy zagubionego lub bezdomnego psa?

Co zrobić gdy zauważymy zagubionego lub bezdomnego psa?

Śr, 03.03.2021 10:38
 •  

W związku z wątpliwościami mieszkanki Środy Śląskiej dotyczącymi pomocy zagubionym zwierzętom, zwróciliśmy się z prośbą do komendanta Straży Miejskiej o wyjaśnienie mieszkańcom, jak powinni reagować w sytuacjach, jak ta opisana poniżej lub podobnych  i metodach postępowania - także stosowanych przez miejskich strażników.


 "Piszę ws. zabezpieczenia młodego owczarka przez moją córkę przy starostwie po 15.30 w dniu 2 marca br. Córka zadzwoniła do weterynarza i uzyskała informację, że ma zgłosić się do Straży Miejskiej, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za zabezpieczenie psa i jego dowóz do weterynarza. Córka na smyczy zaprowadziła psiaka do siedziby straży, a tam usłyszała od zastępcy komendanta żeby puściła psa wolno, bo on na pewno znajdzie swój dom.
Uzyskałyśmy informację telefoniczną, że straż zabezpiecza tylko zwierzaki ranne, te które są w dobrej kondycji nie są zabezpieczane, takie są procedury i taka jest umowa z gminą i obecnie poszukują właściciela tego psa, a skoro córka go wzięła, to jest odpowiedzialna za niego. Córka zawiozła psa do weterynarza i tam poprosiła o zabezpieczenie go, ponieważ w domu mamy już sunie i dwa koty. O 17.00 zadzwonił do mnie Pan ze Straży Miejskiej z informacją, że  znaleziono właściciela. Doceniają nasze intencje, ale taka interwencja (złapanie i zabezpieczenie psa) może spowodować więcej kłopotów niż pożytku, a oni potrzebowali czasu na ustalenie właściciela"
- twierdzi nasza Czytelniczka, która podkreśla, że jest zaskoczona takim stanowiskiem Straży Miejskiej.

Komendant Straży Miejskiej informuje

Straż Miejska w Środzie Śląskiej nie zajmuje się wyłapywaniem i przewożeniem zwierząt do lecznicy lub schroniska. Takie czynności w razie potrzeby wykonuje wyspecjalizowana firma. Przypadki takie są sporadyczne np. w ubiegłym roku miało miejsce jedno odłowienie i umieszczenie psa w schronisku na prośbę straży miejskiej. Powodem tak małej ilości tego typu interwencji jest fakt, że bardzo rzadko mamy do czynienia ze zwierzętami porzuconymi (bezpańskimi). Najczęściej zwłaszcza psy wracają do swoich właścicieli bez pomocy człowieka i błędem jest uwiązywanie lub dokarmianie takich zwierząt.

Jeśli pies nie stwarza zagrożenia prosimy o kontakt ze Strażą Miejską dla podjęcia czynności w celu odnalezienia właściciela psa. Straż Miejska nie zabierze od nas psa lub kota jednak podjęte zostaną działania zmierzające do odnalezienia właściciela lub do zapewnienia chwilowej opieki nad zwierzęciem. Straż miejska najczęściej posiłkuje się mediami społecznościowymi i wywiadem wśród mieszkańców prosząc o pomoc w umożliwieniu powrotu zwierzęcia do swojego domu. Zdarza się, że kilka dni trwa ustalanie właściciela, ale najczęściej efekt końcowy jest pozytywny.

Jeśli już doszło do sytuacji kiedy pochwyciliśmy zwierzę czego odradzamy, to prosimy o kontakt telefoniczny z SM i przewiezienie zwierzęcia do lecznicy weterynaryjnej na ul. Targowej w Środzie Śląskiej, by objąć zwierzę opieką do czasu odnalezienia właściciela.
Straż Miejska w Środzie Śląskiej nie posiada przystosowanego pojazdu do przewozu zwierząt a strażnicy nie odławiają zwierząt.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt gmina poniesie koszty ewentualnego leczenia zwierzęcia i umieszczenia w schronisku, natomiast w sytuacji gdy odnajduje się
właściciel to on będąc odpowiedzialnym za pilnowanie swojego zwierzęcia poniesie koszty jego utrzymania i leczenia do czasu odbioru. Właściciel powinien również liczyć się z konsekwencjami za wykroczenie z art. 77 kw w razie stwierdzenia rażącego zaniedbania przy pilnowaniu zwierzęcia.

