wtorek 06.12.2022

Imieniny: Mikołaja Jaremy

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Decyzje Burmistrza ws. alkoholu w restauracji w CKA

8 marca Burmistrz Adam Ruciński zakończył postępowania administracyjne i wydał trzy osobne, a zarazem różne co do sentencji, decyzje dot. sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w lokalu Sztuka Restaurant w CKA przy ul. Przyszkolnej 3 w Środzie Śląskiej, funkcjonującego w bliskim sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 oraz przyszkolnej hali sportowej i sąsiadujących z nią boisk sportowych tj. na terenie szeroko rozumianego kompleksu oświatowego.
Burmistrz wydał w/w trzy decyzje mając na względzie, określone w preambule ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zasadnicze cele regulacji ustawowej o charakterze nadrzędnym i wartości jakim te cele mają służyć, do osiągania których mają dążyć jednostki administracji publicznej, podejmując działania zmierzające do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów.

Konkretyzując, jedna z wydanych przez Burmistrza decyzji jest pozytywna (wino), druga z decyzji jest negatywna (wódka), zaś trzecia decyzja (piwo) zawiera ograniczenie dostępności czasowej wnioskowanej przez przedsiębiorcę sprzedaży i podawania alkoholu w tym lokalu restauracyjnym w CKA. - Cała sprawa była bardzo skomplikowana i wielowątkowa. Gminna Komisja nie była jednogłośna w swojej opinii. Moje ostateczne decyzje uważam za  wyważone i racjonalne. Chciałbym żeby ten swego rodzaju decyzyjny kompromis był dobrze zrozumiany przez opinie publiczną  i uszanowany przez wszystkich zainteresowanych  – komentuje Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

Wino - TAK

Pierwsza z trzech decyzji Burmistrza wydanych 8 marca dot. sprzedaży i podawania napojów alkoholowych zawierających pow. 4,5% do 18% zawartości alkoholu, czyli m.in. wina. Burmistrz udzielił przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż i podawanie wina w restauracji w CKA. W ocenie Burmistrza wydanie pozytywnej decyzji, będzie służyć pozytywnym zmianom w strukturze spożywania alkoholu i kształtowaniu kultury konsumpcji gatunkowego wina i napojów winiarskich w mieście o historycznych tradycjach, związanych z wytwarzaniem i spożywaniem szlachetnego trunku jakim jest wino, szczególnie jako opcjonalny dodatek do wykwintnych dań obiadowych i kolacyjnych oraz okolicznościowych spotkań w placówce kultury.

Wódka – NIE

Burmistrz odmówił natomiast zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wysokoprocentowych zawierających pow. 18% zawartości alkoholu, czyli m.in. wódki. Burmistrz wydał decyzję negatywną kierując się w sposób pryncypialny funkcją i charakterem działalności obiektu użyteczności publicznej jakim jest placówka kultury jaką jest CKA, w której funkcjonuje restauracja Sztuka Restaurant, prowadząca jednocześnie jako placówka kultury wiele zajęć i warsztatów kierowanych też do dzieci i młodzieży szkolnej. Powyższa negatywna decyzja jest również konsekwencją funkcjonalnej i celowościowej interpretacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którą: organy (...) jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych (...), inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości (...), przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu (…). Cele związane z ograniczeniem nadmiernej dostępności alkoholu mają charakter wiążących norm prawnych dla organów publicznych. Na takim stanowisku stanął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 03.01.1995. Do tego właśnie mają dążyć organy administracji publicznej, podejmując działania zmierzające do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów i sposobu spożywania tych napojów. Stąd jednoznaczna decyzja negatywna i odmowa dla sprzedaży i podawania napojów alkoholowych wysokoprocentowych zawierających pow. 18% zawartości alkoholu, czyli m.in. wódki w lokalu Sztuka Restaurant przy ul. Przyszkolnej 3 w Środzie Śląskiej, funkcjonującego na terenie szeroko rozumianego kompleksu oświatowego.

Piwo – NIE w czasie zajęć szkolnych

Trzecia decyzja Burmistrza odnosi się do podawania napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa. Zgodnie z decyzją Burmistrza z 8 marca, tego rodzaju trunki będą mogły być podawane w lokalu Sztuka Restaurant po godzinach zajęć szkolnych – lekcyjnych i pozalekcyjnych, w weekendy oraz w pozostałe dni wolne od nauki. Decydującym argumentem, zawartym w uzasadnieniu do zezwolenia, jest położenie restauracji Sztuka Restaurant w CKA  w bliskim sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, przyszkolnej hali sportowej i sąsiadujących  boisk sportowych, na terenie szeroko rozumianego kompleksu oświatowego. Z tego powodu konieczne jest wprowadzenie ograniczenia dostępności czasowej w podawaniu napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa.

–  Wszystkie trzy zostały podjęte po dokładnej analizie okoliczności faktycznych i prawnych. Wziąłem w nich pod uwagę wszelkie aspekty, opinie prawne oraz głosy przedstawicieli mieszkańców, radnych, jak też interesariuszy projektu jakim jest Sztuka Restaurant firmowana przez lokalnego przedsiębiorcę jakim jest Pani Agnieszka Komenda. Szkoda, że zabrakło rzeczowego głosu i opinii środowiska nauczycielskiego z powiatowego zespołu szkół nr 1. Prosiliśmy o nią jako Urząd Miejski dwa, a nawet trzy razy, niestety bez rezultatu – podsumowuje Burmistrz Adam Ruciński.

UM Środa Śląska

Możliwość komentowania została wyłączona na prośbę autora publikacji

Najnowsze komentarze:
 • mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  brawo ,pierwszy raz cos tekiego w Ciechowie na osiedlu ,Jaka frajda dla dzieci ,fajna muzyka i... 5 godzin temu.
 • Seniorka powiedział(a) Więcej
  Z Udanina do Środy?Powinno być odwrotnie! 19 godzin temu.
 • Sredzianin powiedział(a) Więcej
  Ludzie są do d..pytanie,ponieważ oni zawsze się czepiają policji i stawiają ich w złym... 21 godzin temu.
 • Ala powiedział(a) Więcej
  A czy autor lub może ktoś z czytelników zna historię domu sprzed pp. Duchnowiczów? W którym... 1 dzień temu
Komentarze najlepiej oceniane:
 • Jacek powiedział(a) Więcej
  Jakie 50 zł. Za transport. Zamawiałem w piątek i pani dwa razy podkreślała że koszt dowozu wynosi 100 zł.
 • ! powiedział(a) Więcej
  Rucin won!!!!
 • Greg powiedział(a) Więcej
  Ale.co ty chcesz od Rucina on tu nic nie zrobił to tak jak Henryk napisał pedalstwo. z PO do tych...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…