czwartek 29.10.2020

Imieniny: Euzebii Wioletty

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Działania i plany Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej

Działania i plany Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej

13.10. 2020

Szanowni Państwo,

W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej chciałbym w skrócie poinformować o działaniach naszego stowarzyszenia do końca bieżącego roku oraz zaprosić do udziału w nich.

Zaplanowane mamy cztery wykłady. Jeden z nich, pod tytułem „Chińszczyzna w Holandii, czyli niebieska porcelana z Delft” odbył się już w ubiegłym tygodniu. Referentka Małgorzata Bogucka we wspaniały sposób opowiedziała fascynującą historię holenderskiej porcelany. Na 12 listopada zaplanowany jest wykład prof. Tomasza Głowińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego pod tytułem „Dolny Śląsk – początek i koniec”. Wykład został przygotowany z okazji 75 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Będzie można posłuchać, jak wydarzenie to przebiegało na Dolnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Średzkiej. Z kolei 25 listopada wykład wygłosi Zbigniew Aleksy – starszy kustosz Muzeum Regionalnego. Prelekcja dotyczyć będzie epitafiów i płyt nagrobnych w kościołach Ziemi Średzkiej. Połączona ona będzie z promocją książki, napisanej na ten temat przez prelegenta oraz z oprowadzaniem po wystawie przez niego przygotowanej w średzkim muzeum. Tematyka czwartego wykładu jest jeszcze w trakcie ustalania. Wdzięczny będę za sugestię Czytelników w tej kwestii.

Zaplanowaliśmy też pieszy rajd szlakiem zamków i pałaców Ziemi Średzkiej. Wydarzenie to będzie jednodniowe, zatem ograniczone do kilku tego typu budowli. Połączone będzie z krótkimi referatami na temat poszczególnych pałaców, wykonywaniem fotografii lub rysunku odwiedzanego miejsca, ćwiczeniami relaksującymi oraz poczęstunkiem. Efektem rajdu będzie wystawa w Muzeum Regionalnym. Termin rajdu nie jest jeszcze ustalony, zależne jest to od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Jeżeli się on powiedzie, będziemy takie rajdy robić cyklicznie w następnych latach.

Zarówno wykłady, jak i rajd realizowane są w ramach szerszego projektu – zadania, pod nazwą „Historia i historie, czyli z historią w murach i w plenerze”, które jest współfinansowane ze środków Gminy Środa Śląska w wysokości 7.470,00 zł, co stanowi 75,08 % wartości całego zadania. Pozostałe środki Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej pokrywa z własnych zasobów.

Z działalności, którą do końca roku planujemy zrealizować jest także wydanie książki pod tytułem „Ziemia Średzka okiem archeologa”. Jej autorem jest dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej. Książka ta będzie przekrojowym ukazaniem dziejów Środy Śląskiej i okolic od czasów najdawniejszych do niemal nam współczesnych przez pryzmat dyscypliny naukowej jaką jest archeologia. Wzbogacona będzie wieloma ilustracjami archeologicznymi oraz kilkoma lub kilkunastoma obrazami Małgorzaty Boguckiej, która przygotowuje je specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. Obecnie trwają prace redakcyjne i korektorskie. Promocja i spotkanie z autorem zaplanowane jest na grudzień. To zadanie z kolei, pod nazwą „Ziemia Średzka okiem archeologa – publikacja książkowa” jest współfinansowane ze środków Gminy Środa Śląska w wysokości 8.000,00 zł co stanowi  63,69% wartości całego zadania. Pozostałe środki pochodzą z zasobów Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej.

Ponadto Towarzystwo złożyło w ostatnim czasie dwa wnioski o dofinansowanie do Lokalnej Grupy Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich":

  1. Warsztaty odrzańskie sposobem na wzmocnienie kapitału społecznego i promocję Krainy Łęgów Odrzańskich z kwotą dofinansowania w wysokości 90%, to jest 50.000,00 zł.
  2. Profesjonalne Studio Nagrań w Krainie Łęgów Odrzańskich z kwotą dofinansowania w wysokości 90,91 %, to jest 15.000,00 zł. W najbliższych dniach dowiemy się, czy wnioski te dostały dofinansowanie.

Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej za społeczne zaangażowanie w działalność naszego stowarzyszenia. Region, w którym mieszkamy jest bardzo urokliwy; zachęcam zatem każdego do współpracy i podpowiadania kierunków dalszego działania.

 

Prezes

dr Grzegorz Borowski

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (17)

This comment was minimized by the moderator on the site

Porcelana z polskiej fabryki w Ćmielowie w stylu Art Deco. Pan Mariusz Żyła kolekcjoner z Mińska Mazowieckiego promuje przepiękną Polską porcelanę. A wy holenderską. Brak słów.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dyskusja robi się ciekawsza.Żeby tylko nie doszło do chamstwa.Niestety w anonimowych wypowiedziach jest to w Środzie Śl.częste.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak towarzystwo powolane z miłości do tej ziemi, zajmuje się inną ziemią. To co to jest?

This comment was minimized by the moderator on the site

Autochtoni średzcy. To ciekawa historia ludzie którzy nie uciekli przed Armią Czerwoną i zamieszkali razem z
Polakami których do tego miasta przesiedlono.