Przesyłam również w załączniku informację przekazaną kilka miesięcy wcześniej do mieszkańców naszej gminy przez Straż Miejską i Urząd Miejski - wyjaśnia  Ryszard Czerwiec, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Jak postępować z bezdomnymi zwierzętami?

O czym należy pamiętać?

1. Psy w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się "bezdomne psy", to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela lub rzadziej porzucone przez bezdusznych opiekunów.

2. Kot bezdomny czy dziki? Bardzo ważną kwestią jest odróżnienie czy kot jest porzucony przez człowieka czy urodził się na ulicy i całe życie przebywa na wolności. Dzikie koty z reguły nie potrzebują pomocy człowieka. Świetnie dadzą sobie radę w każdych warunkach, chyba że ludzie zaczną im utrudniać życie. Zdrowego kota wolno żyjącego nie uda się ot tak, bez problemu (np. bez specjalnych urządzeń) złapać, za to chory, niezdolny do ucieczki, będzie syczał, gryzł i drapał podczas próby udzielenia mu pomocy lub zastygnie nieruchomo w kącie. Kot domowy z reguły szuka towarzystwa człowieka, podchodzi do niego, daje się karmić i głaskać.

W większości przypadków psy zgłaszane do odbioru nie są bezdomne. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli. Zdarza się to często w okresie godowym zwierząt. Niewskazane jest jakiekolwiek dokarmianie lub uwiązywanie wałęsających się psów oraz nadgorliwe interweniowanie w ich sprawie.

Osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji wałęsającego się psa nie powinny zamykać go na terenie swojej nieruchomości. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że psy nie będą wracać do swoich posesji. Zwierzę jeżeli nie będzie dokarmiane to samo opuści posesję i wróci do swojego właściciela. Pamiętajmy, aby nie odbierać psu szansy powrotu do domu!

Kiedy należy zgłosić bezdomne zwierzę?

W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, iż zwierzę jest bezpańskie i jednocześnie jest spełniony jeden z warunków:

 1. zwierzę zagraża bezpieczeństwu mieszkańców (np. gdy jest agresywne),
 2. zwierzę jest ranne,
 3. został znaleziony ślepy miot bez matki zwierząt, należy taki fakt zgłosić do Straży Miejskiej - tel. 71 396 0738 w godzinach 700- 2300 lub Urzędzie Miejskim w Wydziale Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa - tel. 71 39 60 756, w godzinach 730-1530.

Po takim zgłoszeniu Straż Miejska oraz Urząd Miasta podejmie odpowiednie czynności.

Zasady zgłaszania adopcji zwierząt:

W celu uzyskania wsparcia gminy:

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt gminy zobowiązane są do zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, opieki nad wolno żyjącymi kotami, odławiania bezdomnych zwierząt, poszukiwania właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypiania ślepych miotów, zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych
z udziałem zwierząt, finansowania z własnych środków sterylizacji i kastracji zwierząt.

Jeśli zdecydowałeś się na przygarnięcie, adopcję kota lub psa i chcesz skorzystać z pomocy gminy:

 1. zgłoś chęć adopcji Straży miejskiej w Środzie Śląskiej telefonicznie na nr telefonu 71 39 60 738 lub osobiście Środa Śląska, Pl. Wolności 4a;
 1. po prawidłowym zgłoszeniu poczekaj na przyjazd patrolu strażników, którzy sfotografują zwierzę i sporządzą dokumentację z ustaleń potwierdzających zgłoszenie;
 2. zgłoś w Wydziale Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego
  w Środzie Śląskiej, II piętro, pok. 10, nr telefonu 71 39 60 756 chęć adopcji (konieczna jest osobista wizyta w celu złożenia wniosku);
 3. po potwierdzeniu gmina przejmie na siebie koszty sterylizacji, kastracji lub ewentualnego leczenia zwierzęcia;
 4. ostatnim etapem będzie kontakt i wizyta w lecznicy dla zwierząt.

Najlepszą formą pomocy zwierzętom bezdomnym, porzuconym wałęsającym się jest ich adopcja. Żadne, nawet najlepsze schronisko nie zastąpi im prawdziwego, kochającego domu.

Dla bezdomnych zwierząt adopcja jest jedyną szansą na drugie, lepsze życie.

Dane przychodni weterynaryjnej:

Przychodnia weterynaryjna w Środzie Śląskiej, ul. Targowa 3, 55-300 Środa Śląska. Telefon: 71 31 73 537.

(rol) / fot. Czytelniczka

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 5 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 6 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 6 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 6 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…