sobota 04.12.2021

Imieniny: Barbary Krystiana

Czytelnik: Jak gmina walczy ze smogiem i ile wydaje na imprezy plenerowe?

Czytelnik: Jak gmina walczy ze smogiem i ile wydaje na imprezy plenerowe?

Cz, 05.12.2019 23:14
 •  

Droga Redakcjo! Jako czytelnik mam pytanie. Dlaczego pozwala się truć Mieszkańców? Jest sezon grzewczy, co robi Rada i Burmistrz w temacie tak zanieczyszczonego powietrza, w tak bogatym mieście?


W biednej gminie Malczyce z budżetem 20 mln zł, mieszkańcy otrzymują dofinansowanie 85% do instalacji paneli fotowoltaicznych, a w Środzie Śl.? Czy Radni dostrzegają problem?

Ile przeznacza Gmina na festyny i imprezy plenerowe? 

Z poważaniem

Przemysław Babiński

Od redakcji. Pana pytania skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego. Poniżej publikujemy odpowiedź.

 

Odp. UM w Środzie Śląskiej na zarzuty czytelnika    

ws. walki ze smogiem i eventów kulturalnych

 W odpowiedzi na zarzuty czytelnika, iż Gmina Środa Śląska zbyt mało pieniędzy z budżetu przeznacza na walkę ze smogiem, pragnę przytoczyć kilka faktów dementując przekazywanie nieprawdziwych informacji i szerzenie nieprawdy…

Gmina Środa Śląska aktywnie włącza się w walkę ze smogiem przeznaczając na ten cel środki z własnego budżetu prowadząc od kilku lat program Gminny Program Ograniczania Niskiej EmisjiCorocznie kwota środków przeznaczanych z budżetu Gminy Środa Śląska dla tego typu przedsięwzięć wzrasta, a w roku 2019 na ten cel przeznaczonych zostało 172 tys. złotych. Poniżej na wykresie przedstawiono spadek emisji szkodliwych czynników w gospodarstwach domowych, w których zostały wymienione lub zmodernizowane systemy ogrzewania. Z przedstawionej analizy wynika jednoznacznie iż w ciągu ostatnich trzech latach, wydatkowane środki prawie w 100% zmniejszały emisję szkodliwych czynników.

wykres

Dodatkowo Gmina Środa Śląska w partnerstwie z 8 innymi gminami z powiatów strzelińskiego, oławskiego i średzkiego złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach unijnego programu „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym” o czym wielokrotnie informowaliśmy opinie publiczną. Wniosek w dniu 8 października br. przeszedł pozytywnie ocenę formalną, przed nami dalsze etapy oceny wniosku i dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie będzie można zacząć realizować zadania zaplanowane w projekcie. W projekcie zaplanowano do dofinansowania inwestycje związane z wymianą źródeł ogrzewania i dzięki temu będzie można wymienić stare piece (kopciuchy) na piece opalane peletem, piece gazowe czy OZE. Wartość dofinansowania jaka przypadnie dla mieszkańców Gminy Środa Śląska, po rozstrzygnięciu konkursu przez Instytucję Zarządzającą jaka jest DIP we Wrocławiu, to kwota 910 tys. złotych.

W bieżącym roku, w styczniu, Wydział KŚR zbierał również ankiety, dotyczące zainteresowania tym programem,  otrzymano około 80 odpowiedzi od mieszkańców Gminy Środa Śląska zainteresowanych wymianą źródeł ogrzewania. Podsumowując, wsparcie z projektu dofinansowanego ze środków unijnych oraz środki przeznaczone z budżetu gminy Środa Śląska na walkę ze smogiem tj. wymianę starych kotłów węgłowych i instalacje gazowe w budynkach komunalnych w roku 2020 wyniosą 1,2 milion złotych, co jest rekordem w historii Gminy.

Jeśli chodzi o druga część zapytania czytelnika, dotyczącą środków gminnych przeznaczanych na imprezy i eventy, to informujemy, iż dotacja celowa dla Domu Kultury  przeznaczana na cały rok na organizację 5 głównych eventów kulturalnych w mieście jest podobna, jak w sąsiedniej gminie Miękinia. Oczywiście radni Rady Miejskiej mogą ją zmniejszyć, teoretycznie nawet do kwoty 0 zł, ale wówczas Dom Kultury nie będzie organizować już żadnych dożynek, święta wina, dni dziecka, kabaretonów, festiwali orkiestr dętych, koncertów muzycznych czy wielu innych imprez ale czy na pewno tego chcą mieszkańcy? Czy jest to po prostu bezmyślny, kompletnie oderwany od rzeczywistości pomysł mający na celu zdyskredytowanie władz Gminy Środa Śląska?

Poniżej przedstawiamy wydatki związane z organizacją eventów przez średzki Dom Kultury w poszczególnych latach:

Rok 2017 – kwota wydatków 605 tys. złotych,

Rok 2018 – kwota wydatków 667 tys. złotych,

Rok 2019 – kwota wydatków 587 tys. złotych,

Rok 2020 – planowana kwota wydatków 490 tys. złotych.

Z przedstawionych danych wynika wyraźne zmniejszanie od 2018 roku kosztów imprez w gminie Środa Śląska organizowanych przez średzki Dom Kultury.

Na marginesie warto zauważyć, iż Urząd Miejski po raz kolejny spotyka się z rozpowszechnianiem w opinii publicznej nieprawdziwych informacji i sugestii, co skutkuje wprowadzaniem mieszkańców w błąd i wypacza prawdziwy obraz rzeczywistości.

Wydział PRG UM w Środzie Śląskiej

Aktualny stan jakości powietrza (Rynek, Środa Śląska):


- więcej czujników.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Wiki powiedział(a) Więcej
  Przyjedź do Proszkowa zobaczysz jak wygląda "wizytówka" wsi 3 godziny temu.
 • SEBIX powiedział(a) Więcej
  TO SAMO DZIEJE SIĘ ZE SPERMĄ,TEŻ SĄ BRAKI 3 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  nie znam stawu w Proszkowie,ale jeśli chodzi o staw w Juszczynie, to nigdy nie wysychał i... 5 godzin temu.

Najnowsze artykuły

piątek / 03.12.2021 / 23:18

Dom Kultury zaprasza na grudniowe wydarzenia

Dom Kultury w Środzie Śląskiej przygotował na grudzień wiele kulturalnych nowości związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…