wtorek 20.04.2021

Imieniny: Czesława Agnieszki

Działania i plany Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej

Działania i plany Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej

Wt, 13.10.2020 19:27
 •  

Szanowni Państwo,

W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej chciałbym w skrócie poinformować o działaniach naszego stowarzyszenia do końca bieżącego roku oraz zaprosić do udziału w nich.Zaplanowane mamy cztery wykłady. Jeden z nich, pod tytułem „Chińszczyzna w Holandii, czyli niebieska porcelana z Delft” odbył się już w ubiegłym tygodniu. Referentka Małgorzata Bogucka we wspaniały sposób opowiedziała fascynującą historię holenderskiej porcelany. Na 12 listopada zaplanowany jest wykład prof. Tomasza Głowińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego pod tytułem „Dolny Śląsk – początek i koniec”. Wykład został przygotowany z okazji 75 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Będzie można posłuchać, jak wydarzenie to przebiegało na Dolnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Średzkiej. Z kolei 25 listopada wykład wygłosi Zbigniew Aleksy – starszy kustosz Muzeum Regionalnego. Prelekcja dotyczyć będzie epitafiów i płyt nagrobnych w kościołach Ziemi Średzkiej. Połączona ona będzie z promocją książki, napisanej na ten temat przez prelegenta oraz z oprowadzaniem po wystawie przez niego przygotowanej w średzkim muzeum. Tematyka czwartego wykładu jest jeszcze w trakcie ustalania. Wdzięczny będę za sugestię Czytelników w tej kwestii.

Zaplanowaliśmy też pieszy rajd szlakiem zamków i pałaców Ziemi Średzkiej. Wydarzenie to będzie jednodniowe, zatem ograniczone do kilku tego typu budowli. Połączone będzie z krótkimi referatami na temat poszczególnych pałaców, wykonywaniem fotografii lub rysunku odwiedzanego miejsca, ćwiczeniami relaksującymi oraz poczęstunkiem. Efektem rajdu będzie wystawa w Muzeum Regionalnym. Termin rajdu nie jest jeszcze ustalony, zależne jest to od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Jeżeli się on powiedzie, będziemy takie rajdy robić cyklicznie w następnych latach.

Zarówno wykłady, jak i rajd realizowane są w ramach szerszego projektu – zadania, pod nazwą „Historia i historie, czyli z historią w murach i w plenerze”, które jest współfinansowane ze środków Gminy Środa Śląska w wysokości 7.470,00 zł, co stanowi 75,08 % wartości całego zadania. Pozostałe środki Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej pokrywa z własnych zasobów.

Z działalności, którą do końca roku planujemy zrealizować jest także wydanie książki pod tytułem „Ziemia Średzka okiem archeologa”. Jej autorem jest dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej. Książka ta będzie przekrojowym ukazaniem dziejów Środy Śląskiej i okolic od czasów najdawniejszych do niemal nam współczesnych przez pryzmat dyscypliny naukowej jaką jest archeologia. Wzbogacona będzie wieloma ilustracjami archeologicznymi oraz kilkoma lub kilkunastoma obrazami Małgorzaty Boguckiej, która przygotowuje je specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. Obecnie trwają prace redakcyjne i korektorskie. Promocja i spotkanie z autorem zaplanowane jest na grudzień. To zadanie z kolei, pod nazwą „Ziemia Średzka okiem archeologa – publikacja książkowa” jest współfinansowane ze środków Gminy Środa Śląska w wysokości 8.000,00 zł co stanowi  63,69% wartości całego zadania. Pozostałe środki pochodzą z zasobów Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej.

Ponadto Towarzystwo złożyło w ostatnim czasie dwa wnioski o dofinansowanie do Lokalnej Grupy Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich":

 1. Warsztaty odrzańskie sposobem na wzmocnienie kapitału społecznego i promocję Krainy Łęgów Odrzańskich z kwotą dofinansowania w wysokości 90%, to jest 50.000,00 zł.
 2. Profesjonalne Studio Nagrań w Krainie Łęgów Odrzańskich z kwotą dofinansowania w wysokości 90,91 %, to jest 15.000,00 zł. W najbliższych dniach dowiemy się, czy wnioski te dostały dofinansowanie.

Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej za społeczne zaangażowanie w działalność naszego stowarzyszenia. Region, w którym mieszkamy jest bardzo urokliwy; zachęcam zatem każdego do współpracy i podpowiadania kierunków dalszego działania.

 

Prezes

dr Grzegorz Borowski
powrót na górę
 • Aga powiedział(a) Więcej
  Szanowni Państwo, ostatnio spacerując po mieście, na... 14 minut temu.
 • Andre powiedział(a) Więcej
  IOPPO Reno4 Z 5G 8/128GB 30 minut temu.
 • Kowal powiedział(a) Więcej
  Właśnie,że nie jezdziłem....miałem szofera,ha,ha 2 godziny temu.
 • no tak powiedział(a) Więcej
  Skatepark i osiedle przerosły Pana Inżyniera. Teraz... 3 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…