This comment was minimized by the moderator on the site

Historia Romów średzkich. Temat barwny ciekawy i bardziej interesujący niż kafelki holenderskie. Temat następny- Dlaczego pani Zosia byla w latach 60 XX wieku nazywana " Placzącą Zosią" I jak jej przeżycia wojenne odcisneły się na psychice. Historia tych ludzi to temat dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej.

This comment was minimized by the moderator on the site

W rozdziale . O widowiskach i przedstawieniach raz jeszcze. Mozna się dowiedziec o przedstawieniach artystycznych w latach 1946 - 1950 w Srodzie Sl. Oraz co wyreżyserowala pani Maria Przeslawska .I dlaczego pani Zaranek zagrala Heroda.

This comment was minimized by the moderator on the site

W rozdziale Polska władza administracyjna wg stanu na dzień 1 lipca 1945.Dowiecie się kto był Starostą i jakie stanowisko zajmowała w Starostwie sekretarka wojewody Wilenskiego pani Bronisława Górska oraz nazwiska i stanowiska pracownikow Starostwa. Wszystko to w książce Terra Incognita 1945 - wspomnienia pioniera. Miłej lektury.

This comment was minimized by the moderator on the site

Autor tej tajemniczej książki. W rozdziale Jasełka, czyli szopka bożonarodzeniowa. Opisuje pierwszą Polską pasterke w kosciele pw Świętego Krzyża w 1945 r. Oraz dlaczego przy ołtarzu zemdlal ksiądz ,-to wszystko w tych wspomnieniach.

This comment was minimized by the moderator on the site

Tak rodziła się Polska- to tytuł jednego z rozdzialow książki o początkach polskiego powrotu w 800 letniej tradycji tego miasta. Autor opisuje losy ludzi którzy tu mieszkali . Niemcy - starcy , kobiety i dzieci. Żołnierze armii sowieckiej i Polacy którzy między tymi żywiolami zaczynali budowac tu Polskę i swoje życie. Niestety to nie jest intetesujacy temat dla Towarzystwa " Milosnikow" Ziemi Sredzkiej.

This comment was minimized by the moderator on the site

Mówisz o człowieku którego rodzina zamieszkała w Środzie Śląskiej w czerwcu 1945r. Czyli mieszka w tym mieście 75 lat . I kto tu ma wieksze prawo do komentowania tego co się w tym mieście dzieje. Ty czy On?

This comment was minimized by the moderator on the site

Czy to jest polskie Towarzystwo?

This comment was minimized by the moderator on the site

Towarzystwo wzajemnej adoracji. Jeden gada druga to ilustruje a trzeci to sprzedaje. . W tym ble ble pana prezesa ani slowa o Polakach ktorzy tu mieszkali i zaslużyli się dla tej ziemi - Średzkiej ziemi.

This comment was minimized by the moderator on the site

Cenne podpowiedzi odnośnie kierunku działania TZMŚ są w komentarzach pod zaproszeniem na wykład "Chińszczyzna w Holandii....". Wystarczy przeczytać.

This comment was minimized by the moderator on the site

Przeczytałem. Jak pan ma tyle pomysłów, tyle dobrych rad i jednocześnie wyzywa pan innych, to dlaczego siedzi pan w Berlinie zamiast w Środzie wprowadzać je w życie? Cwaniakować z daleka można, żenada jak się to czyta te pana wypociny. Przyjedz pan do Polski i wieszaj wszędzie te tablice, organizuj to. Ale dopóki nic sam nie robisz, to się nie oddzywaj.

This comment was minimized by the moderator on the site

Przemek, skucha, ja to nie ten Pan.

This comment was minimized by the moderator on the site

Może Towarzystwo przekonało by Burmistrza żeby zrobił coś z paskudnymi zdjęciami na płocie kościoła św. Andrzeja. One są już tak zniszczone że bardziej szpecą niż zdobią to miejsce. Starych pocztówek z miastem nie brakuje, można by zrobić kolejną edycję tej wystawy.

This comment was minimized by the moderator on the site

Może poczekać z tymi wykładami aż się epidemia skończy!!! Zresztą obecnie te reklamy działalności domów kultury są bezsensowne! Nikt tego nie czyta i nikt do tych domów nie chodzi.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

wieś tańczy wieś śpiewa i te kciuki, żenada
Coś ty narobił Jarku. Zniszczyłeś reputację burmistrza i swoją karierę radnego
Popieram popieram jestem za
Arek na Burmistrza jesteś facetem z ikrą masz haryzmę i my cię widzimy na stanowisku Burmistrza,pami...

Lokalne ogłoszenia drobne

27.10.2020 22:15 wrote:

szukam pracy . mężczyzna lat 36 prawo jazdy kat b uprawnienia na suwnice utd uprawnienia na wózki widłowe utd .dyspozycyjny bez nalogów pod…

22.10.2020 21:05 wrote:

Sroda Slaska ul. Skłodowskiej Curie -znaleziono młoda kotkę z białym brzuszkiem. Bardzo przyjazna. tel. 690282606 …

18.10.2020 18:20 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przed i powojenne, w każdym stanie, bez s…

13.10.2020 08:55 wrote:

S k u p u j ę ~ A n t y k i ~ płacę Gotówką - zadzwoń - kupię Antyki ! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Plater…

Artykuły sponsorowane

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.